نظر منتشر شده
۱۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 504782
نماینده آمریکا در سازمان ملل با درخواست بازرسی از مراکز نظامی ایران به وین رفت/ نامه ظریف به آمانو درباره پیامد منفی سفر امروز نیکی هیلی به آژانس
بخش خبری الف،‌ ۱ شهریور ۹۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۹
آمریکا در ادامه فضاسازی های خود علیه ایران و توافق هسته ای نماینده خود در سازمان ملل را به وین اعزام کرده است تا گفتگوهایی را با مقامات آژانس بین المللی انرژی اتمی برای تحت فشار قرار دادن ایران با استفاده از موضوع بازرسی از سایت های نظامی صورت دهد؛ مسئله ای که با واکنش وزیر خارجه کشورمان مواجه شد و محمد جواد ظریف با ارسال نامه ای به آمانو نسبت به جوسازی های منفی آمریکا هشدار داد.

وزیر خارجه ایران در نامه‌ای به مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره پیامدهای منفی سفر یک مقام آمریکایی به وین درباره اجرای توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 (برجام) هشدار داد.

ظریف در نامه‌ خود به یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره تبعات منفی سفر نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل به وین بر اجرای توافق هسته‌ای ایران و گروه 1+5 (برجام) هشدار داده است. این خبر را روزنامه واشنگتن‌پست در خلال مصاحبه‌ای با «نیکی هیلی»، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد گزارش داده است.

در این نامه ظریف تاکید کرده است برنامه ریزی، تبلیغات و پیام این سفر، پیامدهای منفی بر اجرای برجام خواهد داشت.

به گزارش رویترز، نیکی هیلی گفته است که قصد دارد با مقام‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از این مسئله اطمینان حاصل کند که آیا آن‌ها امکان راستی‌آزمایی پیرامون فعالیت‌های هسته‌ای ایران و میزان پایبندی این کشور به توافق سال ۲۰۱۵ را دارند یا نه.

او در مصاحبه با رویترز با اشاره به «رفتارهای گذشته ایران» مدعی شده که ایران سابق بر این دست به فعالیت‌های پنهانی در سایت‌های نظامی، در دانشگاه‌ها و سایر مراکز زده است و در این مراکز مسائلی وجود داشته است.
 
او هم‌چنین گفته است که می‌خواهد بداند که آیا آژانس همه چیز را زیر نظر دارد یا نه. نیکی هیلی به رویترز گفته است که قصد دارد در دیدار با مقام‌های آژانس از آنها بپرسد که آیا بازرسان آژانس از این قدرت برخوردار هستند که از هر «سایت مشکوکی» بازرسی کنند؟»، «آیا در حال حاضر این کار را می‌کنند؟».

سفیر آمریکا در سازمان ملل گفته است که می‌خواهد بپرسد که آیا بازرسان آژانس می‌توانند به این سایت‌ها دسترسی داشته باشند یا آن که مانعی در برابرشان بوده و یا بازرسی به تاخیر افتاده است؟

او تاکید کرده است که قصدی جز طرح سوال ‌ندارد و هدفش تحت فشار گذاشتن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای اقدام خاصی نیست.

حدود سه هفته پیش خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی گزارش داد که دولت ترامپ تلاش می‌کند برای سنجش کم و کیف توافق هسته‌ای، ایران را وادار به پذیرش بازرسی برخی تاسیسات نظامی این کشور توسط بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی کند.

او هم‌چنین گفته بود که یکی دیگر از مولفه‌های این رویکرد تلاش برای جلب موافقت کشورهای اروپایی برای مذاکره بر سر افزودن یک متمم به توافق هسته‌ای است تا مانع از سرگیری فعالیت‌های هسته‌ای ایران پس از پایان دوره محدودیت‌های برجام شود.

در همین زمینه، وزیر خارجه ایران در نامه‌اش نوشته است: «حتی پیش از انجام این سفر، نحوه برنامه‌ریزی و عمومی کردن آن و پیامی که مخابره می‌کند، تبعات مخرب قابل توجهی برای اجرای موفقیت‌آمیز برجام دارد.»

در مقابل، سفیر آمریکا در واکنش به این نامه گفته است: «برای من جالب است که ایران نسبت به سفر من به وین نگرانی داشته باشد. اگر آنها چیزی برای پنهان کردن ندارند، نباید از اینکه من سوالاتی از آژانس می پرسم احساس نگرانی کنند.»

ناظران می گویند آمریکا تا پیش از ماه اکتبر که مهلت اعلام پایبندی یا عدم پایبندی ایران به توافق هسته ای است، قرار است بهانه های برای خروج از برجام و متهم کردن ایران به دست آورد. یکی از ابزارها و مسیر های آمریکا برای بهانه جویی جهت خروج از برجام، رژیم بازرسی های سخت تر و شدیدتر به ویژه در قبال سایت های نظامی ایران است که یکی از محورهای سفر نیکی هیلی به وین بوده است.

