نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 443500
سیف: نظام بانکی کشور زیان‌ده است
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۲۰
رئیس کل بانک مرکزی ایران با بیان اینکه نظام بانکی کشور زیان‌ده است، گفت: باید به گونه‌ای بانکداری کنیم که توجیه اقتصادی داشته باشد.

به گزارش ایسنا، ولی‌الله سیف در نشست با مسئولین و فعالان اقتصادی استان کرمانشاه که امروز (۱۹ بهمن) در محل اتاق بازرگانی کرمانشاه برگزار شد، با اشاره به شرایط دشواری که دولت یازدهم کار خود را آغاز کرد، گفت: دولت کشور را در شرایطی تحویل گرفت که اقتصاد از تعادل خارج شده بود و نرخ تورم ۴۰.۴ درصدی را در مهرماه سال ۹۲ و تورم نقطه به نقطه تا ۴۵ درصد را در خرداد ۹۲ تجربه کردیم.

وی ادامه داد: به علاوه اقتصاد کشور درگیر تلاطم ناشی از نوسانات شدید نرخ ارز بود، بگونه‌ای که هیچ سرمایه‌گذاری حاضر نبود در این شرایط غیرقابل پیش‌بینی سرمایه‌گذاری کند.

به گفته او، در چنین شرایطی همه به سمت کارهای اقتصادی کوتاه مدت از جمله خرید و فروش، سفته بازی و ... روی آورده بودند که هیچ سودی برای اقتصاد کشور نداشت.

رئیس کل بانک مرکزی ایران با بیان اینکه دولت یازدهم ثبات اقتصادی و برگرداندن آرامش به اقتصاد را اولویت اول خود قرار داد، تاکید کرد: برای این منظور برنامه‌های انضباط پولی و مالی تعریف شد.

سیف کاهش نرخ تورم را از پیامدهای این سیاست دولت دانست و عنوان کرد: اکنون تورم کشور به ۸.۶ درصد رسیده و پس از ۲۵ سال نرخ تورم تک رقمی را در کشور در سال ۹۵ داشتیم.

به گفته او، نرخ تورم اکنون در کرمانشاه هم بنا به گفته مسئولین استان به ۶.۶ درصد رسیده که امید است هم حفظ شود و هم همراه با رشد و تحرک اقتصادی باشد.

هدف گذاری نرخ رشد اقتصادی هشت درصدی

وی رشد اقتصادی را نیز دیگر دستاورد سیاست‌های اقتصادی دولت یازدهم خواند و ادامه داد: رشد اقتصادی کشور در سه ماهه اول امسال ۵.۴ درصد، در سه ماه دوم ۹.۲ درصد و در مجموع شش ماهه امسال ۷.۴ درصد بود.

رئیس کل بانک مرکزی ایران خاطرنشان کرد: البته قبول داریم برخی از این رشد اقتصادی متاثر از نفت است، اما اگر سهم نفت را کم کنیم باز هم نرخ رشد اقتصادی در سه ماهه دوم امسال ۲.۶ درصد بوده است.

سیف از هدف گذاری نرخ رشد اقتصادی هشت درصد یاد کرد و گفت: امیدواریم با این اقدامات در سال ۹۶ نرخ رشد بالاتری را نیز شاهد باشیم.

وی از مدیریت نرخ ارز توسط دولت هم یاد کرد و افزود: در پایان سال ۹۳ شاهد شوک نفتی بودیم که اقتصاد بسیاری از کشورهایی که وابسته به نفت بودند را متاثر کرد. برخی کشورها ارزش پولشان تا ۷۰ یا ۸۰ درصد کاهش یافت و برخی تورم سه رقمی را تجربه کردند، اما با مدیریت دولت و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، ما این شرایط را هم به راحتی پشت سر گذاشتیم و فشاری به تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران وارد نشد.

سال ۹۶ سال جهش اقتصادی کشور است

وی در ادامه با بیان اینکه دولت در این ۳.۵ سال عمدتا به دنبال کارهای زیربنایی برای بهبود اقتصاد کشور بوده، عنوان کرد: مردم آثار این فعالیت‌ها را از سال ۹۶ در زندگی خود می‌بینند و شرایط اقتصادی کشور در این سال متفاوت خواهد بود.

رئیس کل بانک مرکزی ایران معتقد است، سال ۹۶  سالی برای آغاز حرکت اقتصادی مثبت کشور با شیب تند خواهد بود.

سیف افزود: این حرکت شرایط را برای رفاه و زندگی بهتر مردم که لیاقت آن را دارند، فراهم می‌کند.

