نظر منتشر شده
۲۰
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 509310
جواد لاریجانی: بلافاصله بايد به دفاع از مردم مسلمان ميانمار شتاب کرد/ ما باید خیلی سریع نیروی کمکی بفرستیم/ ظریف:‌ باید پیش از آنکه خیلی دیر شود، وارد عمل شویم/ واکنش عجیب رهبر حزب حاکم میانمار به کشتار مسلمانان
بخش سیاست خارجی الف، ۱۶ شهریور ۹۶
دیده‌بان حقوق بشر دو روز پیش اعلام کرد بیش از 30 هزار تن اقلیت روهینگیایی با فرار از دست نظامیان میانماری، در ارتفاعات ایالت راخین بدون دسترسی به آب، مواد غذایی و خدمات بهداشتی به دام افتاده‌اند.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۶
اما درهمین حال، رهبر حزب حاکم میانمار در واکنشی عجیب انتشار اخبار مربوط به کشتار مسلمانان را «با هدف تقویت منافع تروریست‌ها» توصیف کرد.

به گزارش بی‌بی‌سی، آنگ سان سو چی، رهبر حزب حاکم میانمار و برنده جایزه صلح نوبل که به خاطر سکوتش در برابر کشتار اقلیت روهینگیا در این کشور از سوی رسانه‌ها مورد انتقاد شدید قرار گرفته بود، در اولین واکنش خود نسبت به این حوادث اعلام کرد که دولت تحت حاکمیت حزب متبوعش از همه افراد در ایالت راخین این کشور حمایت می‌کند.

وی همچنین از «کوه عظیم اطلاعات نادرست» درباره این نزاعی که به نفع تروریست‌ها است انتقاد کرد.

طبق اعلام دفتر آنگ سان سو چی، وی این اظهارات را در تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بیان کرده است.

به گفته سازمان ملل طی دو هفته گذشته بیش از 123 هزار مسلمان روهینگیا از ایالت راخین در شمال میانمار فرار کرده و به بنگلادش پناه برده‌اند.

در بیانیه دفتر آنگ سان سو چی آمده است که وی به اردوغان گفته است که دولتش «حمایت از تمامی مردم در راخین را به بهترین وجه ممکن آغاز کرده است».

طبق این بیانیه، آنگ سان سو چی گفته است که «ما خیلی خوب می‌دانیم، بهتر از اغلب (دیگران)، که محروم کردن (افراد) از حقوق بشر و حمایت دموکراتیک به چه معنایی است. در نتیجه ما از اینکه تمامی مردم کشورمان حق دارند از حقوقشان حمایت شود، و نه تنها حق سیاسی بلکه از حقوق اجتماعی و انسانی آن‌ها حمایت شود، اطمینان حاصل می‌کنیم».

در این بیانیه آمده است که تصاویر خبری جعلی زیادی در حال گردش و انتشار است که «که نوک قله کوه عظیم اطلاعات نادرستی است که برای ایجاد مشکلات زیاد بین گروه‌های مختلف و با هدف تقویت منافع تروریست‌ها ایجاد شده‌اند».

****************

در ایران،‌ دبير ستاد حقوق بشر قوه قضائيه در واکنش به اتفاقات رخ داده در کشور ميانمار گفت: ظلم عظيمي که در ميانمار در حال رخ دادن است جنايت عليه بشريت است

محمدجواد لاريجاني دبير ستاد حقوق بشر قوه قضائيه در گفت‌وگو با ميزان به جناياتي که عليه مسلمانان منطقه روهينگيا ميانمار انجام ميشود واکنش نشان داد.

دبير ستاد حقوق بشر قوه قضائيه با اشاره به جنايات عليه مسلمانان ميانمار گفت: در مورد ظلم عظيمي که در ميانمار در حال رخ دادن است بايد گفت که اين کار جنايت عليه بشريت است.

وي گفت: اگر در آن زماني‌که اين اتفاق شروع مي‌شد کشور‌هاي دنيا و مکانيزم‌هاي بين‌المللي عکس‌العمل نشان مي‌دادند امروز شاهد چنين وضعيتي در ميانمار نبوديم.

اين مسئول عالي قضايي بيان کرد: وضعيت اکنون ميانمار غيرقابل تحمل است. در آنجا مسلمانان خانه‌هايشان آتش زده مي‌شود، بچه هايشان سوزانده مي‌شوند، سر بريده مي‌شوند و در ابعاد وسيع دچار جنايت مي‌شوند.

دبير ستاد حقوق بشر قوه قضائيه ادامه داد: متأسفانه کسي که جايزه صلح نوبل حقوق بشر را گرفته است در تمام اين مدت سکوت داشته است و حتي يک کلمه عليه اين جنايات حرف نزده است.

