توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 362593
روحانی: زن راهگشای توسعه جامعه است
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۱۲
نشست رمضانه رئیس‌جمهوری در هفتمین روز ماه مبارک رمضان که با سومین سالگرد انتخاب دکتر روحانی به عنوان منتخب مردم مقارن بود، به دیدار با زنان اختصاص پیدا کرد؛ دیدار با فرهیختگان و نمایندگان قشری که نیمی از جمعیت ایران تشکیل می‌دهند.

به گزارش ایرنا، بانوانی از اساتید دانشگاه، هنرمندان، شعرا، مدیران، نمایندگان زن مجلس، همسران شهدا و فعالان و خبرنگاران حوزه زنان در نشست رمضانه زنان با رئیس‌جمهوری حضور داشتند که نمایندگانی از آنها هر کدام دارای سابقه‌های حرفه‌ای متفاوت اعم از سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بودند دغدغه‌هایی را در حضور رئیس ‌جمهوری عنوان کردند.

شهیندخت مولاوردی، معاون زنان و امور خانواده رئیس‌جمهوری اولین سخنران این مراسم بود که در آغاز سخنانش با بیان اینکه سالگرد انتخابات ۲۴ خرداد ۹۲ که یادآور حماسه سیاسی توسط ملت ایران و پیروزی عقلانیت و اعتدال و تدبیر و امید است، گفت: انتخابات ۲۴ خرداد ۹۲ یادآور نقش و مشارکت زنان در این انتخابات و اعتماد آنها به برنامه‌های دکتر روحانی است.
وی با اشاره به اینکه نزدیک ۴۰ میلیون از جمعیت کشور را زنان تشکیل می‌دهند، از تقویت نهاد خانواده و توانمندسازی زنان و دختران در جامعه دوستدار خانواده، ارتقای جایگاه زن در عرصه‌های اجتماعی، استیفای حقوق شرعی و قانونی زنان و تحقق نقش واقعی زن ایرانی با نگاه به عدالت جنسیتی و حفظ کرامت انسانی، به عنوان رویکردهای اصلی دولت یازدهم در حوزه زنان نام برد.
مولاوردی گفت: اکنون در نیمه راه سند چشم‌انداز ۲۰ ساله نظام، دولت اعتدال میراث‌دار وضعیتی شده که نشان از عدم تعادل‌ها در حوزه زنان دارد که البته جلب مشارکت سازمان‌های مردم‌نهاد، برپایی ساختاری مشارکت‌جویانه و تسهیل‌گرانه توسط دولت و توجه به توسعه متوازن حوزه زنان در برنامه ششم توسعه از جمله راهبردها برای بهبود وضعیت و توجه به توسعه متوازن در این حوزه است.
معاون زنان و امور خانواده رئیس‌جمهوری همچنین انتخابات اخیر مجلس و افزایش نرخ مشارکت زنان به شش درصد را نویدبخش همکاری و همراهی دو قوه مقننه و مجریه در زمینه پیگیری حقوق زنان دانست.
ریگی فرماندار شهرستان قصرقند سیستان و بلوچستان به عنوان اولین نماینده زنان حاضر در مراسم، خواستار تغییر نگرش نسبت به ظرفیت اجتماعی و سیاسی زنان شد و تلاش‌های دولت در جهت نقش‌پذیری زنان، آزای زنان و ایجاد فضای گفت‌وگو در کشور را شایسته قدردانی دانست و گفت: با عنایت به شرایط فرهنگی، اجتماعی و سنتی استان سیستان و بلوچستان، در دولت یازدهم ۲ فرماندار زن و یک معاون استاندار زن به عرصه سیاسی وارد شد. همین اقدام، در تغییر نگرش فرهنگی استان نسبت به نقش زنان موثر بود.
وی با انتقاد از دیدگاهی که حضور زن در مدیریت عالی دولت را بلای آسمانی می‌داند و در حالی که به جمله گهربار بنیانگذار جمهوری اسلامی مبنی بر «زنان باید در مقدرات اساسی مملکت دخالت کنند» اشاره کرد، مورد تشویق زنان حاضر در مراسم قرار گرفت.
بیتا بیات، نایب رئیس اتاق بازرگانی استان البرز نیز به طرح دغدغه‌های اقتصادی زنان پرداخت و گفت: بر اساس آمارهای پیش‌بینی شده سازمان جهانی کار تا سال ۲۰۲۰ میلادی ۸۶۵ میلیون نفر زن وارد اقتصاد جهانی خواهد شد که ۹۴ درصد این تعداد در کشورهای در حال توسعه و تنها شش درصد در کشورهای توسعه یافته خواهند بود. لذا انتظار می‌رود از هم اکنون به منظور حضور جدی زنان ایرانی در عرصه اقتصاد جهانی، برنامه‌ریزی مضاعف کرده و با ایجاد فرصت‌های متناسب با قابلیت‌های زنان، در راستای ایجاد و توسعه کسب‌وکارهای خرد جهت میل به اشتغال زنان، اقدام و عمل جدی صورت گیرد.
وی استفاده از خرد جمعی صاحبان فکر و اندیشه و تجارب مدیران و صاحبان صنایع کشور بر اساس اسناد بالادستی و برنامه‌های توسعه‌ای کشور و همچنین اجرای صحیح قوانین و مقررات و رفع موانع مهم کسب‌وکار را به عنوان الزامات تداوم پیروزی‌های دولت تدبیر و امید در دوران پسابرجام نام برد.
