توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 402887
ماموریت تازه سفیر جنجالی سعودی
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۴۰
سمت جدیدِ سفیر جنجالی عربستان در بغداد که به تازگی برکنار شده است، توجه رسانه ها را جلب کرده است.

پرس تی وی: خبرگزاری رسمی عربستان سعودی (واس) یکشنبه گزارش داد ثامر السبهان به سمت تازه تأسیس وزیر امور خلیج فارس منصوب شده است.

دولت عربستان نیز با کاهش روابط دیپلماتیک خود با عراق، عبدالعزیز الشمری، وابستۀ نظامی سفارت عربستان در آلمان، را به عنوان کاردار عربستان در بغداد تعیین کرد.

سبهان جمعه در حساب کاربری خود در توئیتر گفته بود عبدالعزیز الشمری کاردار سفارت عربستان در عراق خواهد شد.

سفیر پیشین عربستان سعودی به دلیل اظهارات جنجالی خود علیه دولت عراق و بنا به درخواست بغداد از سمت خود برکنار شد.

سبهان که در دی ماه سال گذشته بعد از 25 سال قطع روابط بغداد و ریاض فعالیت خود را در عراق آغاز کرد، بارها با اظهارنظرها و مواضع خود، خشم و اعتراض مردم و سیاستمداران عراقی را برانگیخته بود.

سبهان مدعی شده بود نیروهای داوطلب مردمی عراق در میان مردم این کشور از محبوبیت برخوردار نیستند.

وی همچنین ایران را به تفرقه‌افکنی در جهان عرب متهم کرده و نوشته بود: «ایران می‎خواهد آشوب ایجاد کند و با به راه‌انداختن جنگ شیعه و سنی، اعراب را نابود کند. ایران هیچ اعتقادی به عرب‎های شیعه ندارد؛ عرب‌های شیعه هم اعتقادی به ایران ندارند.»

این اظهارات مداخله‌جویانۀ سبهان واکنش گروه‌‎های مردمی عراق را به همراه داشت. نمایندگان نیروهای مردمی عراق ضمن محکوم کردن اظهارات السبهان خواهان اخراج وی از کشورشان شده بودند.

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرند که عربستان سعودی یکی از متهمان اصلی دامن زدن به اختلافت قومی در منطقه و حمایت از گروه‌های تروریستی در آن است.
 
کلمات کلیدی : عربستان ، سفیر ، عراق
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.