توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 390098
گزارش آسوشیتدپرس درباره چرایی رویارویی ایران-آمریکا در خلیج فارس
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۸
یک رسانه آمریکایی در گزارشی به این موضوع می‌پردازد که «چرا آمریکا و ایران اغلب در خلیج فارس رو در روی هم قرار گرفته و با هم مواجه می‌شوند؟».

به گزارش فارس، در حالی که از چندی قبل مقامات واشنگتن در حال صحبت از تهدیدات ایران در خلیج فارس برای کشتی‌های آمریکایی هستند، یک رسانه مطرح این کشور در گزارشی به چرایی رویارویی ایران و آمریکا در خلیج فارس پرداخته است.

روز چهارشنبه (دیروز) فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در منطقه در این باره گفت: قایق‌های ایران به سلاح مجهز هستند و خطرهای موجود در این زمینه را نادیده نمی‌گیرم.

«بیل اربن» در ادامه تاکید کرده بود: «هر لحظه یک قایق ایرانی به سوی یکی از کشتی‌های ما حمله‌ور می‌شود و آن‌ها هرگز از بی‌سیم استفاده نمی‌کنند. شما از نیات آن‌ها مطلع نخواهید شد» (جزئیات بیشتر).

حالا امروز پنجشنبه یک رسانه آمریکایی در گزارشی به این موضوع پرداخته که «چرا آمریکا و ایران اغلب در خلیج فارس رو در روی هم قرار گرفته و با هم مواجه می‌شوند؟».

در مطلب آسوشیتدپرس با تاکید بر «حضور سنگین و پر حجم نظامی آمریکا» آمده است: «نیروی دریایی آمریکا از زمان پایان جنگ دوم جهانی حضور مرتبی در خلیج فارس داشته است. پس از انقلاب ۱۹۷۹ ایران که شاه مورد حمایت آمریکا را ساقط کرد و متحدان عرب خلیج فارس واشنگتن را به وحشت انداخت، آمریکا حضور خود در منطقه را تشدید کرد. جنگ سال ۱۹۹۱ خلیج فارس و تهاجم سال ۲۰۰۳ به رهبری آمریکا به عراق، نیروهای بیشتری از آمریکایی‌ها را به منطقه آورد. امروز، کشتی‌های آمریکا در خلیج(فارس) و تنگه هرمز گشت می‌زنند؛ تنگه‌ای که حدود یک سوم نفت جهان منتقل می‌شود. ایران حضور آمریکا را تحریک‌آمیز می‌داند».

این رسانه آمریکایی مدعی شد: «در جریان جنگ ایران-عراق در دهه ۱۹۸۰، ایران در بخش‌هایی از خلیج فارس مین‌گذاری کرد و بر اثر آن تعدادی از کشتی‌های تجاری غرق شدند. در سال ۱۹۸۸ کشتی یو‌اس‌اس ساموئل بی.‌رابرتس با یک مین برخورد کرد و نزدیک بود غرق شود. این موضوع سبب درگیری دریایی یک روزه بین ایران و آمریکا شد؛ درگیری که طی آن نیروهای آمریکایی به دو سکوی نفتی ایران حمله کردند و شش کشتی ایرانی را غرق کرده یا به آن آسیب رساندند. چند ماه بعد، یو‌اس‌اس وینسنت در تنگه هرمز، یک هواپیمای ایران ایر را که در حال حرکت به سمت دوبی بود، "با یک جنگنده اشتباه گرفت" و آن را هدف قرار داد؛ حمله‌ای که سبب کشته شدن همه ۲۹۰ سرنشین آن شد».

آسوشیتدپرس در ادامه گزارش، به فضای پس از برجام در رابطه با روابط ایران و آمریکا اشاره کرده و طبق عادت رسانه‌ها و مقامات آمریکایی، فضایی دوگانه از سیاست داخلی ایران ترسیم کرده است.

به ادعای این رسانه آمریکایی، مخالفان برجام در ایران، پس از توافق هسته‌ای ضمن به راه انداختن «اقدامات تحریک‌آمیز در دریا»، دستگیری دو تابعیتی‌ها در ایران را به اتهام‌های امنیتی تشدید کرده‌اند.

آسوشیتدپرس در ادامه گزارش خود، نمی‌تواند ضدیت خود با مواضع نهادهای انقلابی جمهوری اسلامی ایران را آشکار نکند و به همین دلیل، انتقاد شدید از اقدامات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بویژه نیروی دریایی سپاه می‌پردازد.

در بخشی از گزارش این خبرگزاری آمریکایی آمده است: «ایران در ماه ژانویه همچنین برای مدت کوتاهی ۱۰ ملوان آمریکایی را بازداشت کرد؛ کسانی که قایقشان سهوا وارد آبهای سرزمینی ایران شده بود».

در پایان گزارش آسوشیتدپرس ضمن تاکید بر تداوم «خطرات در امواج دریا» آمده است: «ایران متعهد شده و اعلام کرده که به گشت‌زنی‌های دریایی خود ادامه می‌دهد و این کشور در مانورهای نظامی خود ماکت کشتی‌های آمریکایی را منفجر کرده و می‌گوید اگر اراده کند می‌تواند تنگه هرمز را مسدود کند».
 
کلمات کلیدی : آسوشیتدپرس، ایران،آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.