نظر منتشر شده
۲۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 488632
گرفتن بهانه از دولت با آتش‌بس یکطرفه
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۱

 با گذشت انتخابات شاهد هستیم که این روزها دولتمردان همچنان در حال و هوای انتخابات سیر می‌کنند و تلاشی برای پاسخگویی به مطالبات به حق مردم که در دوازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری نسبت به آن باز هم وعده‌ها دادند ندارند.

این در حالی است که در چهار سال اول مسائل به دولت قبل حواله داده می‌شد و حالا به نظر می‌رسد تلاش می‌شود تا جناح مقابل و نهادهای دیگری به عنوان مقصرشناخته شوند.

این در حالی است که حاشیه‌سازی‌ها از سوی دولتمردان همچنان علیه منتقدان ادامه دارد و به نظر می‌رسد دولت تلاش می‌کند که علت ناتوانی‌ها، کاستی‌های خود را به گردن این گروه از منتقدان انداخته و در این زمینه آنها را به عنوان مقصر و مانع اصلی عمل نشدن به وعده‌ها معرفی کند.

این روش در دولت یازدهم هم جاری بود و به نظر می‌رسد که قرار است در دولت دوازدهم هم پیگیری شود از این رو جناح مقابل پیشنهادی را مطرح کرد تا شاید بدگمانی‌ها و بهانه‌ها از دولت گرفته شود و دولت در این دوره لااقل به برخی از وعده‌های خود عمل کند.

اخیراً علیرضا زاکانی نماینده پیشین مجلس و چهره سیاسی اصولگرا به جوانان مومن و انقلابی توصیه کرد از معطل و درگیر شدن در مسیر جنجال‌های سیاسی با دولت بپرهیزند و حتی اگر آنها نیز نمی‌خواهند، یکطرفه آتش‌بس بدهند.
اگرچه این پیشنهاد با استقبال برخی اصولگرایان و فرصت‌طلبی برخی سیاست‌بازان اصلاح‌طلب مواجه شد و حتی بعضی تلاش کردند "پیشنهاد آتش‌بس زاکانی" را مقابل "فرمان آتش به اختیار رهبری" جا بزنند و ماهی خود را صید کنند.
البته با مراجعه به متن یادداشت زاکانی می‌توان دریافت که توصیه او دقیقا ناظر به بخش دوم بیانات رهبر انقلاب در نفی جنجال، مواجهه و تنش سیاسی است.

مردم چه می‌گویند

باید در نظر داشت که در دنیای سیاست دعواهای روزمره جناح‌ها، متلک‌پرانی‌ها تکه‌اندازی‌های تمسخرآمیز و تحقیرکننده در برخی از سخنرانی‌ها در مردم احساس خستگی و دل آزردگی به وجود می‌آورد. بسیاری از مردم از فضای موجود که برخی از مسئولان دائم به یکدیگر می‌تازند ناراحت و خسته‌اند و به صراحت عقیده دارند که در شرایط ملتهب منطقه و جهان و رفتارهای خودسرانه ترامپ و حامیان منطقه‌ای او، تنها در پرتو اتحاد ملی تند شدن فضای سیاسی و از بین رفتن آرامش و ثبات سیاسی باعث می‌شود تا گروه‌های تندرو در این فضا با سوءاستفاده از هیجانات عمومی به اهداف خود دست یابند و چه بسا با فریب افکار عمومی قدرت را در دست گیرند.

در عین حال مردم عقیده دارند که کشور در شرایط ویژه‌ای به سر می‌برد، مشکلات اقتصادی مزمن در پیکره اقتصاد نهادینه شده است و حل آنها شاید مدت‌ها زمان ببرد و این امر نیاز به همدلی و مدیریت و جدیت بسیار در مدیریت کلان کشور است. مردم تاکید دارند که مجادلات انتخاباتی پایان یافته است و اینک فرصت بازسازی و افزایش راندمان نیروها جهت توسعه و پیشرفت اقتصادی است.