لاريجاني افزود: بنابراين ما معتقد هستيم بدون فوت وقت و بلافاصله بايد به دفاع از مردم مسلمان ميانمار شتاب کرد. سازمان‌هاي بين‌المللي بايد موضوع بسيار قوي در اين خصوص بگيرند.

وي در پايان گفت: ما بايد خيلي سريع نيروي کمکي بفرستيم. بايد هيئت‌هاي سازمان ملل بروند و نظارت کنند. بايد تمام مسلمان‌ها به خانه‌هايشان برگردند. نظاميان ميانمار بسيار قسي‌القلب هستند. متأسفانه سياستمداران هم از آن‌ها حمايت مي‌کنند. حتي آن‌هايي که سوگلي غرب بودند هم از جنايت‌ها حمايت مي‌کنند؛ بنابراين اين موضوع يک موضوع غيرقابل قبول است.

ظریف: جامعه بین‌الملل نباید اجازه دهد نسل‌کشی مسلمانان در میانمار ادامه یابد
وزیر امور خارجه ایران طی پیامی در توئیتر نوشت که هیچ توجیهی وجود ندارد که جامعه بین‌الملل اجازه دهد تا نسل کشی مسلمانان میانمار ادامه یابد.

"محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران طی پیامی در توئیتر نوشت: هیچ توجیهی برای آنکه جامعه بین‌الملل اجازه دهد نسل‌کشی مسلمانان روهینگیا در برابر دیدگان ما ادامه یابد، وجود ندارد. باید پیش از آنکه خیلی دیر شود، وارد عمل شویم.
 
کلمات کلیدی : مسلمانان ،روهینگیا، میانمار، آنگ سان سوچی+کشتار مسلمانان
 
Romania
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۷:۴۳:۱۰
روز گذشته همزمان با قتل عام وحشیانه مسلمانان مظلوم میانمار، همسر اردوغان رییس جمهور ترکیه به جمع آوارگان میانمار رفت و محمد جواد ظریف به همراه همسرش در کنسرت کیهان کلهر حضور یافت!

این اتفاقات را خوب رصد کنیم و به یاد داشته باشیم تا چند ماه دیگر با حیرت نپرسیم چرا جمهوری اسلامی مرجعیت خود را در جهان اسلام از دست داده است؟ (4549948) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۲۱:۰۸:۰۰
ظریف کارش را بلد است. (4550144) (alef-3)
 
پرتو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۷ ۰۰:۴۸:۲۹
یعنی ایران مرجع است؟ (4550292) (alef-3)
 
Switzerland
۱۳۹۶-۰۶-۱۷ ۱۵:۳۸:۲۰
یعنی ترکیه تمام اجناس بجنل را میفروشد. (4550664) (alef-13)
 
Switzerland
۱۳۹۶-۰۶-۱۷ ۱۵:۴۸:۱۴
باید ایران هم در حد توان کمک کنه. (4550670) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۷:۴۴:۴۲
فقط عمل کشور های اسلامی همه عصبانی اند از بوسنی قطعا شرایط کمک سخت تر نیست (4549949) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۸:۰۲:۱۵
با اعزام نیرو صدردصد موافقیم
اگر در حق مردم دیگر ادیان یک صدم این فجایع اتفاق بیفته دنیا بپا میخیزه . (4549956) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۹:۰۷:۱۱
وارد جنگ شدن ممنوع ! (4550018) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۲۰:۵۵:۱۶
ببينم وارد جنگ شدن روزنامه كيهان گفته ؟؟؟!!! (4550130) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۹:۱۱:۳۱
باید به سازمان ملل فشار آورد . (4550025) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۸:۲۵:۴۴
ایکاش به فکر چچنی ها و ایغوری های چین هم بودید.. (4549989) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۲۱:۳۷:۱۱
به عنوان یک انسان... بله هستیم (4550166) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۱۹:۰۵:۵۵
عکس العمل دولت ایران خنده داره (4550014) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۲۰:۱۴:۲۲
این خانم برنده صلح نوبل هست؟!!!
بنیاد نوبل لرای آبروی خودش هم شده جایزه اش رو پس بگیره (4550085) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۲۰:۲۲:۲۳
راجع به چچن با برادر روسیه چه کردید!!!!!!!!!! (4550093) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۲۰:۳۷:۳۲
متاسفانه دولت ایران عکس العمل قاطعی ندارد. حتی اگر ایران اقدام به اعزام نیرو هم بکند به نظر من کار درستی است. (4550114) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۲۰:۵۶:۲۴
بنظرم یه نیروی کمکی اول برای مردم بانه بفرستید! (4550131) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۶ ۲۱:۱۶:۲۶
چچني ها هم مسلمان بودند ولي شما از روسيه ميترسيديد (4550152) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۱۷ ۰۰:۳۷:۰۵
میانمار کجا است؟ (4550283) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۶-۱۷ ۱۱:۵۱:۴۸
میانمار در قلب انسانهای باشرف و باعاطفه و آزادیخواه است . (4550536) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.