توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 505078
محور گفت‌وگوهای اردوغان و جیمز متیس
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۲
رئیس جمهور ترکیه و وزیر دفاع آمریکا درباره فعالیت‌های ایران در منطقه، حمایت تسلیحاتی از کردهای سوریه و همچنین همه‌پرسی استقلال کردستان عراق صحبت کردند.

به گزارش فارس، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه طی دیدار با ژنرال «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا درباره مسائل مختلفی از جمله فعالیت‌های ایران در منطقه، حمایت واشنگتن از کُردهای سوریه و همچنین همه‌پرسی استقلال کردستان عراق صحبت کرد.

منابع مطلع از جزئیات این جلسه به روزنامه «حریّت» گفتند بخش اعظمی از صحبت‌های اردوغان و متیس به حمایت تسلیحاتی آمریکا از گروه‌های کُردی «یگان‌های مدافع خلق» (ی.پ.گ) و «حزب اتحاد دموکراتیک سوریه) (پ.ی.د) اختصاص یافته بود.

رئیس جمهور ترکیه از افزایش ارسال سلاح از سوی واشنگتن به شبه‌نظامیان کُرد سوریه به شدت ابراز نارضایتی کرده و تاکید داشت که این سلاح‌ها به دست گروه تروریستی «پ.ک.ک» در ترکیه می‌رسد و علیه دولت آنکارا به کار می‌روند. وزیر دفاع آمریکا اما در توجیه این حمایت‌ها گفت اتحاد نظامی واشنگتن با ی.پ.گ علیه تروریست‌های داعش، «نه یک انتخاب، بلکه یک الزام» است.

متیس همچنین برای دادن اطمینان بیشتر به اردوغان، تاکید کرد شماره سریال و مکان‌های سلاح‌هایی که برای کُردها ارسال شده را در اختیار ترکیه قرار می‌دهد تا در یک اقدام مشترک، بعد از شکست داعش در سوریه، همه آنها را جمع‌آوری کنند. این منابع همچنین می‌گویند که وزیر دفاع آمریکا به ترکیه پیشنهاد داده در نبرد این کشور علیه پ.ک.ک در «قندیل» و «سنجار» واقع در عراق، حمایت‌های بیشتری از سوی واشنگتن به آنکارا ارائه کند.

آن دو همچنین با اشاره به اشتباه بودن تصمیم منطقه کردستان عراق برای برگزاری همه‌پرسی استقلال، بر لزوم حفظ تمامیت ارضی عراق و سوریه تاکید کرده و با تداوم حضور نظامیان ترکیه در افغانستان موافقت کردند.

درپی این دیدار، «پنتاگون» (وزارت دفاع آمریکا) نیز با صدور بیانیه‌ای خبر داد اردوغان و متیس درباره آنچه که «نفوذ شرورانه ایران در منطقه» خوانده، صحبت کردند.
 
کلمات کلیدی : همه‌پرسی، استقلال کردستان، عراق، اردوغان، ترکیه، ایران
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.