توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 390370
واکنش شدید روسیه‌وچین به کره‌شمالی
تاریخ انتشار : جمعه ۱۹ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۳۰
روسیه اقدام کره شمالی در انجام آزمایش هسته ای را که پنجمین برنامه آزمایشی اتمی این کشور محسوب می شود به عنوان نقض قوانین بین المللی به «شدیدترین وجه محکوم» کرد.

به گزارش ایرنا وزارت امور خارجه روسیه امروز (جمعه) در بیانیه ای با اشاره به آزمایش هسته ای کره شمالی اعلام کرد: پیونگ یانگ این آزمایش را با نقض قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل انجام داد که نادیده گرفتن معیارها، قوانین بین المللی و خواسته های جامعه جهانی شایسته شدیدترین محکومیت است.

در بیانیه آمده است: اقدام های کره شمالی برای ضربه زدن به نظام جهانی جلوگیری از گسترش (سلاح هسته ای) انجام گرفته و خطر جدی برای صلح و امنیت در شبه جزیره کره و منطقه آسیای دور و اقیانوس آرام محسوب می شود.

«این اقدام ، نخست پیامدهای منفی برای کره شمالی دارد که اصرار داریم به ماجراجویی های خطرناک پایان دهد. می خواهیم مصوبه های شورای امنیت را به طور کامل اجرا و از برنامه های هسته ای و موشکی خود صرف نظر کند و به نظام منع گسترش سلاح هسته ای بازگردد.»

روسیه همچنین از تمامی طرف های مربوط به مسائل کره شمالی خواسته است از برداشتن گام های ایجاد تنش بیشتر پرهیز کنند و برای هماهنگی اقدام ها به منظور تنظیم واکنش بین المللی در برابر رویکردهای پیونگ یانگ آماده باشند.
در پایان بیانیه گفته شده است: طرف روسی به راه حل سیاسی-دیپلماتیک مسائل هسته ای شبه جزیره کره از طریق مذاکرات پایبند است.

خبرگزاری ژاپنی کیودو به نقل از منابع رسمی کره شمالی، انجام آزمایش هسته ای بامداد امروز در این کشور را تایید کرد و گزارش داد که در پایگاه اتمی «پانجی -ری» انجام شده است.

گزارش تلویزیون دولتی کره شمالی حاکی است که دولت این کشور ضمن تایید خبر انجام موفقیت آمیز آزمایش، اعلام کرده است که از این پس بر کمیت و کیفیت این عملیات می افزاید.

بر اساس این گزارش، آزمایش انجام شده به قدری قوی بوده که ساعت ۹ صبح به وقت محلی ایجاد لرزشی مشابه ۵.۳ ریشتر در مقیاس امواج درونی زمین در محل انجام آن ثبت شده است.

مرکز زمین شناسی آمریکا ضمن تایید انفجار ۵.۳ ریشتری در عمق صفر کیلومتر زمین در پانجی - ری، اعلام کرد که این انفجار می تواند حاصل پنجمین آزمایش هسته ای کره شمالی باشد.

کره جنوبی نیز ضمن تایید این خبر به نقل از مرکز لرزه نگاری این کشور از یک انفجار مصنوعی در محل آزمایش های نظامی پانچی ری داده بود.

سامانه آزمایش هسته ای پانجی - ری کره شمالی از سال ۲۰۰۶ تا کنون چهار آزمایش اتمی را تجربه کرده است که دومین آن در ۲۰۰۹، سومین در ۲۰۱۳ و چهارمین آنها به قدرت ۵.۱ کیلو تن ژانویه امسال میلادی (دی ماه گذشته) بوده است.

چین نیز با اعلام مخالفت شدید از انجام آزمایش هسته ای کره شمالی، از همه طرفها در جامعه بین المللی خواست خویشتن داری خود را در خصوص این موضوع حفظ کنند.

وزارت امور خارجه چین روز جمعه و در پی آزمایش هسته ای اخیر کره شمالی با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که بی ثباتی و هرج و مرج و یا حتی بروز جنگ در شبه جزیره کره به سود هیچ طرفی نیست.

چین همچنین از پیونگ یانگ خواسته است که به تعهدات خود در قابل جامعه بین المللی و قوانین آن پایبند باشد و باعث بی ثباتی منطقه نشود.

پکن در عین حال به پیونگ‌یانگ هشدار داد تا از تعهداتش در راستای «عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای» تبعیت کند.

در بیانیه وزرات امور خارجه چین همچنین به استقرار سامانه موشکی تاد آمریکا در خاک کره جنوبی اشاره شده و آمده است: تصمیم سئول برای استقرار این سامانه ها باعث بر هم خوردن توازن استراتژیک و موازنه راهبردی منطقه می شود.

اعلام این موضع در واقع اولین واکنش رسمی چین به تازه ترین آزمایش هسته ای کره شمالی است که صبح امروز انجام شده است.
 
کلمات کلیدی : کره شمالی+آزمایش هسته ای+بمب اتمی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.