نظر منتشر شده
۸۹
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 496781
محمد جواد ظریف:
هدیه خروج از برجام را به ترامپ نخواهیم داد/ ما به برجام افتخار می‌کنیم/ توضیحات صریح درباره اطلاع رهبر انقلاب از جزئیات مذاکرات
بخش سیاسی الف،‌ ۸ مرداد ۹۶
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۲۹
ترمیم روابط سیاسی ایران با کشورهای جهان در نتیجه حل موضوع هسته‌ای و دستیابی به مزایای اقتصادی و سیاسی برجام دو هدفی بود که از همان ابتدای ریاست جمهوری حسن روحانی مورد تأکید قرار گرفت.مأموریتی که انجام آن بر عهده وزارت امور خارجه و بویژه محمد جواد ظریف قرار داشت و اگرچه با دستیابی به برجام به هدف تعریف شده‌اش دست یافت اما مجموعه‌ای از رویداد‌ها همچون روی کار آمدن دونالد ترامپ در امریکا و موضع‌گیری پرفراز و نشیب او درباره توافق و طرح تحریم‌های جدید کنگره بر پیچیدگی‌های این مأموریت افزود. با وزیر امور خارجه ایران  یک روز قبل از تصویب  تحریم‌های جدید امریکا گفت‌و‌گو کردیم. تحریم‌هایی که با اکثریت آرا در مجلس نمایندگان و سنای امریکا به تصویب رسید و اما و اگرهایی را پیرامون پایبندی امریکا به تعهدات برجامی‌اش به وجود آورد.

به گزارش ایران ، ظریف در این گفت‌و‌گو که مشروح آن  به مناسبت تحلیف ریاست جمهوری منتشر می‌شود، از تأمین اهداف اقتصادی ایران و رهاورد لغو تحریم‌های هسته‌ای سخن گفت و تحریم‌های جدید را اگرچه غیرقانونی دانست اما تأکید کرد که وارد حوزه برجام نمی‌شود. او همچنین در حالی که از پیگیری شکایت ایران در کمیسیون مشترک ایران و 1+5 خبر داد، گفت که«ما هدیه خروج ایران از برجام را به آقای ترامپ نخواهیم داد». این گفت‌و‌گو از نظر می‌گذرد؛

دومین سالروز نهایی شدن برجام را پشت سر گذاشتیم، این توافق پس از استقرار ترامپ بحث‌های جدیدی را به دنبال داشته و باز هم خبرساز شده است. وضعیت برجام را در دو سالگی چگونه ارزیابی می‌کنید؟
برجام باید موانعی را از سر راه برنامه اقتصادی ایران برمی‌داشت، تهدید‌هایی را رفع می‌کرد و برنامه هسته‌ای ایران را از برنامه‌ای که از نظر شورای امنیت ممنوع بود، به برنامه‌ای پذیرفته شده تبدیل می‌کرد. در حوزه مسائل هسته‌ای این کار را به شکل کامل انجام داد، یعنی نه تنها پرونده‌های اتهامات علیه ایران بسته شد‏ بلکه ما امروز جزو
امروز مخالفان به جای ادامه ادعاها باید پاسخگوی پیش‌بینی‌های سراپا اشتباه خود باشند. باید بگویند که وقتی از هواپیمای کاغذی بر آسمان انتخابات صحبت می‌کردند چرا همه پیش‌بینی‌هایشان غلط در آمد.
معدود کشورهایی هستیم که در غنی‌سازی هیچ محدودیتی نداریم، این در حالی است که تعداد قابل توجهی از کشورهای دنیا این امکان را ندارند زیرا بر اساس قرارداد «یک، دو، سه» که با امریکا می‌بندند باید غنی‌سازی خود را محدود کنند. ولی درباره ایران شورای امنیت این حق را به رسمیت شناخته است و حتی از کشورها خواسته با ما همکاری کنند. در کنار آن تهدیدهایی که علیه ایران بوده رفع شده، این به معنی پایان خصومت‌ها نیست بلکه تهدیدهایی که با استفاده از بهانه هسته‌ای علیه ایران وجود داشت به طور کامل کنار رفته‌اند. در حوزه موانع اقتصادی نیز اصلی‌ترین مسائل کنار رفته‌اند. نفت ما به فروش می‌رسد، پول به کشور وارد می‌شود، بعضی بانک‌ها هنوز با ما همکاری نمی‌کنند که این به دیگر مسائل مربوط می‌شود و برجام عملکرد خود را در این حوزه با موفقیت به ثبت رسانده است.

