توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 360018
کودتا در قزاقستان کشف و خنثی شد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۰
کمیته امنیت ملی قزاقستان از نقش «تاختر تولیش‌اف» بازرگان این کشور در برگزاری تجمعات اعتراضی و نیز خنثی کردن اقدامات وی جهت انجام کودتا در کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک به نقل از «رادیوتاچکا»، «روسلان کارایایف» نماینده سرویس مطبوعاتی کمیته امنیت ملی قزاقستان در یک نشست خبری، «تاختر تولیش‌اف» بازرگان ثروتمند این کشور را دارای نقش کلیدی در تجمعات بزرگ مربوط به مسائل واگذاری زمین به خارجی‌ها اعلام کرد.

بر اساس اطلاعات کمیته امنیت ملی قزاقستان، تاختر تولیش‌اف زمینه برگزاری چنین تجمعاتی را فراهم کرده و از سال گذشته به طور فعال گام‌های مشخصی جهت به دست گرفتن قدرت از طریق خشونت برداشته اشت که طبق نقشه، وی بی‌ثبات‌سازی اوضاع داخلی کشور با ایجاد مراکز تنش، برگزاری تظاهرات‌ها و شورش‌های دست جمعی را مدنظر داشت.

روسلان کارایایف اظهار داشت: تاختر تولیش‌اف با استفاده از این شورش‌ها، طرح تشکیل دولت جایگزین و تغییر ساختار دولت فعلی را در نظر داشت که کمیته امنیت ملی قزاقستان در حال حاضر شواهدی در خصوص برگزاری تجمعات و تظاهرات توسط تاختر تولیش‌اف در شهرهای «آتیرائو»، «آستانه»، «آلماتی»، «اورالسک» و «قیزیل‌آردا» در ماه دسامبر سال گذشته، در دست دارد.

وی ادامه داد: مشخص شد که بر طبق نقشه برگزارکنندگان، قرار بود تجمعات اعتراضی زودتر شکل گیرند اما با بازداشت تولیش‌اف، تاریخ انجام چنین تظاهراتی توسط دیگر برگزارکنندگان هماهنگ شدند که برخی از این افراد در حال حاضر بازداشت گردیده‌اند ضمن آنکه عملیات بازپرسی جهت بررسی تأمین مالی اینگونه تجمعات در دیگر استان‌های قزاقستان ادامه دارد.

نماینده سرویس مطبوعاتی کمیته امنیت ملی قزاقستان تصریح کرد: تولیش‌اف همچنین در زندان توانست از وضعیت استفاده کند و در ماه می سال ۲۰۱۶ برخی شورش‌های عمومی را در شهر «سریگاش» در استان «قزاقستان جنوبی» راه‌اندازی کند که وی برای انجام طرح خود، طرفدارانی را در بین مقامات نیروهای انتظامی و نظامی سابق جستجو می‌کرد.

علاوه بر این، مقامات کمیته امنیت ملی قزاقستان از کشف و ضبط انبارهایی با تعداد زیادی سلاح، مهمات و مواد منفجره که قرار بود تاختر در اجرای برنامه‌های خود استفاده کند، خبر دادند.

این مسئله در حالی است که ماه گذشته در قزاقستان یکی از بزرگترین تجمعات اعتراضی با اظهار نارضایتی به تصمیم دولت این کشور درباره اجاره زمین‌ها به کشاورزان چین، برگزار شد.
 
کلمات کلیدی : قزاقستان+کودتا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.