نظر منتشر شده
۶۶
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 465907
آیا تک رقمی کردن نرخ تورم و عمیق تر کردن رکود یک دستاورد ارزشمند است؟!
بخش اقتصادی الف؛ 7 اردیبهشت 96
تاریخ انتشار : جمعه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۶
مرداد ماه سال 1392، دولت یازدهم فعالیت خود را آغاز کرد و حسن روحانی بر مسند ریاست جمهور نشست، هر چند در زمان تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری یازدهم قول حل 100 روزه مشکلات را داده بود اما بعد از سه سال و 8 ماه عنوان کرد که چنین قولی را نداده است و فقط قرار بود گزارش 100 روزه دهد.

نرخ رشد تورم همیشه در اقتصاد ایران دو رقمی بود و ایران از دسته کشورهای با تورم بالا محسوب می شد؛ کاهش این نرخ یکی از برنامه‌های دولت تدبیر و امید بود که امروز مردان اقتصادی کابینه دولت یازدهم، آن را یکی از دستاوردهای مهم و ارزشمند قلمداد می کنند.

در زمان آغاز به کار دولت تدبیر و امید نرخ رشد تورم (دوازده ماه منتهي مرداد ماه سال 92) 39 درصد و دوازده ماه منتهي به شهریور همان سال به 40.1 رسید که امروز این نرخ برای دوازده ماه منتهي به اسفند ماه 95 عدد 9درصد را نشان می دهد. هر چند از بازگشت موج تورم در چند ماه گذشته سخن گفته می شود و در دو ماه پایانی سال گذشته شاهد افزایش 0.3 درصدی نرخ تورم بودیم.

با این حال دولت به این کاهش و تک رقمی کردن تورم می‌نازند؛ اما این کاهش در زندگی مردم دیده نشده و کارشناسان اقتصادی اعتقاد دارند دولت اقدام خاصی برای این دستاورد انجام نداده است که تورم تک رقمی شود و این اتفاق حاصل رکود تورمی بود که از دولت دهم به دولت یازدهم به ارث رسید؛ یعنی کاهش نرخ تورم به قیمت عمیق تر شدن رکود اقتصاد.

به هر حال کاهش نرخ رشد تورم یک امر و پدیده‌ای مطلوب و قابل پذیرش است. دولتی که هدف‌ش کاهش نرخ تورم و حفظ سطح عمومی قیمت‌ها باشد، اقدامی صحیح به نفع مردم انجام می‌دهد که باید از آن دولت تشکر و او را تشویق کرد تا این راه را ادامه دهد، لذا وقتی اقتصاد از تورم 40 درصد به تورم تک رقمی می رسد باید از دولت برای این اقدام تشکر کرد و هیچ کدام، از صاحب نظران اقتصادی گرفته تا مردم کاهش نرخ تورم را نامطلوب نمی‌دانند؛ ولی نقد جدی که به این دستاورد دولت وارد است، و کارشناسان هم بر آن تاکید دارند، این است شرایط اقتصادی، سرمایه گذاری و تولید در کشور در شرایطی بدی قرار دارد.

شرایط اقتصادی از چند پارامتر و یا بهتر بگویم از دو پارامتر تاثیر می گیرد که یکی نرخ تورم و دیگری رونق اقتصادی و سطح اشتغال است. تعادل این دو پارامتر اصلی است، شرایط اقتصادی را نشان می‌دهد که دولت یازدهم به مقوله تورم توجه اساسی داشته و به مقوله رونق اقتصادی، اشتغال و بیکاری‌ بی توجه بوده است.
 
نکته اینجا است که کاهش و تک رقمی کردن نرخ تورم و حتی صفر کردن آن به قیمت ورشکسته کردن بنگاه‌های اقتصادی، افتصاد کشور تاثیر جدی و مردم را تحت فشار قرار می دهد. در کل برای دولت، کاهش نرخ تورم اقدام ساده‌تری است و کافیست شیر تزریق منابع را ببندد. با این اقدام به سرعت اقتصا، بازار و بنگاه ها دچار کمبود پول، نقدینگی و تنگنای مالی شده و به تبع آن، نرخ تورم پایین می‌آید؛ در این شرایط واحد های تولید برای ادامه فعالیت و فروش کالای خود، نرخ را پایین می‌آورند؛ تقاضا کم می‌شود؛ اما قسمتی که خیلی سخت است، مروبط به رونق اقتصادی است.

از دولت تدبیر و امید در حدی که به کاهش نرخ تورم توجه جدی داشته و دارد باید تشکر کرد؛ باید روحیه حاکم در دولت را برای کنترل تورم  ارج نهاد، ولی نباید این روحیه از ریسک تصمیماتی که می‌توانست و می‌تواند رونق اقتصادی را به همراه داشته باشد، پرهیز کند. باید از دولت خواست که سیاست‌های رونق اقتصادی را در کنار توجه به کاهش نرخ تورم مدنظر قرار دهد و هر این دو موضوع را با هم پیگیری کند.

