توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 380099
آشتی کنان اردوغان و پوتین چگونه گذشت؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۳۴
ماهها تنش میان روسیه و ترکیه ، امروز با دیدار روسای جمهوری دو کشور در سن پطرزبورگ با فشرده شدن دست های طرفین در دست یکدیگر پایان یافت.

به گزارش العالم، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه امروز(سه شنبه) برای اولین بار از زمان شدت گرفتن تنش های دو کشور از آذرماه سال گذشته در روسیه با هم دیدار و گفت و گو کردند.

رئیس جمهوری روسیه در ابتدای این دیدار که در سن پطرزبورگ برگزار شد، تاکید کرد عادی سازی روابط دوجانبه و مبارزه با تروریسم و نیز مساله سوریه را بررسی خواهیم کرد.

پوتین تاکید کرد: سطح روابط بین دو کشور در پی بحران سال گذشته میلادی تغییر کرده و ما برای از سرگیری مذاکرات برای منافع دو کشور تلاش می‌کنیم. مااطمینان داریم که ملت ترکیه می‌تواند مشکلات را پشت سر بگذارد.

اردوغان که در اولین سفر خارجی خود بعد از کودتای نافرجان آن کشور از روسیه دیدن کرده است، از پوتین بخاطر فراهم کردن فرصت این دیدار تشکر و تاکید کرد تماس پوتین با من بعد از کودتای نا فرجام هم من هم ملت ترکیه را خوشحال کرد.

وی افزود: ما از باز شدن صفحه جدید در منطقه دو کشور تقدیر می‌کنیم. همکاری بین ترکیه و روسیه در حل عدیده‌ای از مشکلات منطقه سهیم خواهد بود.

این دیدار، نخستین ملاقات سران دو کشور پس از کدورت‌های پیش‌آمده به خاطر سرنگونی یک فروند جنگندۀ روس به دست ارتش ترکیه، محسوب می‌شود. بمب افکن سوخوی ۲۴ روسیه در سوم آذر ۱۳۹۴ مشغول عملیات علیه گروه‌های تروریستی حاضر در سوریه بود که دو جنگنده اف-۱۶ ترکیه آن را در حریم هوایی سوریه منهدم کردند.

پس از سقوط جنگندۀ روسی، مسکو تحریم‌هایی را علیه ترکیه وضع کرد و پس از آن روابط دو کشور تیره شد. با این وجود، پوتین تیر ماه امسال عذرخواهی شخصی اردوغان را پذیرفت و بخشی از تحریم‌های اقتصادی وضع شده را لغو کرد.
 
کلمات کلیدی : روسیه، ترکیه، اردوغان، پوتین
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.