نظر منتشر شده
۱۴
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 379008
احتمال کاهش مجدد نرخ سود بانکی
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۱۲
در حالی نرخ سود بانکی از اول تیرماه امسال بین سه تا چهار درصد کاهش یافت که احتمال تغییر مجدد نرخ تا پایان سال جاری وجود دارد و اگر پیشنهادی در این رابطه مطرح شود بانک مرکزی آن را بررسی خواهد کرد.

به گزارش ایسنا، روند کاهشی نرخ تورم و در نهایت تک‌رقمی شدن آن از ابتدای تابستان سال جاری، عامل اصلی تحریک برای کاهش نرخ سود اعم از سپرده و تسهیلات بشمار می‌رود؛ به گونه‌ای که در دو تا سه سال اخیر با نزول تا بیش از ۲۵ درصدی نرخ تورم، کاهش سود بانکی نیز یکبار و حتی دو بار در سال در دستور کار شبکه بوده است. این در حالی است که تا آخرین تغییرات اعمال شده در خردادماه ۱۳۹۵، سود سپرده به ۱۵ درصد و مدتی بعد سود تسهیلات تا ۱۸ درصد کاهش یافت.

اما با وجود ریزش نرخ سود بانکی و حتی گاها نارضایتی سپرده گذاران، روند کاهشی نرخ تورم و فاصله موجود بین این دو متغیر کلان اقتصادی موجب شده تا این پایان کاهش نرخ سود نبوده و آنطور که رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد بارها در اظهارات خود اعلام کرده اند روند فعلی برای تغییر نرخ سود ادامه خواهد داشت. این در حالی است که حتی وعده تک رقمی شدن نرخ سود بانکی نیز در برخی اظهارات مدیران بانکی داده شده است.

با این حال گرچه هنوز دو ماه از کاهش نرخ سود سپرده که با توافق بانک‌ها و عدم تصویب شورای پول و اعتبارهمراه بود، نگذشته اما بعید نیست و شاید به طور حتم تا قبل از پایان سال جاری، بار دیگر نرخ سود کاهش پیدا کند.

آنطور که معاون اقتصادی بانک مرکزی در آخرین اظهارات خود و در پاسخ به ایسنا در رابطه به احتمال کاهش مجدد نرخ سود در سال جاری اعلام کرده، این موضوع غیر ممکن نیست و اگر پیشنهادی در این باره از مطرح باشد به طور حتم بانک مرکزی مورد بررسی قرار خواهد داد.

قربانی البته توضیحات بیشتری ارائه کرد و با اشاره به اهمیت تغییرات تورم در سود بانکی گفت که اکنون نرخ تورم در مسیر تک نرخی قرار گرفته است. از سوی دیگر از نشانه‌های تورم نقطه به نقطه این است که مسیر تک رقمی ادامه خواهد داشت. اما از سویی دیگر شاهد آنیم که نرخ های سود به دلیل تنگای اعتباری دچار چسبندگی است که این موضوع می تواند به مصرف و سرمایه گذاری لطمه بزند. با این حال بانک مرکزی دنبال این است که سپرده گذاران از سرمایه گذاری در بانک‌ها متضرر نشده و ارزش پول آنها به خوبی حفظ شود. در عین حال اجحافی هم در حق تولید و سرمایه گذاری نشده و به نوعی تعادل حفظ شود.

معاون اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به اینکه از سال گذشته به دنبال این هستیم که نرخ‌های سود را به روش غیر دستور کاهش داده و متناسب با تورم باشد، ادامه داد: اما نگرانی‌هایی در مورد ورود سرمایه از بانکها به بازار مسکن یا ارز مطرح بود که ما اعلام کردیم بر اساس محاسبات و برنامه‌ریزهای انجام شده هیچ جای نگرانی نیست و هدف تعادل بین دارایی‌هاست.

وی که در حاشیه مراسمی در پژوهشکده پولی و بانکی سخن می گفت، با بیان اینکه کاهش اخیر نرخ سود باتکی هیچ تلاطمی در بازارهایی که ممکن بود تحت تاثیر کاهش نرخ سود بانکی قرار بگیرند نداشت، افزود: نشانه‌های مثبت به ویژه در مسکن قابل رویت است و متقاضیان مصرفی و واقعی در حال تصمیم گیری برای ورود به بازار هستند و دیده می شود؛ به طوریکه تعداد معاملات افزایش یافته است. ولی با این حال بازار دچار سفته بازی نشده و عرضه کننده و متقاضی در حال فعالیت هستند. این روند می‌تواند ادامه داشته باشد.
 
