نظر منتشر شده
۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 238132
امر به معروف مغفول مانده است
بخش تعاملی الف - محمد حسن کسائیان
اشاره: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های بینندگان الف است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. بینندگان الف می توانند با ارسال یادداشت خود، مطلب ذیل را تایید یا نقد کنند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۴۷
چندی پیش در خبر ها آمده بود جهت تعیین مصادیق بی حجابی در جامعه، در مجلس شورای اسلامی تصاویر بانوان ساپورت پوش جهت نمایندگان محترم پخش گردیده است. که این قضیه با موضع گیری برخی نمایندگان موافق و مخالف نیز همراه بوده است. هر از گاهی گشت ارشاد به چالشی در جامعه تبدیل می شود و مخالفان و موافقان خاص خودش را دارد. که هر کدام دلایلی را در تصدیق ادعای خود بیان می کنند.

اما باید دید چرا با توجه به اینکه امر به معروف و نهی از منکر یکی از فروع متقن دین ماست چرا در جامعه چالش بر انگیز شده است.

دلیل آن را باید در این حقیقت جستجو کرد که ما فقط به نهی از منکر پرداخته ایم و اصولا امر به معروف را فرو نهاده ایم. با نگاهی به جوامع پیشرفته در خواهیم یافت که در آنجا به مقوله روابط اجتماعی به دید ایجابی نگریسته می شود و نه سلبی. یعنی به فردی که استانداردهای اجتماعی را رعایت می کند امتیازاتی داده می شود که اصولا انگیزه ای برای قانون شکنی باقی نمی ماند و اگر در صد کمی قانون شکنی می کنند قوانین سختگیرانه بدون ملاحظه و اغماض در موردشان اجرا می شود. البته در مقام نقد ماهیت قوانین غربی نیستیم ولی شکل اجرای آن مورد نظر است. درجامعه ما الگو های باور پذیر که زمینی باشند و مردم با آنها همذات پنداری داشته باشند بسیار اندک و حتی نایابند. یا لااقل می توان گفت در معرفی این الگوها آن ها را آنچنان دست نیافتنی کرده ایم. که رسیدن به آن ها را محال نموده ایم.

روزی نیست که اخباری از قانون شکنی برخی افراد خاص نشنویم. یک روز کارت های جعلی پایان خدمت برخی از فوتبالیست ها. یک روز افزودن روغن پالم به فراورده های لبنی یک روز معوقات کلان بانکی که مدت ها است از موعد سررسیدشان گذشته و وصول نمی شوند و... آیا مردمی که به مدد ارتباطات هر روز در جریان این وقایع قرار می گیرند دیگر انگیزه ای برای قانون پذیری خواهند داشت و اصولا معروفی نمی ماند که ما آن ها را به آن امر کنیم. و متاسفانه نهی از منکر هم که به آن پرداخته می شود، نتیجه عکس می دهد.

همه این ها در شرایطی است که جامعه ما به عنوان یک جامعه اسلامی، تمامی مبانی تئوریک را قرنها قبل از غربی ها داشته است اما متاسفانه گویا آنان به آن عمل می کنند ولی ما نه. امام صادق (ع) می فرماید:"کونوا دعاه الناس بغیر السنتکم". یعنی مردم را با غیر از زبان هایتان به راه خدا و رستگار دعوت کنید.

این یعنی همان الگو سازی مثبت در جامعه که باید از طرف متولیان امر انجام شود که متاسفانه مغفول مانده است.

مختصر آنکه مسیر رستگاری و راه گمراهی هیچ نقطه اشتراکی با هم ندارند و اگر وارد مسیر رستگاری شویم. خود به خود راه گمراهی بر مابسته خواهد شد. پس بیاییم بیش از آنکه نهی از منکر کنیم امر به معروف بنماییم.
 
کلمات کلیدی : محمد حسن کسائیان
 
۱۳۹۳-۰۵-۲۸ ۱۹:۰۵:۰۶
مطلب بسیار جالبی هست اما ایا گوش مسولین به ان بدهکار هست؟ (2324492) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۵-۲۸ ۱۹:۱۰:۲۳
واقعیت این است که امر به معروف مشکلتر از نهی از منکر است (2324499) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۵-۲۸ ۱۹:۱۰:۵۶
نگاه خوبی است (2324500) (alef-3)
 
۱۳۹۳-۰۵-۲۸ ۱۹:۱۱:۳۳
ایا متولیان فرهنگی و دینی برنامه اجرایی دارند؟ (2324501) (alef-3)