کاهش نرخ تورم از طریق محدود کردن عرضه پول چه توسط دولت و چه سیستم پولی و بانکی انجام شده است و به تبع خودش تداوم رکودی که در دولت احمدی نژاد ایجاد شد، را به همراه داشت. دولت یازدهم یکی از اقداماتی که انجام داد، این بود در کنار عدم نظارت بر بانک ها و موسسات مالی، نرخ سود بانکی را ساماندهی نکرد و بانک ها برای جذب منابع وارد رقابت شدند و باعث اعطای سود بالا به سپرده های بانکی شد و منابع به جای سوق دادن به سمت تولید، به سمت بانک حرکت کرد و در بانک ها قفل شد و این اقدام به عقیق تر شدن رکود کمک کرد؛ رکود اقتصادی در دولت قبل ایجاد شد اما این رکود در سه سال اخیر به دلیل اوج گرفت‌ و دولت یازدهم با خشک کردن مسیر تامین منابع مالی آن را تداوم داد. زمانی که دولت یازدهم شروع به کار کرد، رشد اقتصادی کشور منفی 6.5 رصد بود؛ این یعنی رکود سنگین و دولت یازدهم با اتخاذ سیاست های انقباضی، رکود را تداوم داد و این تداوم، یکی از آثارش کاهش نرخ تورم بود.

به همین دلیل دولت تدبیر و امید با اتخاذ سیاست های تک محوری کنترل نرخ تورم، از ایجاد رونق و رشد اقتصادی غافل شد که امروز شاهد افزایش بیکاری، تعطیلی بنگاه های تولید کوچک و بزرگ و کاهش قدرت خرید مردم هستیم. کارشناسان می گویند برای درک بهتر و واقعی تورم باید از مردم سوال شود و  وقتی وضعیت بازارها بررسی و مشاهده می شود ، نشان دهند این است که خرید و فروشی رخ نمی‌دهد و وقتی تقاضایی نیست و کالاهای تولیدی فروش نمی رود، بنگاه ها برای تامین مالی اقدام به کاهش قیمت، کاهش تولید، اخراج کارگران و... می کنند. البته رئیس جمهور بارها و حتی دیروز گفت که از رکود خارج شدیم و اتکای وی به آمار رشد اقتصادی است که دولت اعلام می کند، اما واقعیت ها در جامعه حاکی آن نیست.

نکته آخر اینکه مردم عنوان می کنند کاهش نرخ تورم را لمس نمی کنند؛ به این دلیل است که نرخ تورمی که دولت اعلام می کند متوسط افزایش نرخ کالاها و خدمات است. عددی که 9یا 10 درصد گفته می شود همان عدد متوسط است. با این تفاوت که کالاهای مورد مصرف مردم در سبد کالاها رشد بیشتری از این متوسط داشته است؛ مثلا بخش مسکن بخش که سهم بزرگی از نرخ تورم پوشش می دهد، تغییر نداشته و این موضوع مورد تائید آقای روحانی نیز می باشد. در حال حاضر قیمت مسکن در این چند سال اخیر(در 3 سال گذشته) تقریباً ثابت مانده و افزایش پیدا نکرده و حتی کاهش هم داشته است، اما مواد خوراکی مثلاً غذا ، لبنیات، و امثالهم  و حتی دارو افزایش قیمت پیدا داشتند و متوسط افزایش قیمت این کالاها و آن  کالاهایی که افزایش پیدا نکرده مثل مسکن مجموعا نرخ تورم را تشکیل می دهد.

در نتیجه مطالب بالا، باید گفت که این دستاورد دولت در کاهش نرخ تورم، هر چند اقدام خوبی است، اما دستاورد نیست و زمانی می توان آن را دستاورد ارزشمندی نامید که در کنار آن شاهد رونق و رشد واقعی اقتصادی باشیم. امروز تولید در حال تعطیلی است، بانک ها با بحران مواجه هستند و این اقتصاد کشور را تحت تاثیر می‌دهد؛ آمار رشد سرمایه گذاری ثابت هر چند اعلام نمی شود، اما منفی است و این ها این دستاورد دولت تدبیر و امید را زیر سوال می برد.
 
کلمات کلیدی : دولت یازدهم+تورم+رشد تورم+رکود اقتصادی+رونق اقتصادی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۱:۳۱:۳۰
ایا ایجاد نرخ تورم بالای 40 درصد و رساندن دلار به 4160( مهرماه 91) و بی ارزش کردن پول ملی دستاورد است؟
ایا ایجاد تورم کردن و ترازنامه را به گونه ای تنظیم کردن که گویی شرکت سداور است فریب دادن خود نیست؟
نرخ توم جهانی زیر 2 درصده ولی چطور ممکنه یک کشور با نرخ تورم 8 درصد بره وارد رکود بشه؟
سوال بعد الان که نرخ تورم 8 درصده اگر به 10 درصد برسه مشکل حل میشه؟ (4290694) (alef-13)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۲:۲۸:۳۱
تورم باشه بهتره خود من الان به زور خونه معامله می کنم ولی اون موقع هم قیمتها سریع بالا میرفت و هم معامله ها زیاد بود و چون قیمتها بالا یود درصد ما هم زیاد بود شاید در یک سال خود بنده به اندازه 10 سال سود کردم بقیه کسب و کارها هم همین بودن الان بنده نشسته ام مشتری و خریدار هم نیست. پس تورم بالای 50 درصد و بالا رفتن دلار به نفع کاسبی ها است. شما حسابش رو اگر بکنی با چند برابر شدن قیمت خانه هم بنده کاسب سود می کنم و هم فروشنده با قیمت بالاتری ملک رو میفروشه و پولش رو وارد تولید میکنه چرخ مملکت هم میچرخه ولی تورم که کم باشه سود چندانی وجود نداره من اینجا 3 میلیون تومن اجاره میدم سود ماهانه ام به کمتر از 8 میلیون رسیده و صرفه نداره مثل قبل (4290844) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۲:۳۱:۵۵
معلومه که دستاورد است ..

