نظر منتشر شده
۳
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 456905
عسگر‌اولادی:کاهش تورم را قبول ندارم
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه دولت در مهار گرانی موفق نبود، گفت:کاهش تورم را در مورد کالاهای مورد نیاز مردم قبول ندارم و تورم در مرز 15 تا 20 درصد است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۳۰
اسدالله عسگراولادی عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در گفت‌وگو با فارس و در پاسخ به این سوال که عملکرد تجاری دولت در 4 سال گذشته را چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: بزرگترین توفیق دولت تدبیر و امید طی این مدت موفقیت در برجام بود، اما این موفقیت به دلیل آنکه روابط بانکی آنگونه که می‌خواستیم رقم نخورد کامل نشد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان اینکه با برخی کشورهای اروپایی و کشورهای آسیایی مثل چین و کره نقل و انتقالات بانکی در حال انجام است، افزود: اما همچنان برخی مشکلات در این زمینه باقی است. 

وی با بیان اینکه تجارت ما در زمان تحریم‌ها حالت عادی داشت اما با مشکل نقل و انتقال پول همراه بود، بیان داشت: با توجه به نقل و انتقال پول از طریق واسطه‌ها، تجارت در این زمان برای بازرگانان هزینه‌های زیادی داشت اما علیرغم این موضوعات شرایط طی شد.

عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران با بیان اینکه تجارت در سال 95 نسبت به سال 94 رشد داشت، گفت: این رشد در بخش صادرات مواد پتروشیمی و میعانات گازی 30 درصد و در بخش صادرات کالاهای غیرنفتی سنتی فقط 3 درصد بود. 

عسگر‌اولادی با اشاره به اینکه تورم در بخش کالاهای مصرفی و ضروری مردم کم نشده است، گفت: با توجه به میزان تولید نفت و خودرو تورم به 8 درصد کاهش یافته است اما کاهش تورم را در مورد گرانی کالاهای مورد نیاز مردم قبول ندارم و در مرز 15 تا 20 درصد است.

عضو هیات نمایندگان اتاق تهران بیان داشت: در بخش‌ کالاهای اساسی و ضروری مورد نیاز مردم از جمله آب، برق، گاز، تلفن بنزین، شیر، پنیر و ... دولت موفق نشد گرانی را مهار کند و قیمت این کالاها در سال 95 نسبت به سال 94 گران شد. 

وی افزود: بنابراین اگر این بخش از گرانی‌ها که دولت در بخش آب، برق، گاز و بنزین اعمال کرده به حساب تورم گذاشته نشود طبق آمار، تورم مهار شده است.  

 رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین همچنین در مورد وضعیت رکود اقتصادی گفت: رکود حل نشده و تولیدات بر روی دست تولیدکنندگان مانده است و اگر هم تولید‌کنندگان موفق به فروش تولیدات و کالاهای خود می‌شوند، نمی‌توانند پول آن را وصول کنند و حتی برخی کارخانه‌ها هم امکان تولید ندارند. 

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به این سؤال که آیا تحریک تقاضا راه‌حل مناسبی برای حل معضل رکود است، بیان داشت: تحریک تقاضا راهکار حل معضل رکود نیست، زیرا تحریک تقاضا با پول امکان‌پذیر است در حالی که بانک‌ها پولی ندارند که برای تحریک تقاضا به مردم بدهند.

وی با بیان اینکه سال 95، سال سختی برای عاملین اقتصادی بود، گفت: بزرگترین دغدغه پیش‌رو در سال 96 بیکاری جوانان است و این موضوع باید توسط دست‌اندرکاران و مسئولین حل شود و برای حل آن باید سالانه بین یک میلیون و 400 هزار تا یک میلیون و 500 هزار شغل ایجاد شود.  

عسگراولادی در پاسخ به این سوال که برای رونق صادرات غیرنفتی چه باید کرد، گفت: باید ایستگاه‌های بازدارنده رونق صادرات غیرنفتی از  جمله مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر صادرات باید سر راه برداشته شود. 

وی با بیان اینکه طبق قانون مالیات بر صادرات معاف است و مالیاتی که از صادرکنندگان اخذ می‌شود، باید پس داده می‌شود،  بیان داشت: این در حالی است که مالیات را از صادرکنندگان می‌گیرند و دیگر نمی‌توانند آن را پس بدهند. 

عسگراولادی با اشاره به نرخ ارز هم بیان داشت: تک نرخی شدن ارز و ثبات نرخ ارز یکی از آیتم‌های مؤثر در مقوله صادرات است، در حالی که علیرغم ادعای بانک مرکزی مبنی بر تک نرخی کردن ارز در سال‌های گذشته این مهم هنوز محقق نشده است. 

وی افزود: یکی از نگرانی‌های صادرکنندگان عدم ثبات نرخ ارز است، چرا که نمی‌دانند طی انجام یک معامله چه تغییراتی در نرخ ارز ایجاد می‌شود. 

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه شرایط مالی دولت فعلا به گونه‌ای نیست که ارز را تک نرخی کند، گفت: دولت در صورت تک نرخی کردن باید نیاز متقاضیان را تأمین کند. 

وی گفت: ممکن است در نیمه دوم سال 96، دولت بتواند ارز را تک نرخی کند. 


 
۱۳۹۶/۰۶/۱۳ ۱۷:۵۵
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۹ ۱۴:۴۴
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۵ ۲۰:۰۰
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۱ ۱۵:۳۱
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۸ ۱۱:۲۶
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۲ ۱۹:۰۷
 
۱۳۹۶/۰۱/۱۸ ۰۹:۱۷
 
۱۳۹۶/۰۱/۰۷ ۱۶:۲۰
 
۱۳۹۵/۰۶/۰۲ ۰۷:۵۰
 
۱۳۹۵/۰۴/۰۳ ۱۰:۱۳
 
 
کلمات کلیدی : اسدالله عسگراولادی+تورم+رکود
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۶ ۱۸:۴۵:۱۲
مالیات پرداختی راقبول دارید (4218682) (alef-11)
 
ایلامی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۶ ۲۰:۵۱:۰۹
تورم واقعا کم شده حالا شما قبول نداشته باش! (4218851) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۱-۰۶ ۲۳:۱۵:۳۱
مالیات خودتان راپرداخت نمایید. بعدا دررابطه باتورم سخن بگویید (4219017) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.