نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 489430
محمدتقی رهبر: حرف زاکانی و توکلی درباره آتش‌بس درست است / مفهوم آشتی ملی را قبول نداریم
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۰۱
عضو جامعه روحانیت مبارز می‌گوید: مفهوم آتش‌بس به مفهوم کنارگذاشتن اختلافات است، وقتی دو گروه با هم اختلاف دارند و اختلافاتشان به ضرر نظام است، باید اختلافات را کنار گذاشته و به همدیگر تیراندازی نکنند.

حجت الاسلام محمدتقی رهبر، عضو جامعه روحانیت مبارز و امام جمعه اصفهان در گفت و گو با خبرآنلاین درباره موضوع «آتش بس» که اخیرا از سوی بعضی از چهره های اصولگرا مطرح شده است، گفت: «آتش بس» و «آتش به اختیار» هر کدام موضوع خاص دارد و برای یک مورد نیست. آتش به اختیار این است که نیروهای انقلاب، دانشجویان، ‌اساتید، روحانیت، ‌مردم و توده ها بیدار باشند که نقشه‌های استعماری و استکباری به خصوص در عرصه های فرهنگی کارگر نشود و اگر مسئولین و آنها که باید در مقابل توطئه‌های بیگانه بایستند،‌ نایستادند همه احساس تکلیف کنند و در مقابل هنجارشکنی‌های اخلاقی و اجتماعی، دانشجو و روحانیت و نیروهای حزب‌الله احساس مسئولیت کنند.

آتش به اختیار به مفهوم جنگ خیابانی نیست

او ادامه داد: البته معنای این مفهوم جنگ خیابانی نیست بلکه «آتش به اختیار» یک اصطلاح نظامی است. اگر در جبهه جنگ فرمانده دچار اختلال شد، آیا سربازان فرار می کنند یا اینکه در مقابل دشمن می ایستند و مقاومت می کنند؟ فکر می کنم اینها نیاز به توضیح بیشتر هم ندارد و مردم فهمیده اند که این یک اصطلاح نظامی است که در مواردی به کار برده می شود.

این فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه اگر چنانچه فرماندهان فرهنگ، جامعه،‌ سیاست و اقتصاد دچار اختلال شدند، معنایش این نیست که نیروهای انقلاب کنار بروند، بلکه باید در عرصه باشند، گفت: آن ها باید از ارزش‌ها دفاع کنند و در مقابل دشمن بایستند. مثل همان میدان جنگ که اگر فرمانده تیر خورد و افتاد، آن گروه نظامی فرار نمی کند بلکه مقاومت کرده و با دشمن می جنگند. در عرصه فرهنگی هم همینطور است. اگر مسئولین و آنها که باید فرهنگ و هنر را هدایت کنند، کوتاه آمدند یا در عرصه‌های آموزشی و فرهنگی آنطور که باید کار نکردند، نیروهای انقلاب بايد مثل همان نظامیان در مقابل حرکت‎های بیگانه بایستند، مقاومت کنند و از ارزش‌ها دفاع کنند.

آتش بس برای حل اختلافات است

این عضو جامعه روحانیت مبارز با بیان اینکه مفهوم «آتش‌بس» برای من به مفهوم کنارگذاشتن اختلافات است، ادامه داد: وقتی دو گروه با هم اختلاف دارند و اختلافاتشان به ضرر نظام است، باید اختلافات را کنار گذاشته و به هم دیگر تیراندازی نکنند. همدیگر را تحقیر نکنند، بلکه برای مصالح کشور و ملت اقدام، قیام و حرکت کنند. این هم در جای خودش صحیح است. می‌خواهم بگویم این دو با هم در یک مورد نیست که بگوییم آنجا آتش به اختیار و اینجا آتش‌بس. فرض کنید دو گروه سیاسی با هم نزاع دارند. هرچند که معتقدم بین اصولگرایان و اصلاح طلبان به آن صورت نزاعی نیست و یک اختلافاتی مطرح است که هر دو طرف حرف‌هایی دارند. اما زبان همدیگر را بفهمیم و بر مصالح ملت تکیه کنیم، به همدیگر تیراندازی نکنیم، روزنامه‌ها و نوشته‌ها و سخنرانی‌هایمان به همدیگر حمله و هجمه نکنند. چون که دشمن سوءاستفاده می کند و منافع ملی در مخاطره می افتد.

