توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 301094
آیفون ۶ از دم قسط!
بخش اجتماعی الف، 19 مهر 94
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۲۴
این روزها تب خرید انواع سری های آیفون به حدی بالا رفته که هم فروشندگان و هم خریداران به فروش اقساطی و معاوضه با کالاهای دیگر روی آورده اند.

تجمل گرایی پدیده ای است که هیچ گاه از مد نمی افتد و شاید روز به روز بر ابعاد آن افزوده می شود. این روز ها تب تجمل گرایی از اسباب و وسایل منزل گذشته و به گوشی های در دست مردم رسیده است.

برخی افراد دنبال کننده این پدیده از خیر آن چه در منزلشان وجود دارد گذشته اند چرا که خانه هایشان را به دوش نمی کشند تا دل بقیه را به قول معروف آب کنند. مهم نیست در کجای شهر، بالا یا پایین در خانه ای واقع در پنت هاوس یک برج یا در سوئیتی ۴۰ متری زندگی کنند مهم این است که گوشی موبایلشان دهن پر کن باشد چرا که همیشه همراه آنهاست.

در سطح شهر چرخی زدیم و پیگیر این موضوع شدیم که داشتن یک گوشی پر زرق و برق چقدر اهمیت دارد با جواب هایی روبرو شدیم که در نوع خود جالب است:


مژگان.الف در مرکز خرید علاءالدین با اشتیاق فراوان مشغول دیدن گوشی های لوکس و درخشان پشت ویترنهاست از او میپرسم:

_شغلش چیست؟
_در جواب میگوید خانه دار است

_پس به تنهایی در آمد ماهیانه نداری؟

_نه تمام خرج منزل به دوش همسرم است.

_درآمد ماهیانه همسرت کفاف یک زندگی متوسط را میدهد؟
_با کمی تردید جواب میدهد خدارو شکر محتاج کسی نبوده ایم اما چون اقساط وام زیاد داریم گاهی اوقات دو دوتا چهاری زندگیمان جور در نمیاید.

_دنبال گوشی میگردی؟
_بله از گوشی قدیمی که دارم خسته شدم تمام دوستانم گوشی هوشمند دارند و از اینکه شبانه روز حوصله شان سر نمیروند احساس رضایت میکنند. من هم به این فکر افتادم تا یک گوشی خوب و جدید بگیرم.

_چقدر برای خرید گوشی قرار هزینه کنی؟
_با هزار بدبختی و کم گذاشتن از بعضی مخارج زندگی، همسرم حدود یک و نیم میلیون تومان به من داده تا بتوانم یک گوشی بخرم.


در گوشه ای دیگر با پسری کم سن و سال برخور کردم از او پرسیدم:
_نامت چیست اهل تهرانی؟

_اسم مرتضی است نه بچه ایلامم

_تهران برای کار اومدی علاءالدین چکار میکنی ؟
بله اومدم کار کنم داخل یه تره بار زیر نظر شهرداری کار میکنم. آمدم یه گوشی خوب بخرم.

_گوشی خوب یعنی چی مگه گوشی نداری؟
_(با خنده) چرا گوشی دارم ولی خوب نیست یعنی نمیتونم با این گوشی به اینترنت وصل بشم.

_در آمد ماهیانت چقدر؟چقدر برای گوشی کنار گذاشتی؟
_حدود یک میلیون. با هزار بدبختی سه ماهه از حقوقم ماهی ۲۰۰ کنار گذاشتم تا با یه مقدار پولی که از پدرم قرض گرفتم بتونم یه گوشی جدید بخرم.

_چرا این همه سختی که بتونی یه گوشی خوب داشته باشی؟
_چون نمیخوام از دوستام کم بیارم آخر همه دوستانم گوشی های خوب و باکلاس دارند. دلم میخواهد یه آیفون داشته باشم حتی اگه جایی پیدا کنم قسطی هم حاضرم از دم قسط بخرم.

ریشه تجمل‌گرایی منفی در اموری چون حسادت، احساس حقارت، تکبر و تفاخر و مانند آن نهفته است. گروهی از مردم به تقلید از دیگران مهم خودشان به تجمل گرایی رو می‌آورند، این ها می‌خواهند تا همانند کسانی جلوه کنند که الگوها و اسوه‌های آنان در زندگی هستند. حال این الگوها می تواند دوستان، افراد فامیل وی یاهرشخص دیگری باشد.

میتوان آنچنان بر اعتماد به نفس خود افزود یا به داشته های خود در زندگی بالید تا دغدغه نداشتن گوشی هوشمند آرامش را از زندگیمان نگیرد. البته داشتن گوشی هوشمند و امروزی را مذمت نمی کنیم اما بنا به شرایط و مصالح نه به اقتضای ظاهر دنبالذ آن باشیم.
 
کلمات کلیدی : آیفون+اپل+سامسونگ
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.