توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 454680
امریکن کنسروتیو: واقعیت‌های خطرناک درباره رویارویی با ایران
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۱
یک نشریه آمریکایی به بررسی احتمال تقابل نظامی ایران و آمریکا در خلیج فارس و خطرات آن پرداخت.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ پایگاه اینترنتی نشریه امریکن کنسروِتیو (The American Conservative) در گزارشی نوشت: پس از چند هفته قدرت نمایی ایران در رزمایش‌های مختلف نظامی، به نظر می‌رسد دولت "دونالد ترامپ"، رئیس جمهور آمریکا، از حجم لفاظی‌های خود علیه این کشور کاسته است.

این گزارش در ادامه می‌افزاید: اینجا خاورمیانه است، هر تهدید و شکایتی علیه واشنگتن محکوم به مرگ است، گروه‌هایی هم وجود دارند که حامی آمریکا هستند و از رویارویی با ایران اجتناب نمی‌کنند. اما با گذشت 50 روز از آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ هنوز مشخص نیست وی چه سیاست خارجی را در قبال خاورمیانه و یا ایران در پیش می‌گیرد. ترامپ پیش از این اطمینان داده بود در برابر ایران همه گزینه‌ها روی میز قرار دارد؛ اما واقعا اینطور است؟
در سه درگیری نظامی خاورمیانه که نیروهای آمریکایی نیز در آن مشارکت دارند، اوضاع در حال تغییر است:
نخست، نیروهای کُرد در شمال سوریه که مورد حمایت آمریکا قرار داشتند، کاملا داوطلبانه کنترل بخش‌های زیادی از منطقه را به دولت سوریه واگذار کردند. این ماجرا موجب شکست تروریست‌های داعش در منطقه به دست نیروهای ارتش سوریه و با حمایت نظامی روسیه شد.

دوم، در شمال عراق نبرد سنگینی برای آزادسازی موصل در حال انجام است و تقریبا نیمی از قسمت‌های غربی شهر فقط در مدت 20 روز و به دست نیروهای ارتش عراق آزاد شد. این عملیات با حمایت گسترده بغداد و نیروهای شیعه در حال اجرا می‌باشد که آموزش‌های نظامی خود را از ایران دریافت می‌کنند.

سوم، در یمن جنگ به سود نیروهای شیعه پیش می‌رود. عربستان به حملات هوایی خود علیه این کشور ادامه می‌دهد و بیش از هر زمان دیگری خشم جامعه بین‌الملل را برانگیخته است. واشنگتن به عنوان یک دوست و متحد دیرینه ریاض نتوانسته است اقدامی برای پایان دادن به این تجاوز نظامی انجام دهد. حمایت آمریکا از ائتلاف عربی نیز نتوانست در همان ماه‌های نخست به این جنگ خاتمه دهد و به نظر می‌رسد با گذشت حدودا 2 سال این عربستان است که در یمن گرفتار شده است.

در چند هفته کوتاهی که از ریاست جمهوری ترامپ می‌گذرد، او مانند "باراک اوباما"، رئیس جمهور پیشین آمریکا، به اتلاف وقت در خاورمیانه نپرداخته است. با این حال، به نظر می‌رسد تمام طرح‌های آمریکا در خاورمیانه در پایان به سود ایران و به زیان متحدان آمریکا مانند عربستان و ترکیه تمام شود.

امریکن کنسروتیو در ادامه این گزارش نوشت: بی‌تفاوتی ترامپ به تحولات خاورمیانه نباید موجب فریب شما شود. این یک شروع آرام از سوی ترامپ است. او جاه‌طلبی‌های بزرگتر و ناشناخته‌تری در سر دارد و رفتارهای اخیر وی الزاما به این معنا نیست که ایران را از نظر دور کرده است. بدون شک ایران بخشی از بازی جغرافیای سیاسی ترامپ در خاورمیانه است. او می‌تواند از طریق نزدیکی بیشتر با روسیه و چین که هر دو از دوستان ایران به حساب می‌آیند، تهران را تحت فشار قرار دهد. ترامپ می‌تواند با تحریک کردن و یا اقناع متحدان آمریکا مانند اسرائیل، ترکیه و بسیاری از کشورهای عرب علیه ایران، به اهداف منطقه‌ای خود برسد.

در شرایط کنونی آمریکا خود را با چندین تهدید بالقوه روبرو می‌بیند که ایران در مرکز آن‌ها قرار دارد. زمزمه‌هایی برای تاسیس "ناتو کشورهای عربی" به گوش می‌رسد. برخی کشورهای متحد آمریکا در خاورمیانه نیز پیشنهاد دور کردن ایران از سوریه و سپس حمایت همه‌جانبه از دمشق برای پایان دادن به جنگ این کشور را مطرح کرده‌اند. باوجود اینکه آمریکا تلاش می‌کند از ایران یک "دیو خطرناک" در نظر دیگر کشورهای جهان بسازد؛ خود قصد وارد شدن به یک تقابل نظامی مستقیم با این کشور را ندارد. ترامپ معتقد است آمریکا 6 هزار میلیارد دلار را در خاورمیانه هدر داده است و دخالت بیشتر در امور این منطقه فقط بر بار هزینه‌های واشنگتن اضافه می‌کند.

با این حال، تنش‌های ایران و آمریکا در آب‌های خلیج فارس بیش از هر زمان دیگری شده است. اما برخی تحلیلگران معتقدند اگر روزی تقابل نظامی میان ایران و آمریکا شکل بگیرد، آتش آن در آب‌های خلیج فارس شعله‌ور خواهد شد.

آمارهای رسمی نشان می‌دهد حضور ناوهای جنگی آمریکا در آب‌های خلیج فارس از سال 1976 تا 2010 بالغ بر 8 هزار میلیارد دلار هزینه برای واشنگتن در پی داشته است. اگر جنگی در این منطقه با ایران شکل بگیرد، علاوه بر به خطر افتادن این 8 هزار میلیارد دلار، هزینه‌های مضاعفی را نیز بر واشنگتن تحمیل می‌کند.

ایران دارای طولانی‌ترین خط ساحلی در خلیج فارس است که حتی از مجموع خط ساحلی 7 کشور دیگر در این آب‌ها نیز بیشتر است. اگر آمریکا اقدامی نسنجیده در خلیج فارس انجام دهد که به یک تقابل نظامی با ایران منتهی شود، این ایران است که دارای موقعیت برتر جغرافیایی نسبت به آمریکا و متحدان عرب آن در حوزه خلیج فارس قرار خواهد داشت. ایران کنترل بخش وسیعی از چاه‌های نفتی این آب‌ها را در اختیار دارد و می‌تواند در زمان بروز بحران، با قطع تولیدات نفتی، بازارهای جهانی را با مشکل جدی مواجه کند. تسلط بر تنگه هرمز یکی دیگر از برتری‌های ایران نسبت به آمریکا است که مشاوران ترامپ را متقاعد کرده است رویارویی نظامی مستقیم با ایران برای واشنگتن به صرفه نخواهد بود.
 
کلمات کلیدی : آمریکا ، جنگ ، خاورمیانه ، هزینه ، ناو جنگی ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور ، خلیج فارس ، تنگه هرمز
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.