وقتی تورم 40 درصد بود و روزی 4 بار قیمت یک کالا تغییر میکرد ، خوب بود !!!!!

چرا واقعیت رو نمیبینید ؟؟؟ وضعیت امروز ما نتیجه کارهای 8 ساله دولت قبله تازه اقای روحانی بسیار سعی کرده از اثار مخرب اون کم بکنه و در این زمینه موفق هم بوده .

چرا از ادم ها انتظار معجره دارید ؟؟ چرا اون موقع که اقتصاد داشت به وسیله دولت احمدی نژاد نابود میشد ساکت بودید ؟؟

هر شخصی الان ادعا بکنه در عرض یک یا دوسال وضعیت بهشت میشه و رکود و بیکاری از بین میره قطعا و یقینا فقط شعار میده و واقعیت رو نمیگوید .

یه عده فقط به قصد تخریب دولت حتی حاضر هستن کشور رو هم اتیش بزنند تا حرف خودشون رو ثابت کنند . (4290858) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۲:۳۹:۱۱
قطعا هر دستاوردی را باید با مقایسه سنجید. مردم دوران احمدی نژاد یادشووه هنوز!
از طرفی اگر این رکورد در دلالی است بگذارید بماند. اگر در خرید و فروش ملک و ماشین و دلالی است بگذارید بماند. اگر ده سال بیست سال این رکود بماند و وضعیت به سمت شغلهای غیر دلالی پیش برود شرفش بیشتر از خذف رکود است (4290872) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۲:۴۸:۰۸
موافقم. وقتی تورم در امریکا و اروپا و بسیاری از کشورها حدود 1.5 درصد است، و تورم ما شش برابر آنهاست، این بحثهایی که دولت نباید تورم را به قیمت رکود کاهش می داد مبنای علمی ندارد. منحنی فیلیپس و برخی نظراتی که آقایان می دهند برای ما که شش برابر دیگران تورم داریم مصداق ندارد. اگر تورم خوب بود، دیگر کشورها هم تورمشان را افزایش می دادند. الان ونزوئلا با تورم ۴۰۰ تا ۷۰۰ درصدی در حال نابود شدن است و شورش آن را فرا گرفته است. تورم همیشه به نفع سرمایه داران و به ضرر محرومان است. تورم یعنی سود بانکی بالاتر و سود بانکی بالاتر یعنی بهره ی وام بالاتر و این یک حلقه معیوب است. سرمایه داران که املاک و طلا و ارز و کالا دارند ثروتمندتر و فقرا فقیرتر می شوند. (4290889) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۵:۲۶:۵۲
اگر نرخ تورم 8 درصد هست چرا حقوق کارگران و کارمندان 14 درصد افزایش داشتند؟؟؟؟
همه اقتصاددان ها میگن رکود بدتر از تورم هست.
رشد پایه پولی از 400 هزار میلیارد به 1200 هزار میلیارد چه توجیهی دارد؟؟؟؟
جنگ ارزی میدونید چیه؟؟؟؟
دلار 4200 قبل عید چی می گفت این وسط؟؟؟؟ (4291175) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۵:۵۲:۳۵
داغ نکن.
روال طبیعی اقتصاد به همین منوال بوده که دولت قبل هم اگه ادامه میداد نرخ تورم با عمیق تر شدن رکود پایین می اومد.
در ضمن شماها چرا حرف دیگه ای جز مقایسه با قبلی ندارید. این متن داره با بررسی دقیق عللی که از دولت دهم به یادگار مونده وضعیت دولت یازدهم رو آنالیز می کنه. پس به تعصاب حودت مسلط باش و اصل مطلب رو درک کن (4291218) (alef-11)
 
الف ر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۵:۵۷:۴۲
من كه چيزي ازاين كامنت دستم نيامد فقط ارزش پول ملي را متوجه شدم بايد خدمتان عرض كنم دلار قيمتش بيش از اين هاست متاسفانه با سياست دولت قيمتش تا 4 هزار تومن بالا نرفته خود همين موضوع پاشنه آشيل اقتصا دكشور است البته موانع مهم ديگري هست كه اين دولت حريفشان نميشه (4291229) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۰۱:۰۳:۱۹
منشا کاهش نرخ تورم ر ا باید در رکود جستجو کرد و گرنه دولت روحانی هیچ برنامه و اقدامی برای کاهش تورم نداشته است (4293542) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۹ ۱۰:۰۲:۵۷
کی دلار به 4160 تومان رسید و در دوران احمد نژاد دلار به 4000 تومان هم نرسید. در این دولت بود همین چند ماه پیش که دلار تا 4200 تومان بالا رفت . احمدی نژاد دلار 3300 تومانی به روحانی تحویل داد و امروز .... (4295028) (alef-18)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۱:۳۱:۵۴
کدوم تک رقمی مرد حسابی ؟!

