جواد لاریجانی: بلافاصله بايد به دفاع از مردم مسلمان ميانمار شتاب کرد/ ما باید خیلی سریع نیروی کمکی بفرستیم/ ظریف:‌ باید پیش از آنکه خیلی دیر شود، وارد عمل شویم/ واکنش عجیب رهبر حزب حاکم میانمار به کشتار مسلمانان

بخش سیاست خارجی الف، ۱۶ شهریور ۹۶

16 شهريور 1396 ساعت 17:36

دیده‌بان حقوق بشر دو روز پیش اعلام کرد بیش از 30 هزار تن اقلیت روهینگیایی با فرار از دست نظامیان میانماری، در ارتفاعات ایالت راخین بدون دسترسی به آب، مواد غذایی و خدمات بهداشتی به دام افتاده‌اند.


اما درهمین حال، رهبر حزب حاکم میانمار در واکنشی عجیب انتشار اخبار مربوط به کشتار مسلمانان را «با هدف تقویت منافع تروریست‌ها» توصیف کرد.

به گزارش بی‌بی‌سی، آنگ سان سو چی، رهبر حزب حاکم میانمار و برنده جایزه صلح نوبل که به خاطر سکوتش در برابر کشتار اقلیت روهینگیا در این کشور از سوی رسانه‌ها مورد انتقاد شدید قرار گرفته بود، در اولین واکنش خود نسبت به این حوادث اعلام کرد که دولت تحت حاکمیت حزب متبوعش از همه افراد در ایالت راخین این کشور حمایت می‌کند.

وی همچنین از «کوه عظیم اطلاعات نادرست» درباره این نزاعی که به نفع تروریست‌ها است انتقاد کرد.

طبق اعلام دفتر آنگ سان سو چی، وی این اظهارات را در تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بیان کرده است.

به گفته سازمان ملل طی دو هفته گذشته بیش از 123 هزار مسلمان روهینگیا از ایالت راخین در شمال میانمار فرار کرده و به بنگلادش پناه برده‌اند.

در بیانیه دفتر آنگ سان سو چی آمده است که وی به اردوغان گفته است که دولتش «حمایت از تمامی مردم در راخین را به بهترین وجه ممکن آغاز کرده است».

طبق این بیانیه، آنگ سان سو چی گفته است که «ما خیلی خوب می‌دانیم، بهتر از اغلب (دیگران)، که محروم کردن (افراد) از حقوق بشر و حمایت دموکراتیک به چه معنایی است. در نتیجه ما از اینکه تمامی مردم کشورمان حق دارند از حقوقشان حمایت شود، و نه تنها حق سیاسی بلکه از حقوق اجتماعی و انسانی آن‌ها حمایت شود، اطمینان حاصل می‌کنیم».

در این بیانیه آمده است که تصاویر خبری جعلی زیادی در حال گردش و انتشار است که «که نوک قله کوه عظیم اطلاعات نادرستی است که برای ایجاد مشکلات زیاد بین گروه‌های مختلف و با هدف تقویت منافع تروریست‌ها ایجاد شده‌اند».

****************

در ایران،‌ دبير ستاد حقوق بشر قوه قضائيه در واکنش به اتفاقات رخ داده در کشور ميانمار گفت: ظلم عظيمي که در ميانمار در حال رخ دادن است جنايت عليه بشريت است

محمدجواد لاريجاني دبير ستاد حقوق بشر قوه قضائيه در گفت‌وگو با ميزان به جناياتي که عليه مسلمانان منطقه روهينگيا ميانمار انجام ميشود واکنش نشان داد.

دبير ستاد حقوق بشر قوه قضائيه با اشاره به جنايات عليه مسلمانان ميانمار گفت: در مورد ظلم عظيمي که در ميانمار در حال رخ دادن است بايد گفت که اين کار جنايت عليه بشريت است.

وي گفت: اگر در آن زماني‌که اين اتفاق شروع مي‌شد کشور‌هاي دنيا و مکانيزم‌هاي بين‌المللي عکس‌العمل نشان مي‌دادند امروز شاهد چنين وضعيتي در ميانمار نبوديم.

اين مسئول عالي قضايي بيان کرد: وضعيت اکنون ميانمار غيرقابل تحمل است. در آنجا مسلمانان خانه‌هايشان آتش زده مي‌شود، بچه هايشان سوزانده مي‌شوند، سر بريده مي‌شوند و در ابعاد وسيع دچار جنايت مي‌شوند.

دبير ستاد حقوق بشر قوه قضائيه ادامه داد: متأسفانه کسي که جايزه صلح نوبل حقوق بشر را گرفته است در تمام اين مدت سکوت داشته است و حتي يک کلمه عليه اين جنايات حرف نزده است.

لاريجاني افزود: بنابراين ما معتقد هستيم بدون فوت وقت و بلافاصله بايد به دفاع از مردم مسلمان ميانمار شتاب کرد. سازمان‌هاي بين‌المللي بايد موضوع بسيار قوي در اين خصوص بگيرند.

وي در پايان گفت: ما بايد خيلي سريع نيروي کمکي بفرستيم. بايد هيئت‌هاي سازمان ملل بروند و نظارت کنند. بايد تمام مسلمان‌ها به خانه‌هايشان برگردند. نظاميان ميانمار بسيار قسي‌القلب هستند. متأسفانه سياستمداران هم از آن‌ها حمايت مي‌کنند. حتي آن‌هايي که سوگلي غرب بودند هم از جنايت‌ها حمايت مي‌کنند؛ بنابراين اين موضوع يک موضوع غيرقابل قبول است.

ظریف: جامعه بین‌الملل نباید اجازه دهد نسل‌کشی مسلمانان در میانمار ادامه یابد
وزیر امور خارجه ایران طی پیامی در توئیتر نوشت که هیچ توجیهی وجود ندارد که جامعه بین‌الملل اجازه دهد تا نسل کشی مسلمانان میانمار ادامه یابد.

"محمد جواد ظریف" وزیر امور خارجه ایران طی پیامی در توئیتر نوشت: هیچ توجیهی برای آنکه جامعه بین‌الملل اجازه دهد نسل‌کشی مسلمانان روهینگیا در برابر دیدگان ما ادامه یابد، وجود ندارد. باید پیش از آنکه خیلی دیر شود، وارد عمل شویم.


کد مطلب: 509310

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcfy1dtxw6dxma.igiw.html?509310

الف
  http://alef.ir