توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 494470
ربیعی خبرداد:
کنترل‌ اعتیاد در قشر زنان در دستورکار
بخش اجتماعی الف، ۳۱ تیر ۹۶
تاریخ انتشار : شنبه ۳۱ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۱۵
وزیر کار گفت: کنترل اعتیاد به‌ویژه در قشر زنان در دستور کار قرار دارد و خوشبختانه فعالیت‌های گسترده‌ای در این زمینه صورت گرفته است.

به گزارش ایلنا، علی ربیعی امروز در بازدید از مرکز اقامتی و بازتوانی بانوان دارای اعتیاد به مواد مخدر در قزوین در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دولت یازدهم با شفاف‌سازی در ارائه آمار و اطلاعات مربوط به آسیب‌های اجتماعی توانسته قدم‌های بلندی در حل آنها بردارد.

وی ادامه داد: اعتیاد در حال زنانه شدن است. زنان از مردان آسیب‌پذیر‌تر بوده و تاثیرگذاری اجتماعی آنان نیز از مردان بیشتر است بنابراین باید مراکز آموزشی زنان بهبود یافته را گسترش دهیم تا آنان بازتوان شده و به جامعه برگردند.

ربیعی با تاکید بر اینکه زنان با کودکان سروکار دارند و بسیاری از بانوان معتاد نیز دارای فرزند هستند، افزود: این زنان با گرفتاری در دام اعتیاد ناچارند فرزند خود را‌‌ رها کنند یا در غیر این صورت نیز کودک در کنار مادر معتاد سرنوشت خوبی نخواهد داشت بنابراین حمایت نکردن از این قشر می‌تواند افزایش آسیب های اجتماعی را به دنبال داشته باشد.

وزیر کار با اشاره به اینکه زنان معتاد بعد از ترک اعتیاد باید مورد حمایت خانواده‌ها و جامعه قرار گیرند، ادامه داد: درمان معتادان باید مبتنی بر جامعه و خانواده باشد بنابراین خانواده‌ها به هیچ‌وجه نباید در این زمینه اقدام به طرد فرد معتاد کنند. کنترل اعتیاد به‌ویژه در قشر زنان در دستور کار قرار دارد و خوشبختانه فعالیت‌های گسترده‌ای در این زمینه صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه دنبال احیا و تقویت مراکز مراقبتی بعد از درمان معتادان هستیم، گفت: رئیس‌جمهوری دستور داده‌اند در این‌خصوص کودکان و زنان معتاد را اولویت دهیم و در برخی مناطق که اعتیاد به سمت کودکانه شدن پیش می‌رفت فعالیت خود را بیشتر کرده‌ایم و در بحث زنان معتاد نیز به دلیل اینکه اثر انتشار آن بیشتر است سعی کردیم این قشر را بیشتر مورد توجه و حمایت قرار دهیم.

ربیعی با تاکید براینکه دولت و جامعه باید وظایف خود را در قبال افرادی که به دلیل مسائل اجتماعی دچار آسیب شده‌اند ادا کنند، اظهار کرد: باید ضمن رسیدگی به این افراد خط شیوع اعتیاد را محدود و کنترل کنیم.

وزیر کار احساس تنهایی شدید و روی آوردن به یک فرد معتاد، بی‌توجهی والدین و یا سخت‌ گیری‌های آزاردهنده را از جمله دلایل گرایش به اعتیاد برشمرد و ادامه داد: چگونگی گرایش به مواد مخدر مهم است و باید به آن توجه داشت چراکه گاهی دعوت به استفاده از مواد مخدر برای التیام سردرد یا قرار داشتن در معرض خشونت خانوادگی و کودک‌آزاری باعث گرایش به مواد مخدر می‌شود.

ربیعی با اشاره به امکان بازگشت معتادان به زندگی عادی، اظهار کرد: براساس ارزیابی‌های صورت گرفته حتی 35 درصد از معتادان و مصرف‌کنندگان ماده شیشه نیز می‌توانند درمان شوند و این افراد نباید امید خود را برای درمان و بازگشت به جامعه از دست دهند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به سفر یک‌روزه خود به قزوین که به مناسبت هفته بهزیستی، گفت: گسترش خدمات مداخله‌ای در حوزه طلاق و اعتیاد، ایجاد اشتغال برای مددجویان و تشکیل ستاد آسیب‌های اجتماعی استان قزوین از جمله برنامه‌هایی بود که در این سفر مورد توجه قرار گرفت.

وی یادآور شد: امروز در استان قزوین 121 مسکن به خانواده‌های دارای 2 معلول تحویل داده شد و ضمن آن‌که باید یادآور شوم احداث مسکن برای خانواده‌های تک معلول و زنان سرپرست خانوار از برنامه‌های جدی دولت در آینده می باشد.

ربیعی همچنین متذکر شد: خوشبختانه براساس ارزیابی‌های صورت گرفته وضعیت اشتغال در استان قزوین مطلوب است طوری‌که سال قبل، 22 هزار شغل جدید در این استان ایجاد شد و در سال‌جاری نیز برای ایجاد 20 هزار شغل هدف‌گذاری شده است.

وی ادامه داد: با این وجود با توجه به صنعتی‌ بودن قزوین، این استان در معرض افزایش بیکاری و از بین رفتن شغل‌های موجود قرار دارد که در همین راستا نیازمند سیاست‌های ویژه‌ای در حوزه اقتصادی و صنعتی برای این استان و دیگر استان های صنعتی هستیم.

ربیعی در پایان از افزایش 30 درصدی اعتبار صندوق کارآفرینی خبر داد و گفت: تسهیلات مربوط به این صندوق در جهت کمک به کارآفرینان و تقویت اشتغال مصرف می شود.
 
کلمات کلیدی : اعتیاد+معتاد+اعتیاد زنان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.