گوشت شده کیلویی 48 هزار

گوجه فرنگی گندیده 5 هزار

برنج 14 هزار

پرتغال 6 هزار ( فاقد 1 سی سی آب )

کدوم تک رقمی ؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (4290696) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۳:۳۸:۱۹
من خودم چند مدت پیش گوشت خریدم 29000 تومان که یک سال پیش هم تقریبا به همین قیمت میخریدم (4290993) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۴:۰۳:۳۱
شما برای پرتقال فاقد 1 سی سی اب هزار تومن پول دادی؟ ما که امسال پرتقال نخوردیم کیویخوردیم بجاش (4291040) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۴:۰۵:۳۸
14هزار تومن برنج قیمت خرده فروشی تو بازار تهرانه. من اهل شمال کشورم شما میتونی همون برنجی رو اینجا از کشاورز یا مستقیم از شالیکوبی در حدود 10 تومن بخری
شما دوست داری پول دلال و واسطه بدی؟ (4291042) (alef-11)
 
reza
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۵:۲۳:۲۰
شما اول مفهوم تورم را مطالعه ببفرمایید بعد بیایید با هم صحبت کنیم. شدت رشد قیمت اهمیت دارد نه میزان قیمت برادر....اوصیکم به تقوالله (4291169) (alef-11)
 
Ukraine
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۸:۰۲:۱۸
آقا گرون می خری! آدرس بده همه اینها رو با حداقل 10 درصد ارزونتر واست بیارن ، شاگرد مغازه یک پول خوبی هم بذاره تو جیب خودش، هم تو راضی هم شاگرد مغازه راضی هم کامنت دروغ نمیذاری (4291389) (alef-3)
 
سید محسن هاشمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۱:۳۷:۰۱
هیچکدوم از فعالیت های این دولت ارزشمند نبود (4290704) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۱:۳۷:۲۴
در جواب تيتر: اگر كشور را از دست محمود تحويل گرفته باشى، بله. بسيار هم ارزشمند است (4290707) (alef-13)
 
Italy
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۱:۴۰:۴۱
به هیچ وجه.
یک اشکال بزرگ اغلب طرفداران روحانی این است که بدون چون و چرا به او کردیت می دهند!!! یعنی رأی دادن به او را مشروط به تغییرات اساسی در کابینه و تغییر در نگرش مسئولین نمی کنند! و این بزرگترین اشتباه است.
اگر می خواهید به روحانی رأی دهید حداقل برای او شرط بگذارید که باید دست به یک سری اصلاحات و تغییرات گسترده بزند و کابینه اش را شاداب و قبراق کند. و به وعده هایش عمل کند. در غیر اینصورت ایشان رأی مردم را به حساب رضایتمندی کامل خواهد گذاشت و انفعال ها ادامه خواهد داشت.
قطعاً یکی از پاشنه های آشیل دولت روحانی بانک مرکزیش است که سرمایه مردم را با سودهای بی حساب و کتاب حبس کرده و آن را به سمت تولید خط نمی دهد. البته موافقم که شرایط تولید و فعالیت اقتصادی باید فراهم باشد اما تا کی باید منتظر مهیا شدن شرایط باشیم؟ اگر مانعی بر سر راه روحانی قرار دارد چرا با مردم در میان نمی گذارد؟
تغییر ات بنیادین در سیاست پولی و مالی (با تغییر مسئولیت ها) بدون شک لازم است.
تاکید می کنم که چک سفید به روحانی دادن یک اشتباه تاریخی است. به هرکس که رأی می دهیم باید بصورت مشروط باشد. و باید این شرایط به گوشش برسد و پاسخگو باشد.

اکبری (4290712) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۳:۴۲:۵۲
البته دولت سعی کرد نرخ سود بانگی را کاهش دهد ، اما بانک های بدون مجوز و بسیار بزرگ وجود دارند که از دولت اطاعت نمیکنند ، اینا بانکهای خصوکتی هستند (4290999) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۴:۴۹:۰۳
دیگر به روحانی رای نمی دهیم (4291105) (alef-11)
 
farhad
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۵:۲۶:۱۷
«تغییر ات بنیادین در سیاست پولی و مالی (با تغییر مسئولیت ها) بدون شک لازم است.» نه!!فقط با تغییر سیاستهای کلّی تغییر کلّی انجام میشود! (4291173) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۱:۴۲:۱۰
از آقای روحانی سؤال می‌کنم که در این دولت چند کیلومتر خطوط ریلی و جاده‌ای احداث شده است و یا پیشرفت در ایمن کردن مسیرهای جاده‌ای در کارنامه 4 ساله دولت چقدر است؟ اکثراً آمارهای دولت روی کاهش تورم آن هم به قیمت رکود تمرکز داشته است در حالی که در مواردی مثل جاده‌ها، لایروبی رودخانه‌ها، مرمت یا احداث پل و... چه مقدار موفق بوده است؟ (4290715) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۲:۲۱:۵۱
لطفا سوالتان را تصحیح کنید
خطوط ریلی با جاده متفاوت است
کشور ما نیاز به جاده اضافی ندارد
اما در خطوط ریلی خیلی عقب هستیم (4290827) (alef-11)
 
