توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 306827
ابراز نگرانی کاخ سفید نسبت به وضعیت رسانه‌ها در ترکیه
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۱۳
کاخ سفید درمورد فشار وارد آمده بر مطبوعات و خبرنگاران طی برگزاری تبلیغات انتخابات پارلمانی ترکیه به شدت ابراز نگرانی کرد.

به گزارش ایسنا، جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید ضمن ابراز نگرانی نسبت به وضعیت رسانه‌ها در ترکیه، از مقامات آنکارا خواست به ارزش‌های یاد شده در قانون اساسی کشور خود احترام بگذارند.

ناظران شورای اروپا و سازمان امنیت و همکاری اروپا هم پیش از این تبلیغات انتخابات پارلمانی ترکیه غیر منصفانه خواندند و گفتند، این کارزار تبلیغاتی در فضایی پرتنش و همراه با خشونت برگزار شد.

از سوی دیگر، مسئولان یک نشریه خبری وابسته به جناح چپ ترکیه روز دوشنبه از حمله نیروهای پلیس به دفتر این مجله و بازداشت دو تن از سردبیران آن خبر دادند.

مسئولان مجله خبری نکته در این باره اعلام کردند، حمله نیروهای پلیس به دفتر این مجله در پی چاپ مطالبی روی جلد نسخه اخیر آن پس از برگزاری انتخابات در ترکیه صورت گرفت.

قبل از این، بیش از ۵۰ سازمان رسانه‌ای بین‌المللی در نامه‌ای به رجب طیب اردوغان نگرانی جدی خود را از وخیم شدن شرایط برای روزنامه نگاران در انتخابات پارلمانی ابراز کردند. در همین حال، احمد داووداوغلو، نخست وزیر ترکیه در مصاحبه با شبکه خبری ان.تی.وی گفته بود: در ترکیه آزادی مطبوعات وجود دارد و ما به این اصل احترام می‌گذاریم. عفو بین‌الملل از مقامات ترکیه درخواست کرده که این ضمانت را ایجاد کنند که رسانه‌های این کشور بتوانند آزادانه و به صورت مستقل اخبار خود را مخابره کنند.

اردوغان نیز با بیان این که انتخابات یکم نوامبر برای ترکیه یک مساله کلیدی است که می‌تواند این کشور را از بی‌ثباتی و ناامنی به وجود آمده پس از انتخابات هفتم ژوئن، خارج کند، از سازمان امنیت و همکاری اروپا درخواست کرده که در ارزیابی خود از انتخابات پیش رو منصفانه عمل کند.
 
کلمات کلیدی : ترکیه، کاخ سفید
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.