توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 507788
رویکرد نژادپرستانه ترامپ و بروز شکاف در کاخ سفید
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۵۶
تداوم تظاهرات و ناآرامی ها در آمریکا با راهبردی تازه از جانب رییس جمهوری این کشور مبنی بر تجهیز کامل نیروی پلیس همانند ارتش همراه بوده که اجرای آن با پیامدهای قابل توجهی همراه خواهد بود.

به گزارش ایرنا، بیش از دو هفته از آغاز تظاهرات ضد نژادپرستی در شهرهای مختلف آمریکا می گذرد و هر روز بر دامنه آن و همچنین خشونت های پلیس برای مهار موج اعتراضی مردم افزوده می شود.

از دوشنبه ششم شهریورماه اما راهپیمایی سراسری موسوم به «مقابله با سفید برترپندارها» در آمریکا به راه افتاده است؛ جنبشی اعتراضی متشکل از رهبران دینی، فعالان اجتماعی، حقوق بشری و حقوق مدنی که از شهر شارلوتسویل آغاز شد و قرار است در مدت 10 روز با عبور از شهرهای مختلف و افزودن بر شمار حامیان، خود را به واشنگتن برساند.

** چرایی شکل گیری و تشدید تنش ها
قضیه به درگیری های خشونت بار بیست و یکم مرداد ماه بازمی گردد که یک فعال راست‌گرا با خودرو مخالفان نژادپرستی را زیر گرفت که به کشته شدن یک زن و جراحت 19 نفر انجامید. تنش ها زمانی بالا گرفت که صدها سفیدپوست ملی ‌گرا در مخالفت با برداشته شدن مجسمه ژنرال «رابرت لی» فرمانده ارتش در جنگ های داخلی آمریکا گرد هم آمدند. رابرت لی به عنوان فردی که طرفدار ابقای برده ‌داری بوده، نزد نژادپرستان از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

با نامزد شدن ترامپ به عنوان نماینده حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری 2016 آمریکا روحی تازه در کالبد جریان تندرو این کشور دمیده شد و حمایت قاطع آنها از ترامپ در جریان انتخابات گویای همین حس بود. البته سخنان و مواضع این تاجر میلیاردر آمریکایی در جذب افراد و گروه های نژادپرست بسیار تاثیرگذار بود.

وجود برخی مستندات و شواهد از زمان رقابت های انتخاباتی تاکنون، مواضع تبعیض آمیز و نژادپرستانه ترامپ را آشکار و اثبات می کند. حمله لفظی به سیاهپوستان، مکزیکی ها، مسلمانان و ... در زمان نامزدی، در دوره قدرت یابی ترامپ وارد مرحله عملیاتی شد.

تلاش برای کشیدن دیوار در مرز جنوبی آمریکا با مکزیک و همچنین لغو صدور روادید برای کشورهای مسلمان و ممانعت از ورود شهروندان آنها به خاک ایالات متحده تنها بخشی از اقدامات تبعیض آمیز دینی و قومی- نژادی ترامپ به شمار می رود.

همین مسائل دست به دست هم داده تا به رغم رد این اتهامات از سوی ترامپ، باز هم جهان و به ویژه مردم آمریکا او را یک نژادپرست دانسته و سیاست های او را زیر سوال ببرند. به خصوص پس از رویدادهای اخیر، بر انزجار عمومی از مواضع نژادپرستانه ترامپ افزوده شده است.

موضع گیری های ترامپ اما در ارتباط با درگیری های شارلوتزویل جالب توجه بود. او پس از اینکه مردم و رسانه ها خواستار محکوم کردن خشونت های نژادپرستان و ملی گرایان افراطی شدند هر دو طرف یعنی نژادپرستان و مخالفان تبعیض نژادی را محکوم کرد؛ موضوعی که نشان می داد ترامپ به طور غیرمستقیم از افراطی ها حمایت می کند. تداوم تظاهرات و تجمع های اعتراضی ترامپ را ناگزیر ساخت تا بعد از گذشت چند روز از رویداد، نژادپرستان سفیدپوست را محکوم نماید.

