توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 507665
امیدواری اردوغان به حمایت تهران از مواضع آنکارا
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۹
تسنیم نوشت: روزنامه روس نوشت: سفر رئیس جمهوری ترکیه به ایران در شرایطی صورت می‌گیرد که مواضع دو کشور در قبال بحران سوریه، قطر، استقلال کردستان و یمن، به یکدیگر بسیار نزدیک است.

روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» در تحلیلی نوشته است: مقامات تهران بزودی در انتظار سفر "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهوری ترکیه هستند. این سفر در شرایط دشواری برای منطقه خاورمیانه صورت می گیرد و بحران در روابط برخی کشورهای عربی منطقه خلیج فارس با قطر، ترکیه و ایران را نیز در بر گرفته است. 

مقامات کشورهای عرب خلیج فارس تهران و آنکارا را متهم می کنند که برای تامین منافع خویش در سوریه حضور نظامی داشته و باید دست از دخالت در این کشور بردارند. البته اصلی ترین بهانه برای طرح این اتهامات، بحران در روابط دیپلماتیک این کشورها با قطر شده که در شرایط محاصره اقتصادی و سیاسی از سوی همسایگانش، مورد حمایت ایران و ترکیه قرار گرفته است.

به نوشته این روزنامه، در عرصه مناسبات دوجانبه، روابط ترکیه و ایران این اواخر واقعا به یکدیگر نزدیک شده است. همچنین تهران و آنکارا، به همراه روسیه تضمین کنندگان آتش بس در چارچوب توافقات آستانه هستند.

در جریان سفر اردوغان به تهران، مهمترین مشکلی که باید بین مقامات دو کشور مورد بررسی قرار بگیرد، مسئله تلاش کردها برای استقلال یافتن است. مسئله این است که در پاییز امسال کردستان عراق قصد دارد همه پرسی در خصوص اعلام استقلال برگزار کند. این رای گیری ممکن است به تشکیل نخستین دولت مستقل کرد منجر شود که چنین وضعیتی مسلما برای ترکیه و ایران که در مناطق همجوار با عراق دارای جمعیت کردنشین هستند، نگران کننده خواهد بود.

"کریل سیمونوف" رئیس مرکز تحقیقات اسلامی موسسه توسعه تمدنها در روسیه، به این روزنامه گفته است: «در رابطه با همه پرسی استقلال کردستان، مواضع ترکیه و ایران کاملا مشابه بوده و دو کشور درک مشترکی در این رابطه دارند. اردوغان بوجود آمدن دولت مستقل کردستان و جدا شدن آن از عراق را تهدیدی برای استقلال ترکیه می داند. وضعیت برای ایران نیز به همین شکل است. بنابراین ضروری است تا مقامات تهران و آنکارا مواضع خویش در این رابطه را کاملا هماهنگ کنند.» 

این کارشناس یادآور شده است: «در رابطه با بحران پیرامون قطر هم باید بگویم که مقامات امارات متحده عربی، بیش از دیگر کشورهای عربی از مواضع ترکیه در خصوص قطر انتقاد می کند و در همین رابطه ادعای حمایت از کردهای سوریه در برابر تجاوز ترکیه را دارد. حتی دقیقا این امارات بود که بعد از تصمیم ائتلاف بین المللی برای کمک نظامی به کردهای سوریه، برای آنها زره پوش نظامی ارسال کرد. که این اقدام ارسال علامت واضحی برای ترکبه بود.»

به گفته سیمونوف، ضمن اینکه با وجود تناقض، اگر عربستان سعودی از گروه‌های مسلح سلفی در سوریه حمایت می کند، امارات برعکس، حامی گروه‌های مسلح غیرمذهبی در این کشور است که از جمله آنها "نیروهای دموکراتیک سوریه" هستند که بخش اعظم آنها را شبه نظامیان کرد تشکیل می دهند.

این تحلیلگر یادآور شده که نقطه اوج تیرگی روابط بین ترکیه و امارات در زمان تلاش برای کودتای نظامی در ترکیه در سال 2016 بود که ظاهرا امارات هم در آن نقش داشته است. در واقع امارات به اندازه‌ای که در مورد قطر سیاست سخت گیرانه‌ای در پیش گرفته، در برخورد با ترکیه نیز مواضعی شدیدالحن دارد. 

وی افزود: «این در حالی است که برخلاف ترکیه و ایران که به همراه روسیه، فعالانه در چارچوب مذاکرات آستانه به دنبال حل و فصل بحران سوریه هستند، امارات متحده به همراه عربستان سعودی بیشترین نفوذ را بر روند درگیری‌های نظامی در این کشور داشته و به گروه‌های مسلح مخالف دمشق کمک سیاسی و نظامی می کنند. ضمن اینکه این دو کشور (امارات و عربستان) برخلاف سوریه، در مناقشه نظامی در یمن دخالت مستقیم دارند. و در این مورد هم مواضع تهران و آنکارا با آنها مغایرت دارد.»
 
کلمات کلیدی : اردوغان + ایران + بحران سوریه + عراق
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.