بانک‌ها از ۱۰۰ درصد سپرده ها می‌توانند ۴۰ درصد تسهیلات بدهند

وی در ادامه از محدودیت بانک‌ها در پرداخت تسهیلات یاد کرد و افزود: بانک‌ها اکنون انباشته از مشکلات چهار دهه هستند که بخش قابل توجهی از آن به بانک‌ها تحمیل شده است.

رئیس کل بانک مرکزی ایران معوقات بانکی، بلوکه شدن بخشی از دارایی بانک‌ها در دارایی‌های غیرمالی، بدهی بخش دولتی و ... را از مهمترین مواردی دانست که باعث شده بانک‌ها در تنگنای مالی قرار گیرند و دارایی‌هایشان قفل شود.

سیف تاکید کرد: به همین دلیل بانک‌ها می‌توانند از ۱۰۰ درصد سپرده‌هایی که می‌گیرند، فقط ۴۰ درصد تسهیلات پرداخت کنند.

او افزود: البته منکر بروکراسی اداری در بانک‌ها نیز نیستیم که این شرایط هم باید تسهیل شود.

وی گفت: شادابی بانک‌ها برای شادابی اقتصاد کشور ضروری است و نمی‌توان در برخی موارد که برای بانک به صرفه نیست، بانک را وادار به پرداخت تسهیلاتی کرد که باز نمی‌گردد.

رئیس کل بانک مرکری ایران اشاره‌ای هم به وثایق بانکی داشت و افزود: سخت‌گیری بانک‌ها در خصوص وثایق باید تعدیل شود، چون اگر فردی توان بازپرداخت بدهی نداشته باشد، وثیقه هم کارساز نیست، بلکه بانک‌ها باید در زمان پرداخت تسهیلات به نقدینگی حاصل از پروژه توجه و بر اساس آن قسط بندی را انجام دهند.

سیف در خصوص نرخ بهره‌های بانکی نیز تاکید کرد: زمانی نرخ سود بانکی ۲۹ درصد بود که اکنون به ۱۷ درصد رسیده است، اما بانک هم برای کاهش نرخ سود محدودیت‌هایی دارد.

وی افزود: ما هم موافقیم که برای برخی طرح‌ها از جمله طرح‌های کشاورزی باید حمایت کنیم و تسهیلات رازان بدهیم، اما محدودیت‌هایی هم برای بانک وجود دارد.

 او گفت: بانکداری  یک فعالیت اقتصادی است که باید توجیه اقتصادی داشته باشد، اما نظام بانکی کنونی کشور زیان ده شده و به همین دلیل نمی‌توان نرخ سود را از مقداری کمتر کرد.

رئیس کل بانک مرکزی ایران گفت: اگر بخواهیم بحران کنونی بانک‌ها را در دو کلمه خلاصه کنیم، عدم تعادل بین دارایی و بدهی و عدم تعادل بین درآمد و هزینه در بانک‌ها است.

وی به منابع و مصارف بانک‌ها در استان‌ها اشاره داشت و تاکید کرد: سپرده‌ها و تسهیلاتی که در استان‌ها در بانک‌ها داد و ستد می‌شود در دفاتر خود استان به ثبت می رسد، به غیر از مواردی از تسهیلات پروژه‌های بزرگ که در تهران و توسط شعب تخصصی ثبت و نظارت می‌شود.

سیف ادامه داد: مقرر شده بررسی دقیقی از منابع و مصارف بانک‌ها خصوصا برای پروژه‌های بزرگ استان‌ها صورت گیرد.

 پرداخت ۱۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات در طرح رونق تولید

وی در بخش دیگری از سخنان خود به طرح رونق تولید در کشور اشاره داشت که سهم بسزایی در نرخ رشد اقتصادی کشور داشته و یادآوری کرد: در طرح رونق تولید حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات به ۲۰ هزار بنگاه کوچک در کشور پرداخت شده است.

رئیس کل بانک مرکزی ایران اظهار کرد: ۵۳ درصد از مواردی که برای پرداخت تسهیلات در طرح رونق تولید به بانک‌ها معرفی شده اند تسهیلات خود را گرفته اند که البته سهم کرمانشاه در این حوزه ۴۹ درصد است و حدود چهار درصد از میانگین کشور پایین تر است و باید با همکاری بانک‌ها در مدت ۱۵ روز تا یک ماه خود را به میانگین کشور برساند.