آمریکایی ها از ناچاری ترامپ به اتخاذ سیاست های ضدنژادپرستی برخلاف میل باطنی او آگاه اند و همین موضوع باعث شده با گذشت بیش از دو هفته از رخداد تاسف بار شارلوتزویل هنوز از اعتراض های خود دست نکشند و نه تنها سایر هموطنان بلکه توجه دیگر نقاط جهان را بر این موضوع متمرکز کنند.

** رویکرد نژادپرستانه و بروز شکاف در کاخ سفید
به دنبال درگیری های خشونت بار شارلوتزویل و شدت یابی موج ضدنژادپرستی در آمریکا، برخی مقامات عالی رتبه ایالات متحده مسیر خود را از ترامپ جدا کردند. آنها با تاکید بر ارزش های آمریکایی، رفتارهای ترامپ را در این زمینه زیر سوال بردند که «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه این کشور از جمله این افراد است.

وزیر امور خارجه آمریکا یکشنبه پنجم شهریور در گفت‌ وگویی با شبکه تلویزیونی «فاکس نیوز» با تاکید بر این که ما نژادپرستی و تعصب را در هر شکل آن محکوم می‌کنیم، افزود: نفرت یک ارزش آمریکایی نیست و دولت آمریکا به همان ارزش‌ هایی پایبند است که مردم آمریکا به آن پایبندند.

تیلرسون به عنوان وزیر امور خارجه ایالات متحده با بیان این جمله که «رئیس جمهوری از طرف خودش حرف می‌ زند»، نشان داد که علاوه بر مسائل مورد اختلاف دیگر مانند برجام، در این موضوع مشخص نیز با ترامپ فاصله دارد.

پیشتر نیز هم حزبی های ترامپ به مواضع نزادپرستانه او انتقاد کرده بودند. «میت رامنی» نامزد این طیف سیاسی در جریان انتخابات دوره گذشته ریاست جمهوری (سال 2012) اظهار کرد که «یک طرف نژادپرست، متعصب و نازی است و طرف مقابل، مخالف نژادپرستی و تعصب؛ پس هر دو طرف یکی نیستند».

ضمن اینکه کناره گیری همزمان برخی روسای شرکت های بزرگ آمریکایی هم گفته می شود در پاسخ به مواضع نژادپرستانه اخیر ترامپ صورت گرفته که روسای شرکت های «مِرِک»، «اینتل» و «شورای صاحبان صنایع» آمریکا از آن جمله اند.

حال رییس جمهوری آمریکا برای جلوگیری از ادامه و شدت یابی موج های اعتراضی از جمله تظاهرات کنونی تدابیری اندیشیده است که بر پایه تجهیز کامل پلیس و به عبارتی «تا بن دندان مسلح» استوار است. «باراک اوباما» رییس جمهوری قبلی این کشور پس از ناآرامی های فرگوسن در سال 2014 به دلیل کشته شدن «مایکل براون» نوجوان سیاه پوست به دست پلیس، برخی تحهیزات نظامی پلیس را محدود ساخت.

ترامپ به تازگی فرمان برای محدودیت تسلیحات پلیس را لغو و اجازه داده تا این نیروها به تسلیحات ارتش مجهز شوند. هر چند رییس جمهوری و برخی اطرافیان وی معتقدند با اجرای این حکم جدید، امنیت کشور بهتر از گذشته تامین می شود اما با اجرای دستور ترامپ، نظامی گری در داخل آمریکا نیز تسهیل خواهد شد که بیش از تامین امنیت، سرکوبی تجمع ها و تظاهرات اعتراضی را هدف قرار داده است.
 
کلمات کلیدی : نازی‌، آمریکا ، ویرجینیا، خشونت، ترامپ، هیتلر
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.