توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 354817
بسیاری از کودکان به دلیل آپارتمان‌نشینی، انگ «بیش فعالی» می‌خورند
تاریخ انتشار : جمعه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۰
یک متخصص طب سنتی در خراسان‌ جنوبی معتقد است که امروزه کودکان به خاطر آپارتمان‌نشینی و عدم تحرک کافی، ملقب به بیش فعالی شده و ناچارند از داروهای سرکوب کننده انرژی استفاده کنند در حالی که از دیدگاه طب سنتی با اصلاح مزاج مناسب با سن و جنس و محیط پیرامون کودک و نوجوان حتی در صورت وجود بیش فعالی در کودک این عارضه بدون نیاز به داروهای رایج درمان‌پذیر خواهد بود.

دکتر مریم نواب‌زاده، پزشک عمومی و پژوهشگر طب مکمل در گفت و گو با ایسنا، اظهارکرد: امروزه شاهد آن هستیم که درصد قابل توجهی از کودکان و نوجوانان ما را به عنوان بیش فعال می‌شناسند و متاسفانه استفاده بی‌رویه از داروهای بیش فعالی، نه تنها باعث از بین رفتن عامل بیش فعالی در کودک نمی‌شود که باعث اختلالات دیگری به خاطر عوارض این داروها در کودک و نوجوان خواهد شد.

این متخصص طب سنتی، تصریح کرد: آنچه که امروزه در طب مدرن کلاسیک به عنوان بیش فعالی شناخته می‌شود، از دیدگاه طب سنتی همان هجوم و غلبه خلط صفرا است که قطعا در سنین کودکی و نوجوانی شاهد افزایش صفرا به طور طبیعی خواهیم بود.

نواب‌زاده با اشاره به اینکه صفرا معادل گرمی و خشکی است، ادامه داد: گرمی صفرا در سنین کودکی و نوجوانی لازمه فعالیت‌های حیاتی این سنین است.

وی تصریح کرد: متاسفانه به دلیل زندگی‌های صنعتی و آپارتمان‌نشینی و عدم تحرک کافی کودکان، بسیاری از مواقع تحرک و جنب و جوش‌های مخصوص این سنین را، بیش فعالی در نظر گرفته و به غلط از داروهای سرکوب کننده فعالیت‌های طبیعی کودک خود استفاده می‌کنیم.

این متخصص طب سنتی، بیان کرد: اگر چند دهه به عقب برگردیم و دوران کودکی خود را به یاد آوریم، حتما به خاطر خواهیم آورد که نسل‌های گذشته، نسل‌های پر جنب و جوشی بودیم که در طی روز چندین و چند ساعت با گروه دوستان و همسالان خود بازیهای پرتحرک بسیاری داشتیم.

نواب‌زاده تاکید کرد: شناخت طبایع و شناخت مزاج‌ها، به والدین کمک خواهد کرد که با توجه به شناخت طبع کودک خود و شناخت مواد غذایی صفرا زا و عدم استفاده زیاد از این مواد غذایی به جای استفاده نادرست از داروهای ضد بیش فعالی با تغذیه مناسب کودک خود و اصلاح رفتاری باعث فروکش کردن غلبه صفرا با روشهای صحیح علمی شوند.

وی تصریح کرد: امروزه طب نوین این ادعا را دارد که کودکان مبتلا به بیش فعالی، در سنین بالاتر در صد بزهکاری و اختلالات رفتاری و اختلالات اعصاب بیشتری خواهند داشت و متاسفانه ادعای درستی نیز بوده و این به معنای شکست درمانهای رایج بیش فعالی در طب نوین است.

این متخصص طب سنتی با ابراز این عقیده که اغلب بیماریهای مانند بیش فعالی ریشه در عدم شناخت خود و محیط دارد و کافی است کمی بیشتر با علم ارزشمند مزاج شناسی و شناخت طبایع آشنا شویم، خاطرنشان کرد: از دیدگاه طب سنتی با اصلاح مزاج مناسب با سن و جنس و محیط پیرامون کودک و نوجوان، بیش فعالی به طور قاطع درمان‌پذیر خواهد بود.
 
کلمات کلیدی : کودک، بیش فعالی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.