نظر منتشر شده
۱۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 486277
روحانی: مردسالاری تفکری‌سنتی ولی غیردینی‌ است/ ‏تقسیم جامعه به خوب و بد ما را به هدف نمی رساند
تاریخ انتشار : شنبه ۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۷
رییس جمهور با بیان اینکه مردسالاری تفکری سنتی ولی غیردینی است گفت:‌ در تفکر اسلامی مردها هیچ امتیازی نسبت به خانم‌ها ندارند و باید تفکر سنتی را کنار بگذاریم.

به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی در بخشی از سخنان خود در دیدار و ضیافت افطار با فعالان حوزه زنان و خانواده گفت: در زندگی مردم نباید تجسس کنیم. اسلام به ما می‌گوید هر کسی را دیدی که یک بار نماز خوانده است، او نمازخوان است. حالا ما باید مراقب نماز خواندن او باشیم؟ ما وظیفه‌ای نداریم.

رییس جمهور ادامه داد: حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی موسس حوزه علمیه قم وقتی از نماز بازمی‌گردد می‌بیند یک نفری در حال بیدار کردن کسبه برای نماز است. آیت‌الله حائری می‌گوید این افراد به شما گفته‌اند بیدار کن. می‌گوید نه. آقای حائری می‌گوید تو وظیفه نداری. البته ما برخی اوقات کاسه داغتر از آش می‌شویم. اساس ماه رمضان به ما می‌گوید اولا درب رحمت الهی بر روی همه بندگان خدا باز است. تمام اعضای بشر جزو خانواده حق هستند. همه مخلوق خدا هستیم. ماه رمضان ماه رحمت است.

او با بیان اینکه نکته دوم در ماه رمضان، بخشش و گذشتن از همدیگر است، اظهار کرد: اساس ماه رمضان ماه مهربانی‌هاست. اینکه این همه به ما سفارش شده همدیگر را برای افطار دعوت کنیم و اگر چیزی هم نداریم روزه‌داری را برای افطار دعوت کنیم برای مهربانی و الفت است.

اگر ما می‌خواهیم پیشرفت کنیم و در زندگی مادی و معنوی در مسیر درست قرار بگیریم، باید متحد بشویم و در کنار هم قرار بگیرم و به همدیگر احترام بگذاریم و افکار مختلف را بپذیریم.

روحانی با اشاره به لزوم وجود نظرات مختلف در جامعه گفت: باید به افکار و نظرات مردم احترام بگذاریم. این چه تفکری است که فکر می‌کنیم ما جنس برتر داریم. مرد و زن وجود دارد اما چه کسی گفته مرد برتر و زن پایین‌تر است. در هیچ عبادتی و هیچ نماز، روزه‌، حج و صدقه و کمک به گرفتاری، فاصله‌ای میان زن و مردم وجود ندارد.

او ادامه داد: خداوند در قرآن می‌گوید پاسخ می‌دهیم به همه آنهایی که دست دعا به سوی من برداشته‌اند. اینکه عمل هیچ کس را ضایع نمی‌کنم. هرکس حتی به اندازه‌ای کار خوب انجام دهد پاسخش را می‌دهد؛ چه زن مرد باشد و چه زن. به عبارتی، تفاوتی در دیدگاه خداوند وجود ندارد. برخی فکر می‌کنند اگر مردان باشند، ایمان و عفاف و معنویت و پاکیزگی و همه چیز است ولی وقتی دو زن وارد شود اخلاق و معنویت از بین می‌رود در حالی که اینگونه نیست.

رییس جمهور خاطر نشان کرد: ما در مجلس مشاهده می‌کنیم در کمیسیون‌هایی که خانم‌ها در آن عضو هستند، معنویت در آنها بیشتر بود چون وقتی نمایندگان خانمی را نمی‌دیدند خود را برای هر شوخی آزاد می‌دیدند ولی وقتی چند خانم بود، خود را جمع و جور می‌کردند.