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۳:۲۶:۱۱
بنده كه خودم در يكي از استان‌ها در حوزه راه كار مي‌كنم خدمت حضرتعالي عرض مي‌كنم. در استان ما در طول 8 سال دوره جناب آٌقاي احمدي‌نژاد در مجموع 42 كيلومتر بزرگراه افتتاح شد. در حالي كه در 4 ساله همين دولت 68 كيلومتر بزرگراه به مناقصه رفت و افتتاح شد و 22 كيلومتر هم بزرگراه نيمه تمام دولت قبل تكميل و به بهره‌برداري رسيد. (4290962) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۹:۵۵:۲۶
اسم استان محرمانه اس نمیگی؟؟؟ (4291818) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۵:۰۲:۲۲
بگم بگم .. بگم احمدی نژاد بیاد برات ریل بکشه .. (4291137) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۵:۴۱:۵۳
100 کیلومتر از راه آهن 160 کیلومتری قزوین رشت، راه آهن تهران همدان که در اواخر اردیبهشت افتتاح میشه، راه آهن همدان ملایر کرمانشاه، همدان سنندج که امسال افتتاح میشود فکر کنم همینا برات بست باشه اول اطلاعاتت رو زیاد کن بعد سوال کن (4291190) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۱:۴۲:۵۵
با 40 سال سابقه تولید، چرخ کارخانه‌ام با 20 درصد ظرفیت در شهرک صنعتی شمس‌آباد می‌چرخد که به علت دریافت وام و عدم توانایی بازپرداخت اقساط با این تولید، بانک قصد تصرف منزلم را کرده است، چرا که دولت وعده خروج از رکود و کمک به کارخانه‌ها را داد ولی عملی نکرد. حال علاوه بر ورشکستگی کارخانه، باید منزل مسکونی را با 60-70 سال سن هم از دست بدهم و تازه با مستأجری سرکنم؟! (4290719) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۲:۰۸:۱۱
عزیزم وقتی وام زودبازده گرفتی و رفتی باهاش برج ساختی عاقبتش همین میشه اینکه وضع تولید این شده نه تقصیر روحانیست نه احمدی نژاد از بی غیرتی و پول دوستی خودمونه داداش (4290788) (alef-11)
 
United Kingdom
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۲:۱۱:۵۳
مشکل می دونی کجاست ؟ وقتی یک دوره تورم لجام گسیخته و کاهش ارزش پول به یک سوم را کشور تجربه می کند تا چند سال درگیر رکود می شود ! چرا ؟ چون پول دست مردم بی ارزشه کسی از شمای کارخانه دار نمی تونه چیزی خبره! شما فکر کن دد هر سال ۱۰% قدرت خرید در فرض محال افزایش پیدا کنه! چند سال بعد کاهش ۳۰۰% ارزش پول جبران می شود؟ مشکل از دولت روحانی نیست مشکل از خراب کاری دوستانه که الان طلب کار شدند. کشور سوپر مارکت نیست که تغییرات آنی در ان محسوس باشه خراب کاری های سال ۸۵ را سال ۹۱ مشاهده کردید! (4290806) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۲:۱۸:۵۱
برای همینه میگیم باید سرمایه خارجی و بانک های خارجی وارد کشور بشه ! بانک خارجی وام 5% میده نه 20% ! شمام باید یاد بگیری با سود 20% وام برای تولید نگیری اخرش میشه این ! (4290822) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۴:۱۱:۵۰
شما چطور تولید کننده ای هستی که با 40 سال سابقه و تجربه تولید نتونستی مدل کسب و کار و تولیدت رو اصلاح کنی و به سمتی ببری که برای تامین سرمایه در گردش مجبور نباشی از بانک های ربوی وام 27 درصد بگیری؟؟
مدل کسب و کارتون رو اصلاح کنید. مدل تامین منابع مالی و اعتباری تون رو اصلاح کنید. (4291045) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۱:۴۳:۳۰
اگر آمار 700 هزار شغل در هر سال دولت یازدهم را بپذیریم باید آمار چند برابر کارگرانی را که به علت ورشکستگی و رکود کارخانه‌ها و شرکت‌ها از کار بیکار شدند به آمار بیکاران به آن بیفزاییم. با این حساب دولت شغلی طی این 4 سال ایجاد نکرده که هیچ، بلکه بخشی از کارگران شاغل را از کار بیکار کرده است! (4290721) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۱:۴۳:۳۵
وقتی رکود باشه و قیمت مسکن گران نشه شما بعد چند سال میتوانی خونه بخری ، ولی در تورم و گرانی هرگز نمی توانی خونه بخری ! یک مثال ساده الف فهم ! (4290722) (alef-13)
 
سامان
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۲:۱۵:۰۵
این الف فهم روخیلی خوب اومدی.
اقتصاد ایران مثل یه آدم رو به موت بود که خونریزی شدید هوشیاری پایین ، کاهش علائم حیاتی و ... داشت. حالا اینها اولویت بندی کردن و ابتدا خونریزی بیمار (تورم) رو تحت کنترل درآوردن بعد اون باید عملیات احیا (خروج از رکود) و افزایش هشیاری انجام بشه . همونطور که علائم رشد اقتصادی، افزایش تولیدات کشاورزی و صنعتی و رشد خدمات داره خروج از رکود رو نشون میده.
اینم یه مثال ساده الف فهم تر (4290815) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۳:۰۸:۰۶
دوست عزیز خیلی فهمیده معنی رکود بیکاریه. وقتی بیکار باشی کلا پول نداری و نمی تونی چیزی بخری حالا می خواد ارزون باشه یا گرون. من با 17 سال سابقه کار در ساختمان یک ساله بیکارم. یک مثال ساذه شما فهم (4290931) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۳:۱۸:۳۴
اون خانواده ای که حقوق سرپرستش 1 میلیونه به علت پایین بودن نرخ تورم حقوقش 10 درصد اضافه بشه، میشه 1 میلیون و 100 هزار تومن
بعد الان با صد هزار تومن اضافه میتونه خونه بخره؟! جک نگو لطفا
حتی از پس مخارج زندگی، هزینه ی آب و برق و گاز و خوراک و ... هم برنمیاد
گوشت کیلویی چنده آدم حسابی؟! ماهی با صدهزار تومن اضافه میتونه از پس این مخارج و تورم این اقلام بربیاد حالا پس انداز هم بکنه بتونه خونه بخره:|:))))
اون 4 درصد که رسانه هم دستشه و همینجا فقط برای روحانی مثبت میده چه میدونه این 96 درصد چی میکشن
بسه دیگه (4290946) (alef-11)
 