پریوش نظریه، نویسنده و بازیگر سینما و تئاتر آخرین نماینده زنان بود که حرف دل خود را با رئیس‌جمهور بیان کرد. این هنرمند گفت:
«آقای رئیس‌جمهور؛ چند دقیقه‌ای وقت دارم حرف دلم را بزنم. بخشی از حرف دل من به حرف دل همکاران عزیزم برمی‌گردد. نمی‌دانم از کجا شروع کنم؟ از لغو کنسرت‌ها و توقیف فیلم‌هایی که پروانه ساخت دارند و پروانه نمایش برایشان صادر نمی‌شود؟ از تخریب تدریجی تئاتر شهر بگویم یا واگذاری موزه هنرهای معاصر؟! می‌دانم که شما همه اینها را می‌دانید و می‌دانم که حرف دل من فقط یک یادآوری است به شما.
آقای رئیس‌جمهور؛ ما را فراموش نکنید؛ ما تمام سعی‌مان را می‌کنیم تا فرهنگ این مملکت را ارتقا دهیم.
یک دقیقه هم حرف دلم را به عنوان یک مادر بزنم. به عنوان یک مادر می‌خواهم بگویم سیستم آموزش و پرورش در کشور ما اشتباه است. سیستم آموزش و پرورش ما فرزندان خلفی به این جامعه تحویل نخواهد داد.
چه بگویم از رواج خشونت و نفرت بین مردم که از کودکی شروع می‌شود. از ادبیات سخیفی که در رسانه های رواج پیدا می‌کند؛ که قرار بود دانشگاه باشد.
به عنوان یک حامی محیط زیست و حیوانات از شما عاجزانه تقاضا دارم قانون حمایت از حیوانات تصویب شود.
بالاخره نوبت به سخنرانی دکتر روحانی در جمع زنان رسید. حاضران در سالن برگزاری مراسم، دکتر روحانی را بارها تشویق کردند. بخش‌هایی از سخنان رئیس‌جمهوری که به دنبال آنها مورد تشویق حضار قرار می‌گرفت در ادامه آمده است:
*حضور فعال زنان در اسفند ماه ۹۴ نه تنها در پای صندوق‌های رأی بلکه ایستادن آنها پای میز اعلام کاندیداتوری خود برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی، نشان از این است که زنان جامعه ما در مسیر احقاق حقوق خود با همه توان و قدرت ایستاده‌اند و به راهشان ادامه خواهند داد.
*زن راهگشای توسعه جامعه است. این خانم فرماندار با حضورش اعلام کرد که زن مشکل نیست، قومیت مشکل نیست و مذهب مشکل نیست.
*زنان ما با مذاهب و قومیت‌های مختلف به خوبی می‌توانند به عنوان نیمی از جمعیت کشور نقش‌آفرین باشند که امیدواریم روزی به عنوان نیمی از جمعیت کاملا فعال کشور در صحنه‌های اجتماعی، اقتصادی و سیاسی باشند.
*در سال‌های ۵۶ و۵۷ شرایط جامعه شرایط خاصی بود که این دیدگاه را به افکار جامعه تحمیل می‌کرد که اگر می‌خواهم دخترم متدین بماند، حداکثر دوران دبستان و با کمی مسامحه حداکثر دوران دبیرستان؛ نه دانشگاه رفتنی بود، نه در صحنه جامعه بودن و نه عضو حزب بودن، ... در این شرایط عده‌ای شبهه می‌کردند که اگر تظاهرات خیابانی به پا می‌شود آیا زن هم می‌تواند حضور پیدا کند؟ و برخی قید می‌کردند یک روز برای تظاهرات خانم‌ها و یک روز برای تظاهرات آقایان؛ یک خیابان برای تظاهرات خانم‌ها و یک خیابان برای تظاهرات آقایان!
*مگر می‌شود یک کشور به لحاظ اقتصادی پیشرفت کند و نیمی از جامعه در صحنه کار و تلاش حضور نداشته باشد؟! این چه تفکری است که در ذهن برخی باقی مانده است. گویی هنوز هم عده‌ای فکر می‎کنند در خانه و در جامعه پدرسالار وجود دارد. در همه موارد فعالیت‌های اجتماعی، مردسالار و پدرسالار و مادرسالار و خانم سالار و ... نداریم. آنچه در اسلام داریم شایسته‌سالاری است.
*یک رسالت بزرگ زنان جامعه ایرانی ما امروز ساختن الگوی زن مسلمان فعال اجتماعی در سطح جهان است.
*امروز زنان در جامعه ما از لحاظ علم و دانش و شرکت در المپیادهای علمی دارای جایگاه بالا هستند؛ حتی یک خانم ایرانی در ریاضیات برنده بالاترین رتبه و مدال جهانی می‌شود.
*هر وقت وزیری آمد و به من گفت می‌خواهم معاونی را از خانم‌ها انتخاب کنم، بلافاصله جواب مثبت دادم. معاون وزیر نفت در بخش پتروشیمی از خانم‌هاست، استاندارد کشور در اختیار خانم‌ها و کسی فکر نمی‌کرد ما تعداد زیادی فرماندار و بخشدار حتی در استان‌های مرزی از خانم ها قرار دهیم.
*شما زنان در زمینه مدیریت باید حرکت و اراده خود را در مقام عمل نشان دهید و دولت یازدهم با تمام توان در کنارتان خواهد بود.
 
کلمات کلیدی : روحانی+زنان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.