توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 505323
دولت ترامپ آماده «عدم تائید» پایبندی ایران به برجام می‌شود
تاریخ انتشار : جمعه ۳ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۷
«نشانه‌هایی قوی» مبنی بر این وجود دارند که دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به‌دنبال «عدم تائید» پایبندی ایران به توافق هسته‌ای است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وبگاه شبکه خبری «سی‌ان‌بی‌سی» دقایقی پیش در گزارشی به قلم «جف دانیلز» مدعی شد «نشانه‌هایی قوی» مبنی بر این وجود دارند که دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به‌دنبال «عدم تائید» پایبندی ایران به توافق هسته‌ای است. سی‌ان‌بی‌سی این مطلب را به نقل از یک کارشناس بیان کرده است.

بنابراین گزارش، اگر چنین اتفاقی رخ دهد، به باور برخی تحلیل‌گران، خطر جدا شدن برخی از متحدین آمریکا از واشنگتن وجود خواهد داشت.

گزارش فوق ضمن اشاره به سفر اخیر نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد به وین برای گفت‌وگو با مقامات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص ایران، نوشت: تحلیل‌گران می‌گویند اقدامات اخیر آمریکا نشان می‌دهد ترامپ در حال برنامه‌ریزی برای تخروج از توافق هسته‌ای است. وی در جریان رقابت‌های انتخاباتی برجام را بدترین توافق تاریخ خوانده بود.

«جان گلاسر»، مدیر بخش مطالعات سیاست خارجی موسسه کیتو در این خصوص می‌گوید: «ترامپ نشانه‌های قدرتمندی ارائه داده که نمی‌خواهد پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را مجددا تائید کند.»

وی می‌افزاید: «اگر ما از این توافق خارج شویم یا عمدا آن را لغو کنیم، در صحنه بین‌المللی منزوی شده و قادر نخواهیم بود کاری شبیه به برقراری مجدد تحریم‌هایی که بتوانند به ایران ضربه‌ای وارد کنند را انجام دهیم. این بدین خاطر است که بقیه جامعه بین‌المللی با آمریکا همراه نخواهند شد.»

گلاسر همچنین خاطرنشان کرد که سایر طرف‌های برجام بر این باورند که ایران به توافق پایبند بوده و توافق باید به عنوان یک توافق قوی ضداشاعه حفظ شود.

در همین حال، کارشناس دیگری با نام «توماس کاراکو» مدعی شده که ایران منافع بسیاری از توافق هسته‌ای کسب کرده و گفته است اگر ایران به دنبال افزایش قابلیت‌های هسته‌ای با هدف تولید بمب باشد، به‌گونه‌ای عمل می‌کند که بیشترین منافع را کسب کرده و کمترین تبعات را متحمل شود.»

به باور وی، یک راه برای ایران این است که پروسه مزبور را به قدر کافی طولانی کند تا از مکانیسم ماشه در امان بماند.

سی‌ان‌بی‌سی در پایان می‌افزاید: برخی تحلیل‌گران بر این باورند که ایران به‌خاطر برداشته شدن تحریم‌هایی که سال‌ها به اقتصاد این کشور آسیب زده بودند، انگیزه لازم برای پایبندی به برجام را دارد.
۱۳۹۶/۰۶/۱۵ ۰۷:۰۵
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۳ ۱۱:۰۴
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۱ ۲۲:۲۳
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۱ ۱۹:۵۲
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۱ ۱۶:۴۹
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۱ ۰۹:۰۷
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۲ ۲۰:۲۵
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۱ ۰۳:۴۵
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۵ ۲۰:۰۷
 
۱۳۹۶/۰۳/۲۴ ۲۱:۲۳
 
 
کلمات کلیدی : پایبندی ایران+برجام+ترامپ+آمریکا+نیکی هیلی+آمانو
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.