توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 366338
چند درصد معتادان شیشه مصرف می‌کنند؟
تاریخ انتشار : شنبه ۵ تير ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۳۱
معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: برخی مواد روان‌گردان با جنبه دارویی مانند ریتالین، بنزود یازوپین‌ها و ترامادول موادی هستند که سبب سوء مصرف می‌شوند گرچه عمده آن‌ها جنبه دارویی دارند.

به گزارش تسنیم، پرویز افشار عصر امروز در جمع خبرنگاران باستان لرستان بابیان اینکه بیش از سه هزار سمن فعال در حوزه مواد مخدر فعالیت می‌کنند، اظهار داشت: یک بررسی جامع انجام شده تااین سمن‌ها را سطح‌بندی و آنهایی که قابلیت دارند در بانک اطلاعاتی ستاد ثبت و توانمند کنیم.

وی با اشاره به اینکه از سه هزار سازمان مردم نهاد دو هزار و ۳۷۰ سازمان حائز حداقل شرایط برای ثبت‌نام در بانک اطلاعاتی ستاد هستند، افزود: سطح یک ثبت سمن‌ها در سطح ملی، سطح دو سطح استانی و سطح سه برای سمن‌هایی است و در سطح محلات فعالیت دارند و برنامه‌های آموزشی را برای هر سه سطح داریم.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد: آخرین آمار ما در کشور حاصل‌شده از طرح ارزیابی سوء مصرف مواد مربوط به طرح ارزیابی سال ۹۰ است که مجموع معتادان کشور یک‌میلیون و ۳۲۵ هزار نفر در آن طرح نتیجه پیدا کردند که از این مجموع ۹ درصد زنان و ۹۱ درصد مردان هستند.

وی بیان کرد: الگوی غالب مصرف در این طرح بیش از ۶۵ درصد تریاک و هروئین، ۲۶ درصد شیشه مصرف می‌کردند که در طرح جدید سوء مصرف مواد بعد از پنج سال در حال انجام است و هنوز نتایج آن ارائه نشده که آمار جدید را استخراج‌کنیم.

افشار با اشاره به اینکه حدود هزار و ۲۳۰ کمپ مجاز درمان اقامتی با مجوز سازمان بهزیستی مشغول فعالیت هستند، عنوان کرد: موارد غیرمجاز زمانی کشف می‌شوند که یک سری افراد از ارائه خدمات برخی کمپ‌ها احساس نارضایتی دارند و با مراجعه و بررسی لازم متوجه به غیرمجاز بودن این مراکز می‌کنیم و برخوردهایی برای رفتن به‌سوی درمان صحیح تا پلمپ کردن از برخوردهای ما با این کمپ‌ها است.

وی تصریح کرد: اطلاعاتی که وجود دارد حکایت از این دارند که به دلیل هم‌جواری ما با کشورهای افغانستان کماکان مواد مخدر سنتی شامل تریاک و هروئین در کشور وجود دارند که بعداز این مواد شایع‌ترین مواد مخدر در کشور ترکیبات آمفتامین‌ها مانند شیشه است که چیزی بین ۲۵ تا ۲۶ درصد معتادان ما شیشه مصرف می‌کنند و ممکن است در آینده توسعه نیز پیدا کند.

معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: علاوه بر این مواد برخی مواد روان‌گردان با جنبه دارویی مانند ریتالین، بنزود یازوپین‌ها و ترامادول موادی هستند که سبب سوء مصرف می‌شوند گرچه عمده آن‌ها جنبه دارویی دارند و برای درمان بیماری‌ها به کار می‌روند ولی اگر مورد سو استفاده قرار گیرند اعتیادآور هستند.

وی افزود: آنچه جامعه بشری را در آینده تهدید می‌کند مواد محرک جدید به نام ان پی اس هستند که بیش از ۵۰۰ نوع آن در دنیا وجود دارد ولی خوشبختانه وارد کشور ما نشده و در حال حاضر در رابطه با مواد محرک مشکل اصلی ما مواد مخدر شیشه است.
 
کلمات کلیدی : اعتیاد+معتاد
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.