توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 502730
زیگزاگ ترامپ آمریکا را به هم ریخت
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۰۳
تغییر مواضع رئیس‌جمهور آمریکا در محکومیت خشونت‌های راهپیمایی شارلوتزویل موج جدیدی از اعتراض‌های خیابانی و انتقادها را به دنبال داشته است.

دنیای اقتصاد: ترامپ دوباره یک قدم عقب نشست و درباره درگیری‌های نژادی در این کشور هر دو طرف را محکوم کرد. به نوشته روزنامه واشنگتن‌پست، او در روزی که در برج ترامپ کنفرانس خبری برگزار می‌کرد، در پاسخ به درگیری‌های شارلوتزویل با محکوم کردن دست راستی‌ها در کشتن یک زن و زخمی کردن چندین نفر دیگر که در راهپیمایی ضدنژادپرستی حضور پیدا کرده بودند، گفت: فکر می‌کنم راه‌اندازی راهپیمایی اتحاد برای راست‌ها و چیزهای وحشتناکی که در طی آن رخ داد بسیار ناپسند بوده است. او اما در ادامه تاکید کرد که هر دو طرف را مقصر می‌داند و در این‌باره شک و شبهه‌ای ندارد. او افزود: شما در یک طرف گروهی دارید که خیلی بد هستند و در طرف دیگر گروهی دارید که خشن هستند.

ترامپ گفته است آدم‌های «مشکل‌سازی» در میان مخالفان تظاهرات نژادپرستان حضور داشتند. او از آنها با عنوان «چپ آلترناتیو» نام برده‌است که ظاهرا اشاره‌ای به مخالفان «راست آلترناتیو» در ایالات‌متحده است. مقام‌های شهر شارلوتزویل در ایالت ویرجینیا نخست اجازه داده بودند راست‌گرایان و «سفیدپوستان ملی‌گرا» در اعتراض به برداشته‌شدن تندیس یکی از فرماندهان جنگ داخلی آمریکا، تظاهرات کنند. اما اجازه رسمی پس از خشونت‌های خیابانی در صبح روز ۱۲ اوت، لغو شده بود. در میان راهپیمایان، نئونازی‌ها و کوکلاکس‌کلان‌ها حضور داشتند. در مقابل گروهی نیز در مخالفت با این راهپیمایی در شارلوتزویل جمع شدند. تصاویر خشونت‌ها در محل نشان می‌دهد که شماری از دو طرف، با اسپری فلفل یا چوب بیسبال درگیر شده‌اند. شماری از ضدفاشیست‌ها گفته‌اند برای به‌هم‌زدن تظاهرات راست‌گرایان و نژادپرستان به محل رفته‌اند.

دونالد ترامپ گفته هر دو طرف به هم حمله کرده‌اند و این شریرانه و وحشتناک بوده است. او تصریح می‌کند: چپ‌گرایان با خشونت به گروه دیگر حمله کرده‌اند. تازه‌ترین اظهارنظر رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده در حالی مطرح شده که او یک روز پیش از این، گروه‌های نژادپرستی ‌همچون کوکلاکس‌کلان‌ها و نئونازی‌ها را محکوم و تاکید کرد که نفرت‌پراکنی و تعصب جایی در آمریکا ندارد. اما پیش از اینکه ترامپ آنها را محکوم کند در جریان یک سخنرانی دیگر گفته بود طرف‌های زیادی به خشونت‌ها دامن زده‌اند. این سخنان موجی از انتقادها را همراه آورد و در میان منتقدان شماری از نمایندگان و قانون‌گذاران سرشناس حزب جمهوری‌خواه نیز حضور داشتند. منتقدان از رئیس‌جمهوری آمریکا به خاطر نام نبردن از نئونازی‌ها و کوکلاکس‌کلان‌ها انتقاد کردند. ترامپ همچنین در مورد واقعه حمله با خودرو به تظاهرات ضدنژادپرستی تاکید کرد: «می‌توانید آن را تروریسم نام دهید، می‌توانید بگویید قتل، هرچه دلتان می‌خواهد... راننده خودرو قاتل است و کاری که انجام داد وحشتناک و توجیه‌ناپذیر است.»

در ماه مه سال جاری میلادی مجسمه یک ژنرال جنگ داخلی آمریکا در نیواورلئان پایین کشیده شد. رابرت لی وفادارترین ژنرال‌ در تاریخ به جفرسون رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده تا پایان جنگ داخلی آمریکا و یکی از طرفداران برده‌داری بود. اما پایین کشیدن مجسمه او موجب شد بسیاری از سفیدپوستان و دست‌راستی‌ها نسبت به برداشته شدن آن اعتراض داشته باشند. ترامپ در این رابطه در کنفرانس خبری خود گوشزد کرد که ایالت‌ها باید دست از پایین کشیدن مجسمه‌ها بردارند. ترامپ گفت: جورج واشنگتن و توماس جفرسون روسای جمهوری پیشین ایالات‌متحده، هر دو از هواداران برده‌داری بودند. آیا اکنون می‌خواهید تندیس ژنرال لی را بردارید. وی افزود: در عجبم که هفته بعد آیا نوبت جورج واشنگتن می‌شود؟ یا نوبت توماس جفرسون؟

تازه‌ترین اظهارات ترامپ با استقبال دیوید دوک، رهبر پیشین کوکلاکس‌کلان‌ها روبه‌رو شده‌است. دوک در توییتر خود گفت: «ممنون رئیس‌جمهوری ترامپ، به‌خاطر صداقت تو و شجاعتی که برای بیان حقیقت داری.» از سوی دیگر اما این سخنان بار دیگر با انتقادهایی روبه‌رو شده‌است. تیم کین، سناتور ویرجینیا گفته است مشکلات بر گردن یک طرف است؛ هواداران برتری نژاد که به پخش نژادپرستی و مخالفت با رواداری می‌پردازند. پل رایان، رئیس ‌جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان نیز گفته «باید شفاف باشیم. برترپنداری نژاد سفید تنفرآور است.»
 
کلمات کلیدی : نازی‌، آمریکا ، ویرجینیا، خشونت، ترامپ، هیتلر
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.