سیف با بیان اینکه در طرح رونق تولید باید بانک‌ها نیز به عنوان بخشی از حلقه فعالیت‌های اقتصادی دیده شوند، گفت: در برخی موارد واقعا پرداخت تسهیلات برای بانک منطقی و به صرفه نیست و فقط به معوقات بانکی تبدیل می‌شود که انتظار می‌رود چنین طرح‌هایی در ستاد تسهیل مدیریت شوند، زیرا اصولا هدف از طرح رونق تولید هم جلوگیری از هدر رفت منابع محدود بانک‌ها است.
 
کلمات کلیدی : سیف+نظام بانکی
 
علي وارنا
Romania
۱۳۹۵-۱۱-۲۰ ۰۳:۱۰:۵۹
از جناب سيف سوالي است، مگر در اقتصاد بانكداري ، بانك نبايد بسراغ هر كاري كه صلاح ميداند برود و بالاترين سود رو بدست اورد؟؟؟؟ چون بانك ها وكيل مردمي هستند كه در ان بانك حساب باز كردند خصوصا افراديكه سپرده گذاري كردند، يعني ان افراد بانك رو بعنوان وكيل خودشان در كسب بهترين سود انتخاب كردند، سوال اينجاست: كه چرا بانك مركزي به تبعيت از دولت بر بانك ها دستوراتي رو تحميل ميكند كه خارج از عرف نظام بانكداريست؟؟؟؟؟ به چه دليل بانكها رو مجبور به دادن وامهاي ميكند كه سود اقتصادي نه براي بانك و نه براي سپرده گذار بانك با هر نوع حسابي، ندارد؟؟؟؟ خب فردي و يا افراديكه سرمايه دارند اگر به بانك اعتماد نكند خودشان بيرون از حوزه بانكي بدنبال بالاترين سود ميروند، انوقت كه ديگر نه دولت و نه بانك مركزي نميتواند دستوري مانع شود؟؟؟؟ مثل الان در بازار دلار و سكه و غيره دولت توان مقابله داشت و بانك مركزي؟؟؟؟؟ نداشت، اگر از زور استفاده كند كه بدتر ميشود و فعاليت ها به بازار سياه رفته و سودها كلان تر ميشود و وضع مردم مستعضعف بدتر ميشود و اقتصاد كشور بحراني؛ پس بدين دليل است كه بانكها زيان ده شدند فقط و فقط وفقط بخاطر دستوري عمل كردند نه بر اساس علم و بنيان بانكداري عمل نكردند!!!!!؟؟؟؟ و بخاطر اينكه مديران بانكها رو از افراد وابسته به دولت انتخاب ميكنند انها هم تبعيت كرده و اين شده حال بانكها كشور و اقتصاد كشور!؟ بازار اقتصاد ي خودش قيمتها رو تعيين ميكند و خودش را با ان تطبيق ميدهد، مگر در دنيا دولتها در نظام بانك داري دخالت ميكنند، يك نظام مسقل و خصوصي است ، و كار خودش را انجام ميدهد بانك، چرا مشكل ندارند نه بانكها و نه دولتها با انها و هيچكدام نسبت به ديگري دستوري عمل نميكند؟؟؟؟! و شاهد هستيم نه تورم بالا دارند و نه نرخ بهره بالا!!!!؟؟؟ جوابش خيلي ساده است ،چون بازار كار و اقتصادي شان ، خودش رو تطبيق داده و بازار بر بانكها حاكم شده و بانكها خودشان رو با بازار اقتصادي كشورشان تطبيق دادند، ولي متاسفانه در كشور ما برعكس شده بازار و عرضه و تقاضا كه عامل تعيين كننده هستند رو تعطيل كرديم و فقط امديم بخش از بالا به پايين رو راه انداختيم!؟ وام به فلان پروژه بدهيد و وام فلان با بهره فلان درصد بدهيد !!!!!؟؟؟ كارشناسان اقتصادي اصرار دارند كه پروژه سوده نيست براي مشاركت بانك، ولي دستور است اين ميشود كه بانك زيان ده شده است و غيره!!!!!!!؟؟؟؟؟ و بازار بايد منتظر روزي باشد كه نسنجيده سود سپرده ها روكاهش دادند دستوري، براي يك شوك بزرگتر از اين حرفها (4156313) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۲۱ ۰۰:۲۶:۰۳
نظام بانکی که با 28 .26.25 24 22 درصد سود وام دهد وزیان ده باشد باید به مدیران اموربانکی مدال
شجاعت بدهند کشورهای که با نیم در صد وام سودده هستند مدیران انها سواد ندارند (4157631) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.