Sweden
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۳:۲۳:۱۲
میشه بگی وقتی درآمد نباشه شما چه جوری میخواهی خونه بخری؟وقتی همه کارخانه ها دارن تعطیل میشن وهمه یا در تلگرام بساط فروشگاه پهن کرده اند یا دارن دستفروشی میکنند یا پیک موتوری و یا راننده آژانس شدن و کسب وکارها همه دچاره رکوده با کدوم پس اندازه میخواد خونه بخره؟!!چه جوری روتون میشه این حرفهارو بزنید؟ (4290957) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۴:۱۳:۲۸
مردم عادی ترجیح میدن اوضاع همینطوری بمونه تا اینکه اوضاع بخاد طور بشه که باب طبع تاجر و کاسب جماعت باشه. این رکود مطلوب نیست اما کمک میکنه واحدهای دقیق و مجموعه های قوی بتون به کارشون ادامه بدن (4291048) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۵:۵۵:۵۱
این آنالیز تو اشتباهه برادر...
و ناشی از اینه که همه پدیده ها رو از یک بعد بررسی می کنی (4291225) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۱:۴۴:۱۴
دولت یازدهم در روزهای پایانی‌اش دچار بیش‌فعالی شده است و از این‌رو گاه پروژه‌هایی را مجدداً افتتاح می‌کند و یا پروژه‌هایی که چند سال متوقف شده بودند را در روزهای منتهی به پایان دولت افتتاح می‌کند! اما سؤالی باقی می‌ماند که با توجه به در رکود نگه داشتن اقتصاد کشور در طول این سال‌ها سهم مردم از افتتاح این پروژه‌ها چیست؟ (4290725) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۱:۴۴:۳۰
کاسبان برجام که در این چند روز مانده به انتخابات به تلاش و تکاپو افتاده‌اند اگر چنین رفتاری را از ابتدای تشکیل دولت داشتند قطعاً این وضع اقتصاد، رکود، بیکاری، تورم، گرانی و... نبود. (4290726) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۱:۴۴:۳۶
بله کاهش تورم یک دستاورد ربطی هم به رکود نداره! در اروپا و امریکا و ژاپن تورم صفر یا منفی رکودی هم وجود نداره (4290727) (alef-13)
 
محمد قاسمی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۱:۵۶:۰۴
یکم مطالعه داشته باشید
چرا ربطی نداره
اقتصاد بیمار ایران رو با ژاپن مقایسه میکنی؟ (4290762) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۱:۴۵:۰۶
تورم و رکود هیچ ربطی به هم نداره (4290728) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۱:۴۵:۰۸
صدا و سیما صبح تا شب از دولت تبلیغ می‌کند در حالی که بیکاری و رکود سراسر کشور را فرا گرفته و کارخانه‌ها یکی پس از دیگری در حال تعطیل شدن هستند. متأسفانه دولتمردان فقط خود را صاحب کشور می‌دانند و مردم را نادیده گرفته‌اند. (4290729) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۱:۴۵:۳۸
از همه عزیزانی که احساس تکلیف کرده و برای ریاست جمهوری ثبت نام نموده‌اند انتظار می‌رود برای اعتلای کلمه‌الله حول محور ولایت ائتلاف نمایند تا ان‌شاءالله ریشه دروغ کنده شود و فردی شجاع، ساده‌زیست، ولایتمدار و خادم ملت نه ارباب ملت بتواند در جایگاه ریاست‌جمهوری قرار گیرد و منشأ خیر و برکت برای ملت و ریشه‌کنی فقر، فساد، بیکاری، رکود و... باشد. (4290733) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۴:۰۰:۱۹
زمان احمدي نژاد هم امثال همين فرمايشات ملت را بيچاره كرد. (4291037) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۱:۴۶:۰۹
اکنون دولت یازدهم در انتهای راه است ولی دولتیان همچنان مشغول فرافکنی ناتوانی‌هایشان به دولت قبلی هستند! بهتر نبود این سال‌ها مقداری هم به مردم رسیدگی می‌شد. افزایش رکود و گرانی و در عین حال نقدینگی این دولت حتی در طول 8 ساله دولت سابق رخ نداده بود. دولت یازدهم رکورد بی‌سابقه‌ای از بی‌تدبیری اقتصادی در میان دولت‌های گذشته از خود به جای گذاشت. (4290735) (alef-13)
 
France
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۲:۲۸:۴۶
نميدوني بدون ، دو سال ركود پياپي تا ٢٥ سال تبعات داره.
ايران ٣ سال پياپي ركود داشت . (4290845) (alef-11)
 