اخیرا خبرگزاری آسوشیتدپرس و روزنامه نیویورک‌تایمز نیز گزارش داده‌اند «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در صدد است با درخواست برای دسترسی به سایت‌های نظامی ایران که با مخالفت تهران رو به رو خواهد شد تهران را به خروج از توافق هسته‌ای با گروه 1+5 وادار کند.
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۳ ۱۱:۰۴
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۱ ۲۲:۲۳
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۱ ۱۹:۵۲
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۱ ۰۹:۰۷
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۲ ۱۰:۲۱
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۱ ۱۵:۲۵
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۸ ۱۰:۳۵
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۹ ۰۹:۰۹
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۸ ۰۷:۲۹
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۸ ۰۸:۴۷
 
 
کلمات کلیدی : ظریف + برجام + آمریکا + تحریم ایران + آمانو
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۱ ۱۷:۰۱:۵۲
به دنبال بهانه ای برای بر هم زدن برجام هستن (4531692) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۱ ۲۲:۴۱:۳۹
کاملا موافقم...دکتر ظریف به خوبی هشدار دادند و بهتر است با شبکه های تلویزیونی دموکرات آمریکا (علیه ترامپ) در این رابط مصاحبه کنند و در جامعه عمومی آمریکا علیه اقدامات ویران گر ترامپ ""پیش گیری"" کرد. (4532087) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۱ ۲۳:۳۰:۱۵
به نظر می‌رسد غرب دولت ایران را در مسیری قرار داده که پل‌های پشت سرش را خراب کرده و راه برگشتی ندارد. لذا می‌بینید که هر از چندگاه دم از برجام‌های بعدی می‌زنند. حال خود قضاوت کنید که منتقدین بیسواد بودند یا دولتیان؟ (4532132) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۱ ۲۳:۳۳:۵۳
آقای رئیس‌جمهور خدا را قاضی قرار داده و بگویند برجام و ایشان سایه جنگ را از سر این کشور دور کرده‌اند یا امثال شهید حججی‌ها که باعث حیرت دشمنان شده‌اند؟ (4532140) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۱ ۱۷:۵۰:۰۸
مسوولان ارشد کشور ، تذکرات لازم را به تیم ایرانی بدهند. مبادا بر اساس توهم و ذوق زدگی ، امتیاز دیگری بدهند. برجام برای هفت پشتمان بس بود. (4531764) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۱ ۱۷:۵۲:۲۴
۳ سال بعد از توافق ، هنوز درگیر خلل و فرج ان هستیم. نتیجه امیر کبیر پنداری خود و گوش نکردن به مشاوره ها (4531768) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۶-۰۱ ۱۸:۰۱:۵۷
حالا این خانم مطمئن است بزودی اخراج نخواهدشد؟؟ (4531779) (alef-13)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۶-۰۱ ۱۸:۲۱:۵۸
آش پخته شده توسط گردانندگان اصلی سیستم سیاسی آمریکا به حدی شور شده که صدای رئیس سابق سازمان جاسوسی این کشور درآمده و گفته ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا نژادپرست و غیرقابل تحمل است. امیدواریم و از خدا می‌خواهیم همه جنایتکاران دنیا به جان هم بیفتند. (4531805) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۶-۰۱ ۱۹:۵۸:۳۶
باید ظریف هم درخواست بازرسی از زرادخانه اتمی آمریکا را بده. (4531909) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۶-۰۱ ۲۰:۰۷:۱۲
اصلا" در این جور قراردادها راهی برای راستی آزمایی وجود ندارد و همه حرفها و قولها الکی هستند (4531919) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۱ ۲۰:۴۳:۴۳
مسئله اینست که یک ادم گیج که معلوم نبوده قبلا چکاره بوده اما در دولت جدید آمریکا دارای پست شده قصد دارد در یک توافقنامه بین المللی فضولی کند (4531958) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۱ ۲۱:۲۸:۳۶
تا به حال که هرچی اونها میخواستن عینا انجام شده . چیزهایی که حتی نمیشد باور کرد . مثل بتن ریختن در مرکز رآکتوری که میلیاردها دلار برای ساختش هزینه شده بود . یا پذیرفتن بازرسیهای خنده داری که هرگز در مورد هیچ کشوری اعمال نشده بوده . پس عجیب نیست اگر این بار هم خواسته وقیحانه اونها پذیرفته بشه !!! (4532010) (alef-13)
 
Netherlands
۱۳۹۶-۰۶-۰۱ ۲۱:۳۷:۴۹
ما هرچی کوتاه بیایم آمریکا پیشروی میکنه و آخرش میان ما رو به خاطر آزمایش تفنگ آپ پاش هم که شده تحریم میکنن. (4532019) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۶-۰۳ ۰۷:۴۶:۴۱
رجز خواني ترامپ براي كره شمالي نشان داد كه انها فقط زبان زور را مي فهمند اكنون كه كره شمالي امريكا را تهديد به بمب اتم كرده ترامپ كاملا جا زده ما بايد قدرت نظامي را هرچه بيشتر وبيشتر كنيم (4533610) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.