نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 503441
سریال اخراجی های حلقه اول اطرافیان رئیس جمهور آمریکا/ آیا دوره ریاست جمهوری ترامپ به پایان می رسد؟
بخش بین الملل الف، 29 مرداد 96
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۴۸
موج استعفاها در کاخ سفید و اطرافیان دونالد ترامپ تمامی ندارد. دولت ترامپ در حال حاضری مانند کشتی طوفان زده ای است که هر روز با موج جدیدی از تغییرات روبه رو می شود. در این راستا چند روز قبل آخرین چهره مطرح ستاد انتخاباتی ترامپ یعنی استیو بنن پس از حدود ۷ ماه از کاخ سفید اخراج شد.

استیو بنن به عنوان استراتژیست ارشد دونالد ترامپ که نقش بسیار مهمی در پیروزی او در انتخابات ریاست‌جمهوری داشت شناخته می شد. بنن یکی از عوامل اصلی ترویج جریان ملی گرایی افراطی و طرفداری از گروه‌هایی مانند نئونازی‌ها و کوکلاکس‌کلان‌ها در دولت دونالد ترامپ بوده است. چند روز پیش از این استعفا، بنن در مصاحبه ای با مجله چپ گرای آمریکن پراسپکت با دلقک خواندن نئونازی‌ها و راست‌گرایان افراطی تلاش کرد میان خود و حامیان برتری نژاد سفید فاصله بیندازد اما این اقدام نیز تاثیر در ماندگاری وی در کاخ سفید نداشت.

گفته می شود کنار رفتن این چهره کلیدی پس از آن قطعی شد که ژنرال جان کلی، رئیس دفتر جدید ترامپ، جایگاه کاری بنن را مورد بازبینی قرار داده بود. کلی اخیرا جای راینس پریبس، رئیس دفتر مستعفی ترامپ را گرفته و تلاش دارد ساختار اداری و ارتباطاتی کاخ‌سفید را سامان بخشد.

پیش از بنن، ترامپ چند چهره شناخته شده ستادش را نیز از کار برکنار کرده بود:

*ژنرال مایکل فلین، مشاور امنیت ملی که سه هفته پس از انتصاب و در ۱۴ فوریه اخراج شد. او نخستن قربانی سیاسی کاخ سفید بود. فلین پس از فاش شدن تماس او با سفیر روسیه در واشنگتن، ناگزیر به کناره‌گیری شد. گفته می‌شود فلین در گفت‌وگوی خود با سفیر روسیه در آمریکا به رویکرد متفاوت ترامپ نسبت به تحریم‌های روسیه که در زمان باراک اوباما وضع شد اشاره کرده بود.

*مایک دوبکه، مدیر ارتباطات کاخ سفید که در پایان ماه مه کاخ سفید را ترک کرد. گفته می‌شود که در ارتباط با جنجال‌های ناشی از دخالت‌های احتمالی روسیه در کارزار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دوبکه ضعیف عمل کرده است. اما برکناری دوبکه نیز به جنجال‌های ناشی از روابط پنهان تیم انتخاباتی ترامپ با مقامات امنیتی و سیاسی روسیه خاتمه نداد.

*شان اسپایسر، سخنگوی جنجالی کاخ سفید که ۲۱ ژوئیه و همزمان با انتصاب آنتونیو اسکارموچی استعفا داد.

*راینس پریبس، رئیس دفتر آقای ترامپ که در ۲۸ ژوئیه کنار گذاشته شد. در حال حاضر وظیفه ریاست بر کارکنان و شاغلین کاخ سفید برعهده جان کلی است.

* آنتونیو اسکارموچی که همچنان رکوردار کوتاه‌ترین زمان خدمت در کاخ‌سفید است و تنها ۱۰ روز به عنوان مدیر ارتباطات دوام آورد و در روز ۳۱ ژوئیه اخراج شد. جان کلی همان کسی است که گفته می‌شود باعث اخراج اسکاراموچی شده است.

در این بین احتمال دارد افراد دیگری نیز در ادامه مسیر ریاست جمهوری ترامپ ناچار به کناره گیری شوند. مثلا جراد کوشنر، داماد ترامپ و مشاور ارشد کاخ سفید با اتهاماتی درباره ارتباطات پشت پرده مالی و تجاری با روسیه مواجه است.

