نظر منتشر شده
۱۵
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 487737
پروازهای ایران - نجف از فردا متوقف می‌شود
تاریخ انتشار : جمعه ۹ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۲۳
دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان اینکه شرکت‌های ایرانی برای توقف پروازهای خود به فرودگاه نجف مصمم هستند، اعمال نرخ‌های غیرمنطقی از سوی این فرودگاه خصوصی را دلیل اخذ این تصمیم عنوان کرد.

به گزارش وزارت راه و شهرسازی،  مقصود اسعدی سامانی با اشاره به نرخ‌گذاری غیرمنطقی خدمات فرودگاهی و مسافری از سوی فرودگاه خصوصی برای شرکت‌های هواپیمایی و زائران‌ ایرانی، اظهار داشت‌: از چندی پیش،  فرودگاه نجف‌ عوارضی را تحت عنوان عوارض گمرکی وضع کرد بدین ترتیب که‌ شرکت‌های هواپیمایی ایرانی باید از سال ۲۰۱۰ میلادی تاکنون به‌ازای هر پرواز، حدود ۸۵ دلار به این فرودگاه پرداخت کند و در واقع در سال جاری با وضع این قانون، ‌آن را عطف به‌ماسبق هم کرده است.

وی افزود: همچنین فرودگاه نجف در ازای پروازهایی که به این فرودگاه انجام می‌شود، به ازای هر صندلی، مبلغ ۱۵ دلار از شرکت‌های ایرانی دریافت می‌کند ضمن آنکه مبلغ ۱۰ دلار هم از مسافران در فرودگاه دریافت می‌کند.

بنا به گفته دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی، ‌هزینه هندلینگ پرواز در فرودگاه نجف حدود چهار برابر هزینه هندلینگ پرواز در فرودگاه‌های ایران است ضمن آنکه هزینه سوخت در فرودگاه نجف ۹۸ سنت و تقریباً چهار برابر هزینه سوخت شرکت هواپیمایی در ایران است.

اسعدی سامانی افزود: ‌در فرودگاه‌های ایران به ازای هر پروازی که از عراق به ایران می‌آید هزینه هندلینگ پرواز بین ۳ هزار دلار ‌تا ۳ هزار و ۵۰۰ دلار برای هر پرواز متفاوت است، اما در فرودگاه نجف رقمی بین ۱۴ تا ۱۸ هزار دلار بابت هزینه هندلینگ دریافت می‌شود و این موجب افزایش هزینه شرکت‌ها شده است.

وی بیان کرد: این رفتار غیرمنطقی و وضع عوارض گمرکی جدید و عطف به ماسبق کردن آن از سوی فرودگاه نجف، موجب بروز اعتراضاتی از سوی شرکت‌های هواپیمایی ایرانی شد.

سامانی پیشتر هم گفته بود: ‌شرکت‌های هواپیمایی از قبل هم پیگیر حل مشکلات خود در فرودگاه نجف بوده‌اند، ‌به دلیل نرخ‌هایی که بابت هر پرواز و هزینه بالای هندلینگ از ایرلاین‌های ایرانی در فرودگاه نجف دریافت می‌شود، شرکت‌های هواپیمایی مراتب اعتراض خود را به فرودگاه نجف اعلام کردند و مذاکراتی نیز با رئیس سازمان هواپیمایی ایران و سازمان هواپیمایی عراق داشته‌اند، ضمن آنکه سازمان هواپیمایی دو طرف نیز مذاکراتی با یکدیگر در این باره داشته‌اند. شرکت‌های هواپیمایی ایرانی در این‌باره به سازمان هواپیمایی عراق شکایت کرده‌اند اما این فرودگاه به دنبال آن است که این رقم را دریافت کند.  

بنا به گفته اسعدی سامانی‌ مذاکرات‌ با فرودگاه نجف انجام شد اما این مشکلات رفع نشده است ضمن آنکه این عوارض گمرکی جدید که وضع شد و عطف به ماسبق شدن آن هزینه شرکت‌های هواپیمایی را بسیار افزایش داده است. در این راستا شرکت‌های هواپیمایی ایران تصمیم گرفتند از دهم تیرماه (یک‌ جولای) همه پروازهای خود را به فرودگاه نجف قطع کنند تا این مشکل رفع شود و مسئولان فرودگاه نجف تجدیدنظر در وضع این عوارض گمرکی داشته باشند.

طبق گفته دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی به‌ هر حال با این عوارض و نرخ‌های گرانی که در فرودگاه نجف از ایرلاین و مسافر ایرانی دریافت می‌شود، فقط هزینه سفر عتبات عالیات افزایش می‌یابد، بنابراین مسئولان فرودگاه نجف باید در این رفتار خود تجدیدنظر کنند. به نظر می‌رسد مسئولان فرودگاه نجف از اشتیاق ایرانیان برای سفرهای عتبات عالیات سوءاستفاده می‌کنند. این عوارض گمرکی هزینه شرکت‌ها را بالا برده ‌و موجب افزایش نرخ بلیت و هزینه زائر شده است بنابراین مقرر شد از یک جولای پرواز به فرودگاه نجف را متوقف کنیم.