France
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۲:۲۵:۲۲
بله هست . كنترل تورم كار بسيار درستيه.
چون رشد و رونق به واسطه تورم نبايد ايجاد بشه.
چون كار منطقي دراز مدت درستيه.
چون رشدي كه به واسطه تورم ايجاد بشه شكاف طبقاتي رو صد برابر ميكنن
اقشار ضعيف رو نابود ميكنه. (4290836) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۲:۴۴:۴۰
با لحن ارسطو در سریال پایتخت بخونید:

آیا تورم بالا و بالا بردن دلار و چند برابر کردن مسکن و خودرو کار درستی است؟ نه کار درستی است؟ (4290884) (alef-11)
 
فرهنگی بازنشسته
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۳:۳۲:۵۰
به رکودیاتورم نگاه ابزاری نکنیم مردم دیگرآن ولع خریدن وانبارکردن راندارند مهاجرینی که 30 سال اخیریه شهرهای بزرگ آمده اندنیز همه گونه وسائل زندگی مدرن را دارند و میل ونیازبه خریدبسیارکم شده است ازاین بعدهم به قضیه نگاه کنید .
رکود منطقی رارکود فرض نکنید منطق درخرید رکودنیست یک هوشیاری ِ اقتصادی است که مردم به آن رسیده اند.
تنوع طلبی بیش ازحد که با تبلیغات ایجادشده داردرنگ می بازد. (4290978) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۳:۴۴:۳۵
یعنی حتما باید تورم ۳ رقمی بشه تا تولید کننده بتونه کار کنه ؟
خیر برادر من . تولیدکننده باید با علم روز و مدیریت و کاهش هزینه ها ، باید بتونه خودش را در چرخه تولید و مصرف نگه داره .... قرار نیست همه چیز رو دولت درست کنه . (4291003) (alef-11)
 
mehran
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۳:۵۰:۴۸
به نظرم به این سوال باید کسی پاسخ بدهد که اقتصاد خونده باشه نه ااین که هر ادم عوامی بر اساس اطلاعات عمومی شخصی خودش که بیشتر تو تاکسی بدست اومده پاسخ بده...عزیزان اقتصاد علم هست و باید تجزیه و تحلیل رو به عالمش سپرد..تا زمانی که اعتقاد نداشته باشیم اقتصاد علم هست و در صورت عدم صلاحیت در این مقوله اظهار نظر نکنیم همین وضع و جود خواهد داشت...این دوستان ایا در خصوص فیزیک کوانتم هم اظهار نظر می کنن؟ (4291011) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۳:۵۹:۲۶
مردم قطعا تورم پایین را به رکود ترجیح میدهند .چون تورم 45 درصدی دولت احمدی نژاد ، کمر مردم را شکست. (4291033) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۴:۲۳:۱۰
علت رکود جهش قیمت ها در سالهای 90 الی 92 و حتی قبل از آن سالهای 85 و 86 بود وقتی قیمت ها از یک سربالائی با شیب تند بالا میروند طبیعی است اقتصاد به یک فرصت تنفس نیازمند و به رکود دچار شود.عملکرد اقتصادی دولت فعلی خوب بود و شوک نفتی سالهای 93 و 94 میتوانست کمر اقتصاد تحت تحریم و وابسته به نفت کشور را بشکند و واقعا اگر دولت تدبیر هائی که بی سر وصدا و بدون جار وجنجال کرده نمیکرد آشفتگی بسیار وسیعی پیش می آمد گذراندن شوک های تحریم و کاهش قیمت نفت نشان داد ستون فقرات اقتصاد ملی ایران بسیار محکم بوده و در جهت صحیح در حال حرکت است و تمامی نوسانات ناشی از خالی کردن دل مردم توسط افرادی به ظاهر دلسوز است اگر اعتماد به نفس تضعیف نشود اقتصاد قدرتمند و با ثباتی در پیش است. (4291063) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۵:۰۲:۴۶
دولت رکود (4291140) (alef-3)
 
دضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۵:۱۴:۱۸
فاصله بی فقرا و ثروتمندان در دولت خیلی زیاد شد. شعار حمایت از فقرا نیز حتی وجود نداشت عمل که هیچ (4291161) (alef-11)
 
