توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 458840
چشم امید اعراب به دونالد ترامپ
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۹
از نخستین هفته های پس از روی کار آمدن ترامپ در کاخ سفید رفت و آمدهای مقامات عربی به کاخ سفید آغاز شد.

به گزارش نامه، داستان اعراب و کاخ سفید وارد صفحه جدیدی شده است، دیدارهای پی در پی مقامات کشورهای عربی با دونالد ترامپ رئیس جمهور جدید آمریکا از یک سو و از سوی دیگر وعده های حمایت گرایانه ای کاخ سفید از اعراب منطقه همگی نشان می دهد که اعراب به ترامپ امید بسته اند.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل اخیرا در اظهاراتی عنوان کرد که آمریکا باید نفوذ ایران را در سوریه از بین ببرد، چیزی که دقیقا عربستان و متحدانش در خاورمیانه آن را دنبال می کنند و باراک اوباما نتوانست برای آنها مهیا کند، کاهش نفوذ ایران در منطقه بود.

رئیس جمهور سابق آمریکا در خواست های مکرر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس برای دخالت نظامی در سوریه را نادیده گرفت و حتی در این مسیر و با هدف مبارزه با بشار اسد در کنار آنها نیز قرار نگرفت تا جایی که دمشق با حمایت ایران و روسیه به پیروزی های پی در پی دست پیدا کرد و پابرجا ماند، اکنون اما ماجرا تا اندازه ای تفاوت دارد، شخصی در کاخ سفید حضور دارد که تلاش دارد در کنار برخی از کشورهای عربی، به تحقق آرزوها و خواسته هایشان جامه عمل بپوشاند.

رفت و آمدهای پی در پی به واشنگتن
از نخستین هفته های پس از روی کار آمدن ترامپ در کاخ سفید رفت و آمدهای مقامات عربی به کاخ سفید آغاز شد، ولیعهد عربستان سعودی به عنوان وزیر دفاع و پسر پادشاه این کشور عازم واشنگتن شد و در کاخ سفید با دونالد ترامپ دیدار و گفت وگو کرد، گفت وگوهای که محور اصلی آن را همکاری مشترک برای مقابله با ایران تشکیل می داد، مقام نزدیک به محمد سلمان این دیدار را «چرخشی تاریخی» در مناسبات دو کشور خواند و گفت که عربستان و متحدان عربش در منطقه به دونالد ترامپ به ‌عنوان یک متحد استراتژیک نگاه می کنند. سفر محمد بن سلمان، وزیر دفاع سعودی به آمریکا و دیدار با ترامپ در ماه های اخیر یک بار دیگر نیز تکرار شد.

حیدرالعبادی، رئیس جمهور عراق نیز از دیگر مقامات کشورهای عربی منطقه بود که برای دیدار و گفت وگو با رئیس جمهور جدید آمریکا عازم واشنگتن شد، سفری که در اولین روزهای فروردین ماه جاری انجام شد و باز هم ایران، محور مهم این مباحثات را به خود اختصاص داد، ترامپ در این دیدار برجام را به باد انتقاد گرفت و عنوان کرد یکی از چیزهایی که برای من جای پرسش دارد، این است که چرا باراک اوباما (رییس جمهور پیشین آمریکا) این توافق را با ایران امضا کرد.

عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر دیگر مقام عربی است که در چند ماه اخیر با هدف تقویت و گسترش روابط و بررسی مسائلی چون صلح فلسطین و وضعیت اخوان المسلمین به دیدار دونالد ترامپ رفت. دیداری که پس از نزدیک به 8 سال میان روسای جمهور 2 کشور صورت گرفت. ملک عبدالله پادشاه اردن، دیگر مقام عربی است که قرار است در هفته جاری میهمان دونالد ترامپ شود.

وعده های ترامپ از مقابله با برجام تا کاهش نفوذ ایران
کشورهای عربی حوزه خلیج فارس خاطره خوبی از باراک اوباما ندارند؛ دوران ریاست جمهوری اولین رئیس جمهور سیاه پوست در آمریکا دست کم برای عربستان و متحدانش خوش یمن نبود چرا که اعراب معتقدند کاخ سفید در این دوران در موضوعات یمن، بحرین و سوریه عملکرد ضعیفی داشته است، ریاض رفته رفته نفوذش را در منطقه خاورمیانه و در برابر ایران از دست داد و نتوانست حمایت واشنگتن برای کنار زدن ایران از منطقه را به همراه داشته باشد، این در حالی است که اوباما برجام را نیز علیرغم میل عربستان و متحدانش و در میان نگرانی آنها با تهران به سرانجام رساند تا برجام و سوریه دو شکست اساسی و مهم این کشورها در قبال ایران در دوران اوباما تلقی شوند.

ترامپ اما با دست فرمان آشتی با اعراب بر سر کار آمد، برجام، هدف اصلی تبلیغات انتخابات رئیس جمهور بیزینس من نیویورک نشین بود و وعده داد که آن را پاره خواهد کرد، وعده ای که در کنار تقویت روابط با اعراب و ایجاد منطقه امن در سوریه توانست امیدواری را به پایتخت های عربی حوزه خلیج فارس بازگرداند.

عبدالرحمان الراشد، تحلیلگر ارشد سعودی، در ابتدای آغاز به کار ترامپ در کاخ سفید عنوان کرد: «ما امیدواریم که ترامپ بتواند سیاست اوباما را اصلاح کند. گرچه هنوز در این مورد اطمینان نداریم، اما گزینه‌های او برای اداره دولت همگی با تجربه هستند.»

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز اخیرا عنوان کرد که این کشور به دنبال کاهش نفوذ ایران در سوریه است، این موضع می تواند در کنار سفر مقامات آمریکایی به عراق گفت وگوهای مکرر تلفنی میان روسای جمهور عراق و وآمریکا مقدمات کاهش نفوذ ایران در منطقه باشد، امری که البته در ادامه با واکنش تهران و متحدانش مواجه خواهد شد.
 
کلمات کلیدی : آمریکا ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا ، کاخ سفید
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.