توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 380111
«دو کلمه رمز» که اردوغان برای دیدار با پوتین بکار گرفت
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۲۳
اردوغان و ولادیمیر پوتین، همتای روس وی برای اولین بار پس از ساقط شدن جنگنده روسیه توسط نیروهای ترک در نوامبر ۲۰۱۵ با یکدیگر دیدار کردند.

به گزارش جام نیـوز، روزنامه "رای الیوم" در سرمقاله امروز خود به قلم "عبدالباری عطوان" نوشت: «رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه و ولادیمیر پوتین، همتای روس وی برای اولین بار پس از ساقط شدن جنگنده روسیه توسط نیروهای ترک در نوامبر ۲۰۱۵ با یکدیگر دیدار کردند.»

رای الیوم در ادامه سرمقاله خود آورد: ««دو کلمه رمز»، که به این اتفاق مهم انجامید؛ یکی مسئله «فتح‌الله گولن» است که در کودتا علیه اردوغان دست داشت و دوم اینکه عذرخواهی صریحی که اردوغان طی پیامی از همتای روسی‌اشکرده بود.»

این روزنامه ادامه داد: «عذرخواهی اردوغان به زبان روسی بود و باعث تحول سیاسی و احساسی قابل توجه و در زمان بسیار مناسب شد و به دنبال این عذرخوای بود که پوتین شکست کودتا در تارکیه را تبریک گفت.»

خاطر نشان می شود که رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه و ولادیمیر پوتین، همتای روس وی برای اولین بار پس از ساقط شدن جنگنده روسیه توسط نیروهای ترک در نوامبر ۲۰۱۵ با یکدیگر دیدار کردند.

پوتین در ابتدای دیدار با اردوغان تاکید کرد عادی سازی روابط دوجانبه و مبارزه با تروریسم و نیز مساله سوریه را بررسی خواهیم کرد.

اردوغان از پوتین بخاطر فراهم کردن فرصت این دیدار تشکر و تاکید کرد تماس پوتین با من بعد از کودتای نا فرجام هم من هم ملت ترکیه را خوشحال کرد و گفت که ما از باز شدن صفحه جدید در منطقه دو کشور تقدیر می‌کنیم.

پوتین تاکید کرد: سطح روابط بین دو کشور در پی بحران سال گذشته میلادی تغییر کرده و ما برای از سرگیری مذاکرات برای منافع دو کشور تلاش می‌کنیم. ما اطمینان داریم که ملت ترکیه می‌تواند مشکلات را پشت سر بگذارد.

اردوغان نیز تصریح کرد همکاری بین ترکیه و روسیه در حل عدیده‌ای از مشکلات منطقه سهیم خواهد بود.
 
کلمات کلیدی : روسیه، ترکیه، اردوغان، پوتین
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.