بچه ی شوش
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۵:۴۷:۱۷
وقتی که روحانی دولت را تحویل گرفت، مشکل فقط رکود نبود بلکه رکود تورمی بود. اگر احمدی نژاد یک سال دیگر هم رئیس جمهور بود رکود به طور ملموس تری خود را تشان داده بود. در هر جای دنیا که رکود هم نباشد با کاهش ده درصدی تورم رکود ایجاد می شود. حدود 5 سال پیش وقتی تورم در ژاپن از 2 درصد به منفی یک درصد رسید، یعنی با کااش 3 درصدی تورم رکود ایناد گردید. از سوی دیگر تورم بالا قدرت خرید مشتری را کاهش می دهد. در اواخر دولت احمدی نژاد قیمت مسکن در شهرها رشد 300 درصدی را داشت، با توجه به کاهش شدید ارزش پول --در حدود 350 درصد-- هیچ ایرانی تمایل به نگهداری پول نداشت و پول خود را تبدیل به هر نوع کالایی از دلار، سکه تا مسکن می نمود. با توجه به این موضوع و ترس از کاهششدید ارزش پول سازندگان دهها واحد رااحتکار کرده بودند ودر صورت نیاز به نقدینگی با توجه به تقاضای شدید مشتریان برای فرار از داشتن ریال در جیب واحدهای خود را باسود خوبی می فروختند. یک اصل بدیهی اقتصادی می گوید:" همواره بعد از گرانی های زیاد ومتوالی رکود ایجاد می شود". با روی کار آمدن روحانی واعتماد جامعه ی اقتصادی به حفظ ارزش پول، سازندگان یا صاحبان املاکی که هر کدام چندین یا دهها واحد را احتکار کرده بودند. واحدهای احتکاری از ترس کاش ارزش پول را روانه ی بازار کردند. عرضه بسیار بیشتر از تقاضا بود. زیرا مسکن 300 درصد رشد را تجربه کرده بود و مشتریان با توجه به انتظار از برجام در پی کاهش بیشتر قیمتها بودند. قدرت خرید کارمندان وکارگران هرچند قیمتها کاهش حدود 20 درصدی را داشت تکافوی خرید مسکن را نمی داد. آن هایی هم که قدرت خرید برای سرمایه گزاری داشتند. به دلیل انتظار کاهش بیشتر تمایلی به سرمایه گزاری را نداشتند زیرا تورم به سمت تک رقمی رفتن تمایل پیدا کرده بود. در این بین من روحانی را بی گناه می دانم. زیرا مردم به حرف دولت به سوی یک کالا یا گریزان از یک کالا نمی شوند. مردم دنبال سود بیشتر جیب خود می باشند. فرض کیم روحانی دو میلیون مسکن بیش از این هم روانهی بازار کرده بود. عرضه بیشتر و رکود عمیقتر می شد. چهار راه برای غلبه بر مشکل وجود دارد:1.حفظ ارزش 2. زمان: با حفظ ارزش پول و 4 سال زمان بعد از 4 سال کارگران و کارمندان در صورت عدم افزایش قیمت مسکن قدرت خرید خود با تسایلات بانکی را خواهند داشت. 3. حمایت ارگانها: ارگانها برای خانه دار شدن کارکنانشان با ارایه ی تسهیلاتی با باز پرداخت بالاتر از 15 سال. 4. کاهش بیشتر سود تسهیلات مسکن و کاهش سود سپرده گزاران ووسط دولت، با توجه به ثابت بودن قیمت جهانی اونس طلا وقیمت دلار سرمایه ها به سمت دلالی نخواهد رفت. (4291204) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۵:۴۷:۳۴
با وجود تورم بالا چطور مي توان رونق اقتصادي ايجاد كرد ، اين حرفهايي هم كه در بين كشورهاي پيشرفته و صنعتي وجود دارد درباره تورم هاي يك درصدي و منفي است نه ما ، وگرنه كشوري با تورم چهل درصد عملا" ورشكسته محسوب مي شود ،
دولت ابتدا بايد تورم را مهار مي كرد كه اينكار را انجام داده ،
ركود هم ناشي از عدم سرمايه گذاري است ، وگرنه چه كسي گفته است كه تورم محرك توسعه است ؟

به دليل ساخت و ساز بي رويه و البه بالا رفتن قيمت مسكن ، اين حوزه هم كشش توليد بيشتر ندارد ،
تنها راه موجود توسعه گردشگري و صنعتي است كه هر دو از مسير بهبود روابط با جهان حاصل مي شود ،
گردشگري ، توريست مي خواهد ، توليد هم نيازمند ابزار و ماشينالات است . (4291206) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۶:۰۱:۱۷
کاسبان تحریم اجازه بازگشت ندارند (4291236) (alef-3)
 
سرباز وطن
Romania
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۶:۱۵:۰۱
عزیزان توجه داشته باشید که رکود از سال 90 با منفی شدن رشد اقتصادی آغاز شد همان موقع که تورم بالای 40 درصد بود. اگر تورم بالا مانع از رکود می شود پس چرا توی اون چند سال 90 تا 94 که تورم بالا داشتیم باز هم رکود داشتیم.واقعاً چرا کمی تفکر بدون تعصب. (4291250) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۱۷:۰۶:۴۱
متاسفم که رکود رو به تورم ربط دادید و نتیجه گرفتید که برای اشتغال باید تورم افزایش پیدا کنه !!!!!!!!1
علت کاهش معیشت مردم ، قدرت خرید پایین و بالطبع رکود، بیکاری تورم سی و اندی ساله است که حاصل طرز فکر مشابه نویسنده محترم مقاله است !
ای کاش دانش اقتصادی کسانی که مقاله های اقتصادی می نویسند کمی افزایش پیدا کند
ای کاش عملکرد سی و اندی ساله اقتصاد تورمی مشاهده شود (4291308) (alef-11)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۰۸ ۲۱:۳۸:۲۴
قیمت لاستیک پراید سال گذشته اردیبهشت ماه منظورم لاستیک های ساخت داخل کشور ۱۸۰هزار تومان بود الان قیمت بازار بالای ۲۵۰هزار تومان است فکر کنم این کالا وهزاران. نوع از اون مشممول این تورم خیالی نباشد پایین نگه داشتن قیمت دلار ضرباتی هولناک به اقتصاد کشور وارد میکند نمونه اش من کشاورز هستم محصولات کشاورزی ما را حتی کمتر از قیمت 4چهارسال قبل هم نمی خرند این ظلم به مشاغل آزاد وتولید کننده است نه یک افتخار برای کنترل تورم (4292619) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.