کلمات کلیدی : سودبانکی
 
Germany
۱۳۹۵-۰۵-۱۶ ۲۰:۲۱:۴۲
اگه مملکت اسلامی هستیم بهره تسهیلات رو کم کنین (3870507) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۵-۱۶ ۲۰:۳۷:۴۷
تورم واقعی بالای 24 درصد هست (3870524) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۵-۰۵-۱۶ ۲۱:۰۴:۳۶
قصد گران کردن مسکن رو دارند. میخواند سرمایه های متوسط مردم رو ببرند سمت مسکن بتونند مسکن رو رونق بدند. اما فکر نمیکنند مسکن گرونتر از این کمر مردم رو میشکونه. شاید هم میدونند اما ... (3870579) (alef-11)
 
محمد قاسمی
Romania
۱۳۹۵-۰۵-۱۶ ۲۳:۵۱:۴۸
بانکها ورشکسته شدن و میخوان پولش رو از جیب مردم دربیارن
اینه بدبختی ما (3870870) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۱۶ ۲۱:۴۳:۵۳
اگر مردم پولهایشان را از بانکها خارج کنند آنوقت مسئولان بانک مرکزی چه می کنند؟ (3870671) (alef-11)
 
علی
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۵-۱۶ ۲۲:۱۱:۲۹
بابا بس کنید، دستتان را از جیب مردم عادی که شندرغازشان را سرمایه کرده اند تا با سود آن گذران زندگی کنند بیرون بیاورید. حریف بابک زنجانی ها نمیشوید مردم عادی را هدف میگیرید. (3870726) (alef-11)
 
United Kingdom
۱۳۹۵-۰۵-۱۶ ۲۲:۱۵:۰۸
الان بانکها تسهیلات 18 درصدی می‌دهند اما یک سوم پول را تحت عنوان قرض الحسنه تا پایان وام نزد خودشان نگه می‌دارند.
یعنی از 18 تومن وام 6 میلیونش باید تا آخرین قسط توی بانک تحت عنوان قرض الحسنه بمنونه.
این یعنی همون 28 درصد ! (3870732) (alef-11)
 
بی پروا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۱۶ ۲۲:۵۰:۰۹
چطور است که دولت نرخ واگذاری تلفن ثابت را 4 برابر میکند و نرخ مکالمه را 50 درصد اقزایش میدهد و نرخ بسیاری از خدمات خود را 30 درصد بالا برده است اما نرخ تورم را زیر 10 درصد اعلام میکند تا سود سپرده گذاران را کاهش دهد تا از این راه نیز دست به چپاول دارایی ملت بدبخت ایران بزند.

کجای دنیا دولت با مردم خویش اینچنین رفتار میکند؟ (3870763) (alef-11)
 
laila
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۱۷ ۰۲:۳۷:۰۶
نه اینکه قبلا اجرایی شده !!!!!!!حالا مجدد کاهش پیدا کرده (3871032) (alef-11)
 
علي وارنا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۱۷ ۰۳:۱۴:۴۶
اگر كسي سپرده اش رو از بانك همين امروز خارج كند و دلار و طلا بخرد معادل ٣ سال سود بانكي تا پيان سال سود عايدش ميشود، ديگه انوقت ببينيم تيم اقتصادي دولت با ورشكستي بانكهايش چه ميكند؟؟؟؟؟ خواهيد ديد يا پول بدون پشتوانه چاپ ميكند و يا بانكها مجددا بجاي ٢٠ درصد با راه انداختن يك شو تبليغاتي سودهاي بالاتر رو تبليغ خواهند كرد!؟ واقعا تورم تكرقمي شبيه يك سريال طنز شده تو جامعه، اما چون قدرت رسانه اي قوي دارند ميخواهند بهر ترتيبي مردم رو اميدواركند به اينده و براي انتخابات اينده (3871039) (alef-11)
 
بهلول
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۱۷ ۱۱:۰۳:۳۷
یکی از آشنایان ما سال ۱۳۷۱ یک قطعه زمین ۵۰۰ متری در شهرک راه آهن یه قیمت سه میلیون تومان خریده که در بازار راکد الان ۲/۵ میلیارد می ارزد یعنی ۸۳۳ برابر شده است . در این کشور بطور متوسط هر ساله ۳۰ درصد تورم وجود داشته است و قطعا این مسیر ادامه خواهد یافت چون در اصل پول نفت در زمین دفع می شود . ایراد کار اینجاست که زمین قادر صادر کردن نیست. (3871531) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۵-۱۷ ۱۱:۱۰:۱۱
دروغى بزرگتر از تورم يك رقمي نيست
اقاي رييس جمهور و ساير مسئولين بروند ، براي منزلشان خريد مايحتاج بكنند متوجه نرخ تورم خواهندشد . (3871551) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۰۹ ۲۰:۴۴:۴۰
باسلام.کاهش نرخ سود بانکی باعث می شود که نردم سپرده های خود را از بانک خارج کنند وبانکها با ورشکستگی مواجه شوند. (4179179) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۲-۱۸ ۰۸:۰۴:۵۱
سال 96سال گرونی همه چیز (4192423) (alef-3)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.