گفتنی است از آغاز دوره ریاست جمهوری ترامپ، ماجرای ارتباط بعضی نزدیکان او با روسیه مطرح بوده و اقدامات کنگره و مراکز قضایی بر موقعیت رئیس جمهوری وی تاثیر جدی داشته است.

ترامپ استیضاح می شود؟
در هفته‌های اخیر بحث استیضاح ترامپ در عرصه سیاسی آمریکا بسیار مطرح شده است. در صورت بروز چنین اتفاقی مایک پنس معاون اول ترامپ به عنوان جانشین رئیس‌جمهور کشور را اداره خواهد کرد. استیضاح رئیس‌جمهور باید به تأیید کنگره یعنی مجلس و سنا برسد.
 
تاکنون فقط برای استیضاح 3 رئیس‌جمهور آمریکا اقدام شده که استیضاح اندرو جانسون و بیل کلینتون پس از تأیید مجلس، در سنا رد شد و استیضاح ریچارد نیکسون هم به دلیل استعفای وی، ناتمام ماند.

در این بین استیو کوهن، نماینده دموکرات ایالت تنسی آمریکا گفته که قصد دارد به دلیل حمایت رئیس جمهور آمریکا از نژادپرستان طرح استیضاح وی را به کنگره ارائه دهد. وی در بیانیه‌ای ضمن انتقاد از صحبت های اخیر ترامپ مبنی بر حمایت از گروه‌های نژادپرست و همچنین محکوم نکردن خشونت‌های آنها گفت: ترامپ در آزمون رهبری اخلاقی جامعه در سمت رئیس‌جمهور، مردود شده است.

بعد از اتفاق شارلوتزویل برخی از هم حزبی های ترامپ نیز به صورت جدی به منتقد او تبدیل شده اند. در این باره سناتور باب کورکر از اعضای ارشد حزب جمهوری‌خواه و رئیس کمیته روابط خارجی سنا چند روز قبل به ترامپ تاخت و گفت «او اخیراً هم نشان داده که ویژگی‌های این ملت را متوجه نمی‌شود. ملت ما به سمت خطر بزرگی پیش می‌رود.»

البته  برخی نیز پیش بینی کرده اند که احتمال ترامپ در آینده از کار کنار خواهد کشید اما در حال حاضر احتمال اندکی برای تحقق این سناریو وجود دارد. در این باره تونی شوارتس، که نگارش کتاب «هنر معامله» شامل خاطرات و نظرات دونالد ترامپ را برعهده داشته در حساب توئیتری خود پیش‌بینی کرده که رئیس جمهوری پیش از آغاز تحقیقات رسمی پیرامون ارتباط مبارزات انتخاباتی او با روسیه استعفا خواهد داد چون چاره دیگری نخواهد داشت.

احتمال دیگر نیز وجود دارد که با حذف نزدیکان و حلقه اول اطرفیان ترامپ، سیاست های دولت وی با حزب جمهوری هواه هماهنگ تر شود. این موضوعی است که استیو بنن نیز در مصاحبه با نشریه استاندارد پیش بینی کرده است. بنن ضمن انتقاد شدید از جمهوریخواهان پیش بینی کرد که سیاستمداران جمهوریخواه ترامپ را متعادل خواهند کرد.
 
کلمات کلیدی : ترامپ، کاخ سفید، استیو بنن، شان اسپایسر، جیمز کومی
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۹ ۰۹:۰۹:۲۸
شاید عاقلان امریکا دنبال ایجاد یک پلیس بد هستند که بعد از رسیدن به اهداف توسط پلیس خوب برکنار می شود (4527112) (alef-13)
 
احمد محمودي راد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۲۹ ۱۲:۲۹:۵۳
اين عزل و نصب هاي ناگهاني و انحلال هاي يكشبه و يهويي سازمانها(شوراي توليد آمريكا ناگهاني توسط ترامپ منحل شد) چقدر آشناست!!!!!!! ياد يكي از روساي جمهور قديمي ميوفتم. البته سرانجام كارهاش نابودي اقتصاد و توليد كشورش بود. خدا كنه سرانجام اين كارهاي ترامپ هم نابودي كشورش باشه (4527398) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.