از سوی دیگر بحران‌های اجتماعی و قومیتی و طبقاتی در ایران نیازمند توجه بیشتر است تا به مراحل خطرناک نزدیک نشود. بحران‌های بین نسلی و معضلات جوانان و نسل‌های آینده نیز چاره‌ جویی‌های فوری می‌طلبد.
احمد توکلی در این‌باره می‌گوید: با این اختلافات خانمان‌سوز پیشنهاد زاکانی را باید با آب طلا نوشت که گفت حتی یکطرفه هم شده آتش‌بس دهیم تا اصلاحات اساسی به دست دولت انجام شود.

تاکید رهبر معظم انقلاب

از سوی دیگر رهبر معظم انقلاب اسلامی بارها در سخنان خود در مقاطع حساس کشور توصیه کردند که جنجال، فضاسازی‌های بی‌مورد و بی‌انضباطی در کشور پرهیز شود.

رهبرانقلاب در خطبه‌های نماز عید سعید فطر به روشنی تبیین کردند: «آتش به اختیار، به معنای بی‌قانونی و فحّاشی و طلبکار کردن مدّعیانِ‌ پوچ‌اندیش و مدیون کردن جریان انقلابی کشور نیست. نیروهای انقلابی بیش از همه باید مراقب نظم کشور، مراقب آرامش کشور، مراقب عدم سوءاستفاده‌ی دشمنان از وضعیّت کشور، و مراقب حفظ قوانین [باشند].»
از سوی دیگر رهبر معظم انقلاب در دیدار خود با فرماندهان سپاه تاکید کردند: «باید هرچه ممکن است اختلاف نظرها و اختلاف سلیقه‌ها را کم کرد و در فضای بحث‌های اختلافی ندمید.»
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اظهار تأسف شدید از برخی بگومگوها و بحث‌های اختلافی در کشور افزودند: «کسانی که به این بحث‌ها دامن می‌زنند، آیا خوشحالی دستگاه‌های تبلیغاتی بیگانه و تحلیل‌های آنها را نمی‌بینند. ابراز شادمانی دشمنان، نشان می‌دهد این موضوع یک نقطه ضعف است، بنابراین باید از ادامه آن جلوگیری کرد.»

در نهایت

در نهایت باید گفت که آتش‌بس سیاسی راهی برای پایان بخشیدن به مجادلاتی است که در روزهای اخیر بدون هدف و تنها با هدف تخریب طرفین از سوی برخی شروع شده است و می‌توان راهی برای پایان دادن به بهانه‌گیری‌ها و فراموشی شعارها و وعده‌ها باشد.

در حال حاضر نباید به نیروهای تندرو و فرصت‌طلب اجازه داد تا از تنش‌های موجود در فضای متشنج بهره ببرند بلکه بایستی فضا را آرام کرد تا بهانه‌ها از دست همه گرفته شود و بتوان با نقد منصفانه اولویت‌ها و خواسته‌های مردم را از دولتمردان مطالبه کرد. جریان انقلابی کشور می‌تواند با صبر و استقامت باعث شفافیت فضای کشور شده و بدین ترتیب شرایط را به راحتی برای افکار عمومی مشخص کنند و در این میان مردم نیز بتوانند به راحتی بتوانند وضع موجود را بشناسند و مطالبه‌های صحیح داشته باشند.

از سوی دیگر این پیشنهاد را می‌توان پاسخی به درخواست ایجاد زمینه‌های همدلی بیشتر بین گروه‌های سیاسی در جهت وحدت دانست که می‌تواند دریچه‌ای برای گفت‌وگو با مسئولان و رفع موانع پیش روی کشور باز کند. در این میان جریان منتقد دولت هم می‌تواند به خودسازی سیاسی درونی خود روی آورده و بار دیگر خود را بازبینی کند.
منبع: سیاست روز
 