مردم کاری به اصلاح‌طلب و اصولگرا ندارند

رهبر ادامه داد: امروز روزی است که همه باید دست به دست هم بدهیم. این 42 میلیون مردمی که در این اوضاع و احوال با وجودی که از وضع زندگی و معیشت‌شان ناراضی هم هستند، اینگونه به میدان آمدند را قدر بدانیم و از این مردم درس بیاموزیم. امروز ملت چشم به راه خدمت دولت و مجلس است. مردم کاری به اصلاح‌طلب و اصولگرا ندارند و هرکس هر عقیده‌ای دارد برای خودش است. اما انتظار دارند اصلاح‌طلب و اصولگرا در مجلس،‌ دولت و حکومت و در هر کجا که هستند، ‌دست به دست هم دهند به جای اینکه به همدیگر تیراندازی کنند. افراد باید این تیرها را به طرف دشمن نشانه بگیرند و نیروهایشان را برای ساختن کشور به کار ببرند. این حربه درست نیست.
او گفت: چنانچه مصالح نظام و اصول انقلاب در مخاطره بود همه باید جمع شوند. اینکه گروه های سیاسی با هم باشند و آتَش‌بس و صفا و صمیمیت داشته باشند، برای مصالح کشور به جای خودش درست است.

حرکت جمنا بی‌جواب هم نبود

امام جمعه شهر اصفهان با بیان اینکه بنده خودم یک فرد از جامعه اصولگرایی هستم، گفت: البته هر جمعی هم اشتباهات و هم نقاط منفی دارد. فرض کنید وحدت اصولگرایان خیلی کارساز است که ما در خیلی جاها نداشتیم. البته در دوره اخیر تا حدودی داشتیم. در مورد انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر وفاق زیادی حاصل شد که حرکت‌های خوبی بود. جمنا اگرچه جواب نهایی را نداد اما بی‌جواب هم نبود. کسب 16 میلیون برای نامزدی که خیلی هم مقدمات تبلیغات و سازوکار نداشته، نشانه این است که بالاخره گرایش عمومی به اصولگرايان وجود دارد. خطا هم بالاخره همه جا و در همه گروه‌ها هست.

حرف زاکانی و توکلی درباره آتش‌بس درست است

محمد تقی رهبر گفت: ما باید خطاهایمان را خودمان با نگاه خودمان رفع کنیم. برای خطاهای خودمان و طرف مقابلمان بزرگنمایی نکنیم تا یک امر کوچک را کم‌کم بزرگ و بزرگتر نکنند. به هر حال حرفی که آقای توکلی و آقای زاکانی درباره آتش بس فرمودند، خوب است و خود بنده هم همین را می گویم که امروز روزی است که ما با حفظ موازین چارچوب انقلاب، دست به دست هم بدهیم. بدون اینکه یک ذره از مواضع انقلاب عقب‌نشینی کنیم. با توجه به همان فرمایش آقا که فرمودند آتش به اختیار، دفاع از ارزش‎ها در مقابل تهاجم همچنان محفوظ است.

او ادامه داد: هم باید در مقابل تهاجمی که علیه ارزش‌ها می شود قدرتمندانه بایستیم و آتش‌ به اختیار باشیم و هم در مواقعی که باید با هم باشیم، ‌با هم باشیم و دشمن را با دوست مخلوط نکنیم. دشمن نابودی انقلاب و ما را می خواهد. همانطور که دیدید آمریکایی‌ها گفتند ما سعی می کنیم که با روش صلح‌آمیز، کم‌کم اصول و روش انقلابیون را تغییر دهیم. ما باید اینها را جدی بگیریم و بر اصول انقلاب استوار باشیم. این همان چیزی است که اصولگرایان بر آن تاکید دارند.

اصولگرایان آنچنان خطای بزرگی نداشتند که بخواهند آن را پوشش دهند!

این عضو جامعه روحانیت مبارز با بیان اینکه اصولگرایان بالاخره حرف‌ها و انتقاداتی دارند، هرچند که در جاهایی هم ضعف‌ها و قوت‌هایی داریم، گفت: همانطور که در مقابل ما هم گروه‌های دیگری هستند. امروز روزی است که ضعف‌های کوچک را باید نادیده بگیریم و حتی تعدد نگاه‌های سیاسی در اصولگرا و اصلاح‌طلب را کوچک کنیم و امور و ضعف‌های کوچک را بزرگ جلوه ندهیم تا به نگاه چشم به راه ملت پاسخ دهیم. کار، اشتغال، اقتصاد، ‌ثبات ملی، ‌وحدت از اصول اولیه ماست که زیر پرچم ولایت و ولی امر بایستیم. معتقدم که اصولگرایان آنچنان خطاهای بزرگی نداشتند که بخواهند آن را با طرح موضوع آتش بس پوشش دهند! بالاخره یک جاهایی باید بیشتر با هم باشیم که نبودیم. هرچند جاهایی جبران کردیم. بالاخره هر گروهی یک ضعف و قوت‌هایی دارد. اکنون وقت آن است که ضعف‌ها را برطرف کنیم و با اقتدار در مقابل بیگانه بایستیم. در کنار هم باشیم و خواسته های ملت را پاسخ دهیم.

