توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 508465
آیا رهبر کره شمالی جنگ هسته‌ای به راه خواهد انداخت؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۵۷
تتسنیم نوشت: آزمایش بمب هیدروژنی کره شمالی به معنی به چالش کشیدن آمریکا و ارسال این پیام به آن است که هرگونه اقدام تحریک آمیز واشنگتن چه بسا با جنگ اتمی پاسخ داده شود.

به نقل از روزنامه رای الیوم، در پی آزمایش بمب هیدروژنی کره شمالی مهمترین سوال این است که واکنش آمریکا چه خواهد بود و آیا موشک های بالستیک کره به عمق خاک آمریکا خواهد رسید؟

ظاهر رهبر کره شمالی به گونه‌ای نیست که تصور کرد این مردی است که اگر کشورش با هرگونه اقدام تحریک آمیز آمریکا روبه رو شود، در سوق دادن جهان به سمت جنگ هسته‌ای تردید نخواهد کرد اما تصاویر تلویزیونی او را مردی با اعتماد به نفس نشان می دهد که در به چالش کشیدن آمریکا تردیدی ندارد.

در این میان خطر آزمایش بمب هیدروژنی اخیر کره شمالی در این است که خطر بمب جدید ده برابر بمب های مشابهی است که آمریکا با آن شهر ناکازاکی ژاپن را در پایان جنگ جهانی دوم هدف قرار داد.

به گفته کارشناسان غربی موفقیت آزمایش اخیر کره شمالی خیره کننده بود و آنچه آمریکا و همسایگان کره شمالی را بیش از هر زمان دیگری نگران می کند، این است که امکان حمل این بمب از طریق موشک های بالستیک قاره پیما که برد آن به آمریکا می رسد، وجود دارد.

واکنش ژاپن به آزمایش تسلیحاتی اخیر کره شمالی

وزیر خارجه ژاپن در واکنش به این آزمایش کره شمالی گفت، این اقدام قابل بخشش نیست و شینزو آبه نخست وزیر این کشور نیز بلافاصله با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تماس گرفته و از او درخواست نجات کرد. کره جنوبی نیز واکنش قاطعانه و تشدید تحریم های اقتصادی علیه کره شمالی را خواستار شد.

تهدید ترامپ علیه کره شمالی و متحدانش

در این میان ترامپ با بیان اینکه سیاست آرام با کره شمالی حاصلی ندارد، تیم امنیت ملی را به برگزاری نشست فراخواند حال آنکه برخی اخبار حاکی از این است که وی در صدد ارسال ناوهای هواپیمابر به سواحل شبه جزیر کره است و در نظر دارد نه فقط کره شمالی بلکه کشورهایی را که با آن تعامل دارند نیز تحریم کند.

اگر در نظر داشته باشیم که 90 درصد تجارت کره شمالی با چین انجام می گیرد، متوجه می شویم که تهدیددات آمریکا به پکن مربوط می شود که مهم ترین شریک تجاری واشنگتن به شمار می آید در نتیجه باید پرسید آیا ترامپ چین را مورد تحریم قرار خواهد داد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت: شکی در این احتمال نیست زیرا حال ترامپ مانند کسی است که به پای خود شلیک می کند.

دو گزینه پیش روی آمریکا در تعامل با کره شمالی

نکته قابل توجه اینکه ترامپ دو گزینه بیشتر ندارد یا در مقابله با کره شمالی به زور متوسل شود که چه بسا این اقدام جنگ هسته ای را به دنبال داشته باشد و متحدان آمریکا در ژاپن و کره جنوبی و نیز نیروهای آمریکایی قربانیان اصلی این جنگ باشند و گزینه دیگر اینکه آمریکا کره شمالی را به عنوان یک کشور هسته ای به رسمیت شناخته و به منظور توافق با آن وارد گفت وگو شود.

باج خواهی ترامپ از ژاپن و کره جنوبی

نکته قابل توجه اینکه ترامپ به عنوان یک تاجر حرفه ای و به منظور بازارگرمی تسلیحاتی چه بسا از این وضعیت برای باج خواهی از ژاپن و کره جنوبی سوء استفاده کند و از ترس آنان از قدرت اتمی کره شمالی برای فروش سلاح و سامانه های دفاعی موشکی و معاملات تسلیحاتی چند میلیارد دلاری بهره برداری کند.

قاطعیت رهبر کره در به چالش کشیدن تهدیدهای تو خالی آمریکا

در این صورت باید گفت چنانچه ترامپ به فکر گزینه نظامی در قبال کره شمالی بیفتند، چه بسا چهره آرام و بچه گانه رهبر کره شمالی که اراده ای آهنین را در پشت خود جا داده و در به چالش کشیدن آمریکا و تهدیدهای تو خالی آن قاطع است، به چهره ای خشمگین تبدیل شود.

به نظر می رسد نهاد حاکمیتی آمریکا اجازه نمی دهد ترامپ کشور را به سمت جنگ هسته ای سوق دهد همانطور که چین نیز در برابر ترامپ ساکت نخواهد ماند.

به هر حال رهبر کره شمالی تنها کسی است که می داند با در پیش گرفتن سیاست لبه پرتگاه چگونه با آمریکا تعامل داشته باشد و در این میان روشن است که صدها میلیون نفر در جهان که از سلطه جویی آمریکا رنج می برند، از موضع قاطعانه رهبر کره شمالی احساس آرامش می کنند.
 
کلمات کلیدی : کره شمالی+کره جنوبی+آزمایش هسته ای
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.