او با تاکید براینکه مردسالاری تفکر سنتی است ولی غیردینی،‌ اظهار کرد: بسیاری از سنت‌ها، دینی نیستند. در تفکر اسلامی مردها هیچ امتیازی نسبت به خانم‌ها ندارند و باید تفکر سنتی را کنار بگذاریم. در علم خانم‌ها راه را برای خودشان باز کردند و در همه مراحل علمی خانم‌ها حضور دارند. درخیلی از مشاغل خانم‌ها هم حضور دارند. در بسیاری از بنگاه‌ها و مراکز اقتصادی که افتتاح کردیم، تعداد خانم‌ها بیشتر از آقایان بود که برای من قابل توجه بود.
 
کلمات کلیدی : روحانی+مردسالاری+برابری زنان
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۳ ۲۱:۴۴:۳۹
آقای رییس جمهور به معیشت مردم و بیکاری ازدواج جوانان بپردازید لطفا ریزگردهای خوزستان مهمند (4443033) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۳ ۲۱:۴۷:۳۵
آقای روحانی وظیفه پرداخت نفقه بر عهده مرد هست تا وقتی پسر مجرد بیکار هست حداقل در بخش دولتی از جنس مذکر استفاده کنید (4443036) (alef-11)
 
فرشید
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۰۳ ۲۲:۲۲:۰۱
درود بر رییس جمهور منتخب مردم.به رایی که دادم افتخار میکنم. (4443078) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۳ ۲۲:۳۴:۱۱
با هر گروه و قشری مطابق با نظر انها سخنرانی می کنید (4443087) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۳ ۲۲:۵۵:۳۱
این جمله که "مردسالاری تفکری‌سنتی ولی غیردینی‌ است" این معنای نادرست را به ذهن متبادر میکند که دین تفکری سنتی است. بهتر است رئیس جمهور محترم توجه بیشتری به خرج دهند. (4443099) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۰۰:۰۶:۱۳
بهتر نیست رئیس جمهور محترم کمی از این همه سخنرانی ها کم کند به وضع مملکت برسد وقت عمل است همه اش درحال سخنرانی است خسته شدیم (4443174) (alef-11)
 
m
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۰۰:۳۸:۵۰
این روزا آقای روحانی وظایف ریاست جمهوری رو کنار گذاشته اند و یک مفسر ومتفکر در حوزه مسائل دینی و اجتماعی و فرهنگی شدند...
آخه این چه حرفیه که ایشون میزنند که مردم سالاری غیر دینی هستش؟
بر چه اساس و مبنا این حرفا رو میزنید جناب آقای روحانی...؟
این روزا ایشون همش به دنبال ... بین تمام اقشار جامعه هستن و شعار وحدت هم سر میدهند....
فاین تذهبون آقای روحانی...؟
الف جان امیدوارم سانسور نکنی (4443204) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۰۴:۳۲:۲۷
وظیفه رییس جمهور سخنرانی و نظریه پردازی نیست اجرای قانون اساسی و خدمت به مردمه، ایشان دقیقا کی قصد دارند به وظایفشان مشغول شوند؟ (4443296) (alef-11)
 
Denmark
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۰۹:۱۲:۳۹
من نمیدونم این بحثها چه ربطی به رئیس جمهور یک کشور داره چرا روحانی هیچ وقت به مسائل اصلی کشور و مردم نمیپردازه. این بحث های کوچه بازاری ایا در شان یک رئیس جمهوره؟ ایا گره ای از مشکلات مردم باز میکنه؟ (4443473) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۰:۴۶:۴۸
به نام خدا

باسلام

با توجه به فرمایش جناب آقای رئیس جمهور محترم درخصوص مردودیت تفکر سنتی وغیر دینی «مردسالاری»(که اصطلاحی غربی ووارداتی است ونگارنده این سطورنیز آن را مردود می داند)وبا عنایت به انتساب ایشان به روحانیت،نظرشان راجع به مفهوم آیه ۳۴ سوره نساء،یعنی آیه مبارکه « الرجال قوامون علی النساء بما فضل الله بعضهم...» چیست؟ (4443610) (alef-11)
 
مونا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۴ ۱۱:۱۹:۵۴
جناب روحانی این حرفا رو ول کنین از وعده هایی که دادین چه خبر؟! (4443685) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.