توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 325666
جان کری: فعالیت ایران در منطقه نگران کننده است
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۳۰
وزیر امور خارجه آمریکا فعالیت ایران در منطقه را فعالیت هایی نگران کننده برای همه توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ جان کری در ادامه گفتگوی خود با شبکه ام اس ان بی سی که درباره مواضع عربستان سعودی در قبال برجام بود، ضمن مطرح کردن این ادعا که غیر از موضوع هسته ای نگرانی های دیگری درقبال ایران وجود دارد، گفت: آنچه که سعودی ها و سایرین در منطقه می گویند که فعالیت های ایران در منطقه برای همه از جمله ما نگران کننده است، نوعی از خیالپردازی نیست. به همین علت است که تحریم های موشکی سر جای شان پابرجا هستند و تحریم های حقوق بشری نیز پابرجا مانده اند.

ما اکنون تلاش می کنیم روی حل این گونه موضوعات کار کنیم. من روز شنبه در عربستان سعودی خواهم بود. من در لندن با وزیر امور خارجه عربستان سعودی دیدار کردم و گفتگوی خیلی خوبی درباره این مسئله داشتیم.

مجری ام اس ان بی سی گفت: آیا شما درباره مسیری که دولت سعودی در دو ماه گذشته در پیش گرفته است نگران هستید؟

جان کری در پاسخ گفت: ما دقیقا درک می کنیم که چرا عربستان سعودی اینگونه واکنش نشان داد. در واقع ما در سازمان ملل متحد و در شورای امنیت، به مخالفت با اقدامی برخاستیم که در ایران در مورد سفارت عربستان رخ داد اما به نظر من، کاری که ما باید الان بکنیم این است که با همه دوستان و همپیمانان خود در منطقه کار کنیم، که البته من این کار را خواهم کرد و رئیس جمهور هم از همه ما خواسته است که تا جایی که ممکن است وارد تعامل دیپلماتیک شویم، تا شاهد باشیم ایا آنچه را که رئیس جمهور روحانی روز بعد، گفته بود تحقق خواهد یافت و می شود آن را ادامه داد؟

وی اضافه کرد: اکنون زمان تغییر کرده است ما اکنون نیازمند آن هستیم که این حرف را دنبال کنیم.

در ادامه ریچارد هاس عضو شورای روابط خارجی آمریکا از جان کری پرسید: اکنون که قرار است ایرانی ها به منابع بسیار زیاد مسدود شده دسترسی داشته باشند، آیا به نظر شما تاکنون نشانه ای وجود داشته است که هیچ تغییری در سیاست شان در قبال سوریه یا لبنان یا یمن وجود داشته باشد که شما از آن به عنوان حرکت قابل توجه در سیاست ایران نام ببرید؟ چرا اکنون که آنها به منابعی دسترسی دارند که در گذشته نداشتند، هیچ دلیلی وجود ندارد که انسان فکر کند این سیاست ها تضعیف خواهند شد؟

جان کری در پاسخ گفت: فکر نمی کنم کسی بوده باشد که معتقد باشد همه این ها تضعیف خواهند شد. من می خواهم از پرسش شما این استفاده را بکنم که باعث می شود یک مسئله به روشنی مشخص شود. من از شما و از روزنامه نگاران در وال استریت ژورنال شنیدم که می گویند آنها به یکصد میلیارد دلار پول دسترسی خواهند یافت یا اینکه آنها به یکصد و پنجاه میلیارد دلار پول دسترسی خواهند یافت. نه ! آنها به چنین چیزی دسترسی نخواهند یافت! این عدد و رقم ساختگی است. من نمی دانم که این عدد و رقم از کجا آمده است؟ آنها حدود پنجاه و پنج میلیارد دلار را در طی یک دوره زمانی، دریافت خواهند کرد ولی ایران بیش از پانصد تا هفتصد هشتصد میلیون دلار نیاز دارد تا ظرفیت حفاری نفت خود را به وضعیت قبل بازگرداند، کار بازسازی زیرساخت های خود را آغاز کند، آنها نیازهای گسترده در داخل کشورشان دارند. ما این توانایی را خواهیم داشت که دنبال کنیم این پول کجا می رود و چه اتفاقی برایش می افتد؟

اگر در واقع سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به فعالیت های خود ادامه دهد که در گذشته قابل تحریم بودند، دعوت به تحریم های بیشتر خواهد بود. پس اکنون لحظه آزمون برای همه است.
۱۳۹۶/۰۵/۰۷ ۱۶:۲۱
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۷ ۱۶:۰۵
 
۱۳۹۵/۱۲/۱۸ ۲۲:۵۵
 
۱۳۹۵/۱۰/۰۴ ۱۰:۲۵
 
۱۳۹۵/۰۷/۱۴ ۱۴:۱۹
 
۱۳۹۵/۰۶/۱۷ ۱۴:۳۸
 
۱۳۹۵/۰۳/۱۰ ۱۴:۵۲
 
۱۳۹۴/۱۰/۲۴ ۲۰:۰۲
 
۱۳۹۴/۱۰/۱۴ ۱۹:۰۶
 
۱۳۹۴/۰۷/۱۲ ۱۷:۵۸
 
 
کلمات کلیدی : عربستان ، ایران ، جان کری ، لندن ، دلار ، سپاه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.