بنا به گفته اسعدی سامانی ‌فرودگاه نجف جزو گران‌ترین فرودگاه‌های دنیا برای شرکت‌های هواپیمایی ایرانی است، ‌ البته فرودگاه نجف، خصوصی است، ‌ به دنبال مذاکراتی که با وزیر حمل‌ونقل عراق و سازمان هواپیمایی کشوری این کشور داشته‌ایم، آنها اعلام کردند که چون فرودگاه نجف توسط بخش خصوصی اداره می‌شود، ما نمی‌توانیم درباره این فرودگاه اعمال‌نظر کنیم و آنها به صورت مستقل عمل می‌کنند و مستقل تصمیم می‌گیرند و تبعیتی از تصمیمات ما ندارند.

وی اظهار داشت: البته شرکت‌های هواپیمایی پروازهای خود را به فرودگاه بغداد طبق برنامه‌های قبلی انجام می‌دهند و فقط در اعتراض به نرخ‌های غیرمنطقی فرودگاه نجف، فعلاً پرواز هواپیماهای این ایرلاین‌ها به فرودگاه نجف از ۱۰ تیرماه ۹۶ متوقف است.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی افزود: برای رفع این مشکل مقرر شده است روز دهم تیرماه برابر با یک جولای، هیأتی از کشور عراق به تهران بیاید و مذاکراتی با شرکت‌های هواپیمایی در این‌باره داشته باشند اما فعلاً و تا به نتیجه نرسیدن این جلسات، شرکت‌ها بر تصمیم خود مبنی بر توقف پروازها به فرودگاه نجف مصمم هستند.
 
کلمات کلیدی : پرواز نجف+شرکت های هواپیمایی+فرودگاه نجف
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۱۹:۴۶:۵۱
ده روز هیچ پروازی ب نجف انجام ندید و همچنین مسافر ب هواپیماهای عراقی ندید حساب کار دستشون میاد و تخفیف هم میدن
ب جز ایرانیان ک اکثرا شیعه هستن چ کسانی میرن نجف؟؟؟
همش ده روز قطع کنید و در برگشت شرایط سخت و غیر قابل برگشتی بگذارید ک اگه این کار رو کردن جریمه سنگین پرداخت کنند (4452780) (alef-11)
 
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۲۰:۱۱:۳۸
باز هم دیپلماسی فعال... متاسفم (4452818) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۲۱:۰۳:۴۸
قابل توجه مسئولین محترم .. خسارت جنگ 8ساله ندادند غرامت چی شد (4452876) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۲۱:۲۸:۳۵
سفت و سخت وایستید اونوقت خودشونو و هتلدارها و کسبه میفهمند که یک من ماست چقدر کره میده. (4452917) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۲۲:۲۵:۳۴
از بغداد هم زیارت کاظمین میشه رفت که در حومه و جزو بغداده، و هم سپس کربلا و نجف. (4452963) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۲۳:۰۳:۱۴
کاری نداره .زمین مسطح و عالی وارزان در فاصله نجف اشرف است .شرکت های ایرانی شراکتی یک فرودگاه مثل فرودگاه ۹۸ روزه سرخس بسازند.بانک های ایرانی هم فایننس کنند.اگر پولی قرار به جیب کسی برود بهتر است ایرانی باشد.
چون به هر صورت زیارت به عتبات عالیات سالانه افزایش می یابد.
دولت عراق هم حتما استقبال می کند. (4453014) (alef-11)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۰۹ ۲۳:۵۴:۵۴
السلام علیک یا مولا یا علی ابن ابی طالب آقا جان سلامم را از دور پذیرا باش خیلی دوس دارم بیام پابوست ولی میدونم که شما به فقرا کمک میکردی شما با این عملت به ما اموخته ای که فقرا بسیار مهمترن (4453089) (alef-11)
 
هادی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۰۰:۲۶:۴۵
این تاکتیکه هواپیمایی عراقه. اونا دیدن این خط مسافر زیاد داره خاستن شرکت های ایرانی رو از دور خارج کنن تا تمام مسافرا رو خودشون جابجا کنن. سازمان هواپیمایی کشور باید اقدام لازم رو انجام بده (4453119) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۰۰:۵۱:۰۵
همه از ما سوء استفاده میکنن .. (4453130) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۰۱:۱۵:۱۳
بازم ترکیه, نه ویزا میگیره نه از این پولا (4453152) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۰۱:۱۹:۴۷
باید از پروازهایی که از نجف به ایران هم میشه همان نرخ گرفته بشه تا فرودگاه نجف بیشتر تحت فشار باشه برای سر عقل آمدن (4453155) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۰۲:۲۷:۴۱
احسنت باید این آقایان را متوجه کرد این قدر سوء استفاده نکنند. در ضمن در برخی موارد چه فرودگاه نجف و چه بغداد به ایرانی ها توهین می کنند. و باید وزارت امور خارجه به این مطلب توجه داشته باشد. (4453184) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۰۳:۲۴:۲۳
...ضمن ندادن غرامت جنگ 8 ساله، پول برق و گاز صادراتی هم نمیدهند .. (4453198) (alef-11)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۰۷:۰۶:۱۱
اینهمه مردم ۱۰ دلار ۱۰ دلار الکی به اینا دادن و صداشون به جایی نرسید حالا کهبه خودشدن زور میاد دارن حرف میزنن (4453253) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۴-۱۰ ۱۰:۴۰:۴۹
اختیار دارین قربان! عراق؟ نجف؟ بابا اینها برادران هم کیش ماهستند. ممکن نیست بخوان اجحاف کنن. حتما اشتباهی شده یا حداکثر یک سوءتفاهمی پیش آمده.   (4453442) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.