نظر منتشر شده
۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 489188
جلیلی: «آتش به اختیار» یعنی نباید برای فرار از انجام وظایف بهانه جویی کرد
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۱۶
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه «آتش به اختیار» به معنای سرباز نزدن از بدیهی ترین وظایف اجتماعی، سیاسی و قانونی است، گفت: بر اساس این مفهوم برای فرار از انجام وظایف قانونی و دینی نباید بهانه جویی کرد.

به گزارش فارس، جلسه تفسیر آیات سیاسی قرآن با حضور جمعی از دانشجویان و طلاب در دفتر سعید جلیلی برگزار شد.

در این جلسه جلیلی با بیان اینکه «آتش به اختیار» به معنای سرباز نزدن از بدیهی ترین وظایف اجتماعی، سیاسی و قانونی است، گفت: بر اساس این مفهوم برای فرار از انجام وظایف قانونی و دینی نباید بهانه جویی کرد.

این استاد اندیشه سیاسی اسلام گفت: نباید برای فرار از مسئولیت بهانه‌های بنی‌اسرائیلی در آورد و انجام تکالیف بدیهی و ابتدائی، که همگان مخاطب آن هستند منوط به این شود که باید حتما به شخص من در این مورد دستور یا اجازه‌ای داده شود!

جلیلی در ادامه با اشاره به آیات 44 و 45 سوره توبه بیان داشت: بر اساس این آیات انجام بدیهی ترین وظایف قانونی و اجتماعی نباید معطل بماند.

وی هم چنین با قرائت آیه 83 سوره توبه بر مولفه ی «زمان‌شناسی و انجام مسئولیت در وقت خود» تاکید کرد و گفت: «آتش به اختیار» بدین معناست که وقتی کار از کار گذشت و تمام شد تازه با صد شرط و شروط به فکر انجام مسئولیت نیفتیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام  در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به آیات ابتدایی سوره احزاب، گفت: بر این اساس باید مطالبات رهبری را انجام داد و در برابر تردیدها و تهدیدها جا خالی نکرد.

جلیلی افزود: «آتش به اختیار» یعنی اگر رهبری از ما مطالبه‌ی انجام تکلیف می‌کند، نگوییم این را خود ایشان انجام می‌دهد و اگر کسانی نمی‌خواهند برای انجام مسئولیت و تکالیف قانونی هزینه بدهند، بی‌عملی خود را توجیه نکنند وبه آن القاب و لعاب موجه ندهند.

این استاد اندیشه سیاسی اسلام گفت: بعد دیگر معنای «آتش به اختیار» یعنی قانون، اسلام و اخلاق برای ما تکالیفی قرار داده است که نباید در انجام آن کوتاهی کنیم و مدعیانی که تکالیف قانونی، اخلاقی و دینی خود را انجام نمی‌دهند، برای شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت توجیه نیاورند.

جلیلی در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: طبق آیات 64 و 79 سوره توبه «استهزاء» دیگران نباید مانع عمل صحیح شود، علی‌رغم استهزاء و مخالفت «پوچ اندیشان» باید انجام وظیفه صورت بگیرد و کسانی با خالی کردن دل انسان مانع رفتارهای صحیح نشوند.

وی در پایان تصریح کرد: آتش به اختیار یعنی عمل به آن چه بدان عهد بسته ایم، حمل صادقانه و مومنانه امانت الهی و حرکت از سر صدق و در زمره‌ی صادقین قرار گرفتن.
۱۳۹۶/۰۶/۰۴ ۱۱:۵۵
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۷ ۱۵:۳۴
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۶ ۲۱:۰۲
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۹ ۰۹:۴۰
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۴ ۱۶:۰۱
 
۱۳۹۶/۰۴/۱۰ ۱۲:۵۰
 
۱۳۹۶/۰۴/۰۷ ۱۱:۳۷
 
۱۳۹۶/۰۴/۰۷ ۰۹:۱۴
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۸ ۱۴:۳۶
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۸ ۱۱:۲۸
 
 
کلمات کلیدی : آتش به اختیار + سخنان رهبری + جلیلی
 
از روستای سار کاشان
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۱:۴۷:۲۰
این سخنان حق مطلب را ادا نکرده !
آتش به اختیار معانی عمیقی دارد باید روح تحرک به جوانان انقلاب بازگردد.
وادادگی و نا امیدی یا مشغول کارهای کم فایده شدن و سیاست زدگی پویایی و خلاقیت را خرد می کند .
آتش به اختیار یعنی وارد مسائل اصلی فرهنگی کشور شدن
یعنی تولید و اشتغال فرهنگی و هنری و علمی
یعنی حرکت یعنی فکر یعنی سلام بر کار جمعی یعنی قیام یعنی منطق یعنی تصمیم در زمان بی تصمیمی یعنی ریسک یعنی ادب و متانت انقلابی یعنی نه به کم صبری و بی حوصله گی و تسلیم یعنی تک تک دو به دو ... فریاد توحید سر دادن فریادهای به عمل صحیح انجامیده
آتش به اختیار یعنی اعتماد به نسل جوان یعنی نیروسازی یعنی پرورش مدیران آینده یعنی مسئولیت پذیری فراگیر یعنی پاسداشت انسانیت در هر شرایطی
یعنی انتخابهای هوشمندانه یعنی سرزندگی یعنی فهم یعنی تلاش مضاعف
یعنی نه به تسلیم یعنی عقلانیت و تدبیر یعنی اعتدال و مدارا
یعنی انجام وظیفه (4459053) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۲:۴۵:۴۶
آتش به اختیار را هر کس به نوعی تعبیر و تفسیر میکند و تقریبا" اکثریت هم متوجه اصل موضوع نیستند . (4459071) (alef-3)
 
Denmark
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۵:۳۶:۲۱
درود بر جلیلی (4459091) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۶:۴۹:۳۷
نظر خوبی است اگر از روی جناح ورزی نباشد (4459105) (alef-11)
 
عرفانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۴ ۰۷:۰۵:۲۱
پس وظیفه مراجع قانونی و قانون چه می شود؟ (4459110) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.