رئیس‌جمهور خیلی جاها صحبت‌هایی کرد که جایش نبود

رهبر ادامه داد: دولتی‌ها هم اشکالاتی داشتند، رفتارها و مواضعی داشتند که ما نسبت به آن ایراد داریم. رئیس‌جمهور خیلی جاها صحبت‌هایی کرد که جایش نبود. گاهی مواضعی داشت که قابل قبول نبود. اما در عین حال ما معتقدیم الان دیگر وقت این حرفها نیست. هرکدام‌مان از طرفین ضعف‌ها و قوت‌هایی داشتیم و الان وقت آن است که به محورهای مشترک تکیه کنیم.

مفهوم آشتی ملی را قبول نداریم

او گفت: قبلا آشتی ملی مطرح شد که حرف غلطی است چون ما دعوایی با هم نداریم. ما همه دین‌مان، ‌خدایمان، ‌قرآن‌مان، ‌انقلاب و رهبری‌مان یکی است. هرچند که اختلاف‌نظرهایی هم در پاره‌ای موارد با هم داریم. نباید اختلافات را بزرگ کنیم و بعد بگوییم حالا می‌خواهیم این جنگ را به آشتی ملی تبدیل کنیم. همانطور که این عنوان را که دو، سه ماه پیش مطرح کردند، ‌اصلا قبول نداشتم. ما دعوایی نداریم و اختلاف نظر طبیعی است. منتها اختلاف‌نظر نباید به دست بیگانه سوژه دهد و با مصالح ملی منافات داشته باشد. هرچه با هم باشیم و به سمت وحدت برویم، همانی است که قرآن توصیه می کند. «فاتصموا باحبل الله جمیعا ولا تفرقوا» به رشته استوار ایمان و حبل‌الله متوسل شوید و تفرقه نکنید که تفرقه نتیجه‌اش عاید دشمن می شود. ما هم نباید اختلافات را بزرگنمایی کنیم و نسبت به همدیگر مچ گیری نکنیم.

الان وقت ماشه گذاشتن روی ایردات نیست

رهبر با بیان اینکه اگر اصولگرایان ایراداتی داشته باشند، ‌اصلاح طلبان هم ايراداتي دارند، ادامه داد: اما الان وقت این نیست که روی ایرادات یکدیگر انگشت و ماشه بگذاریم و به اختلافات دامن بزنیم. ما باید به سمت صلح، ‌صفا، صمیمیت و کار برای نظام و اسلام و کشور تحت پرچمی که امروز به دست ولی امر است،‌ برویم و مقابل ولی امر موضع‌گیری‌ نکنیم. اصلاح‌طلبان، اصولگرایان و آقای رئیس‌جمهور در مواقعی حرف‎هایی زدند که جایش نبود و قصد تجدید اینها را ندارم که در رسانه مطرح شود ولی به هر حال اینها چیزهایی است که نباید از آن غافل باشیم. اکنون جای نزاع نیست؛ ‌جای وحدت، همدلی و همکاری است و باید دشمن را مایوس کنیم. روی این موضوع تکیه کنیم که اگر‌ دشمن قصدش روی کار آوردن جریانی است که این جریان در مسیر خواسته‌های آمریکا باشد باید در دهانش بزنیم.

ما نمی‌خواهیم صحبت‎هایی که راجع به موشک‎ها شد را بزرگ کنیم

این فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه هیچ جریانی در کشور ما روی کار نخواهد آمد که همراه با صدای آمریکا باشد، گفت: نه اصلاح طلب و نه اصولگرا، هرکس که بخواهد در این مسیر قرار بگیرد، از صف ملت خارج شده و باید مواظب باشیم که توطئه‌های بیگانه و دشمن به نتیجه نرسد و حرف‌های آنها الگو برای عمل کردن نباشد. ما همچنان موضع ضداستکباری و ضداستعماری و حمایت از مقاومت داریم. تحت پرچم ولایت هستیم و اصولگرا و اصلاح‌طلب هم همه باید برای ملت کار کنند و اختلافات را هم کنار بگذارند. جنگ و نزاعی هم نیست و اختلاف‌نظر هم طبیعی است. هرجا که لازم شد باید با هم بنشینیم و آن را حل کنیم. ما نمی‌خواهیم صحبت‌هایی که راجع به موشک‎ها شد را بزرگ کنیم.
 
 
کلمات کلیدی : آتش به اختیار + سخنان رهبری + توکلی + زاکانی
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۱۸:۳۵:۰۳
ماهم مفهوم اتش بس راقبول نداریم (4460217) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۵ ۱۱:۰۱:۱۶
مردم کاری به اصلاح‌طلب و اصولگرا ندارند
بله مردم با عناوین و اسمها کاری ندارند بلکه به عملکردها می نگرند (4461043) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.