کلمات کلیدی : آتش بس یکطرفه+احمد توکلی + زاکانی
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۲:۳۳:۴۳
امید به عقلانیت و همدلی تا تنشها از بین برود و در شفافیت و آرامش مسائل معیشتی و اقتصادی با نگاه به درون مرتفع گردد. (4456593) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۲:۴۶:۳۵
ای کاش به جوونای بیچاره فکر کنید که نه کار دارند و نه میتونن ازدواج کنن ای خدا بداد جوونا برس (4456616) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۲:۵۱:۳۵
مردم چه میگویند؟مردم با انتخاب کاندیدای اصلح حرف خودشان را زده اند.طرف مقابل است که نمیخواهد قواعد بازی را رعایت کند.این لپ مطلب است و دیگر اینهمه صغری کبری چیدن ندارد. (4456618) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۳:۱۷:۲۸
استادان حاشیه سازی واقعا که (4456661) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۵:۴۴:۵۸
مردم، استاد حاشیه!
بعد، دلواپسان...!؟؟؟ (4456901) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۵:۵۱:۵۶
آیا هیچ دولتی می تواند با تهاجم هر روزه از هر طرف ، کاری به پیش ببرد؟ روزی نیست که شما یک داستان برای دولت نسازید!!! (4456909) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۵:۵۵:۵۶
حالا که طرف مقابل اتش بس داد ببینیم دیگر چه گروهی دنبال بهانه است برای درست کردن حاشیه.... لازم است امریکا یک تحریم بکند ببینید چه می شود (4456912) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۸:۴۳:۱۳
قاعده برای مردم بازی با قاعده ها نیست . قاعده برای مردم حل مشکلات آنها و عمل به وعده ها است ولی متاسفانه دولت فقط مشغول بازی با قاعده هاست. (4457135) (alef-3)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۳:۱۲:۲۵
همه تلاش تندروها این است که دولت روحانی ناکام شود. به جای این کار باید اصلاحات را از خودشان آغاز کنند. نباید برای منافع حزبی شان به منافع کشور آسیب بزنند. (4456647) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۳:۱۲:۲۷
دعوا و ادعاهای جناحی برای مردم نون و آب نمیشه بس کنید دیگه هر دو طرف (4456648) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۳:۱۶:۴۵
خدایا این همه مشکل تو مملکته فقط باید تو سر و کله هم دیگه بزنیم ؟؟؟؟؟
کم آبی
ریز گردها
بی کاری
و....... (4456660) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۳:۴۰:۲۵
دولت تا به حال ثابت کرده به فکر حل مشکلات مردم نیست و از این به بعد هم به دنبال بهانه جویی است و هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد. (4456701) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۵:۲۹:۲۴
همین که قبول کردین تا حالا داشتین با دولت میجنگیدین خودش یک گام رو به جلو هست. (4456878) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۵:۴۱:۵۲
همه تلاش حامیان سابق احمدی نژاد ناکام کردن دولت روحانی است.برای اونها اصلا خوشایند نیست که ویرانه های اقتصادی احمدی نژاد توسط این دولت بازسازی شود. (4456895) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۵:۵۸:۱۰
توهين بس يکطرفه در روز قدس، با مسماتر بود! (4456915) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۶:۱۲:۵۲
4 سال سیاه با این دولت پیش روی ملت است (4456944) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۸:۱۹:۵۳
اصل موضوع این است که جناح مقابل دولت زیر بار رای مردم نمی رود و حاضر به پذیرش نتیجه انتخابات نیست. و هر روز یک بحران درست میکند. (4457102) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۸:۵۸:۵۵
به جای اينهمه هجمه به دولت و توهين به رئيس دولت، برای حل مشکلات کشور اگر کاری بلديد انجام دهيد و گرنه اجازه بديد دولت کارشو انجام بدهد. (4457155) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۱۹:۲۷:۱۲
مردم حرفشون را در انتخابات زدند. اگر کشور براتون مهمه بذاريد دولت کارشو بکنه و هر روز حاشيه جديدی را شروع نکنيد، ولی اگر سودای قدرت در هر سه قوه را در سر داريد، ديگر حرفی باقی نميماند. (4457189) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۲۰:۰۴:۳۰
ایکاش مسیولین قانون اساسی را یکبار میخواندند وشرح وظیفه ای که قانون مشخص کرده رعایت وحق مردم را درقانون بازبینی میکردند (4457250) (alef-3)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۱۲ ۲۳:۱۹:۱۷
"ملت" حرف خودشو توی انتخابات زد، شما ها از طرف اقلیت خودتون صحبت کنید خواهشا. (4457474) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.