آیا ایران به تمام اهداف مد نظر خود از طریق برجام دست یافته است؟
نه این اتفاق نیفتاده است. امریکایی‌ها برای آنکه ما به تمام ظرفیت‌های برجام نرسیم همه گونه بدعهدی کردند‏‏. ولی این به معنای آن نیست که برجام توافق موفقی نبوده. در اکثر حوزه‌ها به تمام خواسته‌های خود رسیده‌ایم و در بعضی حوزه‌ها به بخشی از خواسته‌های خود دست یافته‌ایم. این به معنای آن نیست که امریکا حسن نیت داشته یا لطفی به ما کرده، بلکه این دستاوردها با حضور مردم در انتخابات و پیشرفت‌های علمی کشور ممکن شده است و از این‌رو آنها ناگزیر شدند پای میز مذاکره بیایند و حقوق ما را به رسمیت بشناسند. البته خصومت‌های آنها در دیگر حوزه‌ها هنوز به جای خود باقی است و تمام تلاش خود را در آن بخش‌ها به کار می‌بندند. از این‌رو ضمن آنکه ما باید بدعهدی‌های امریکایی‌ها را اعلام کنیم و به جهان بگوییم که به امریکا نمی‌توان اعتماد کرد، همان طور که در عمل موفق بودیم و امروز حتی دوستان امریکا اذعان می‌کنند که نمی‌توان به دولت ایالات متحده اعتماد کرد، همزمان هم باید خود را باور کنیم و اینکه ثابت کردیم با توان خود، هدایت رهبری معظم انقلاب، شجاعت رئیس جمهوری و پیگیری تیم مذاکره‌کننده حقوق خود را در جهان تثبیت کنیم. این امری مهم است که نباید آن را فراموش کرد.

کشورهای طرف توافق هسته‌ای طی ماه‌های گذشته به تعهدات اصلی خود پایبند بوده‌اند، اما اقداماتی چون تصویب تحریم‌های جدید در کنگره امریکا علیه ایران زمینه بحث‌های اختلافی را به وجود آورده است چنانچه خود شما اشاره داشتید روح برجام از سوی امریکایی‌ها نقض شده است. آیا تحریم‌های مصوب کنگره امریکا می‌تواند برجام را از استفاده کامل از ظرفیت‌های خود دور کند؟
این حوزه‌ها ارتباطی با یکدیگر ندارند. افراد جدیدی را به تحریم‌های گذشته اضافه کردند، که اگر مرتبط با مسائل هسته‌ای باشد نقض برجام است و اگر نه، با وجود آنکه غیرقانونی است و ما به صراحت با آنها مخالفیم، وارد حوزه
نخبگان سیاسی امریکا معتقدند که تحول عمده‌ای در سیاست امریکا در دوران ترامپ اتفاق افتاده که البته هنوز برای اظهار نظر قطعی در این زمینه زود است. آقای ترامپ توانسته ساختار سیاسی امریکا را دور بزند و بعد از هفت ماه هنوز وزارتخانه‌ها در بدنه و پست‌ها خالی هستند و لذا ساختاری شکل نگرفته که بتواند عقلانیت ساختاری را حاکم کند.
برجام نمی‌شود چون ما پیرامون دیگر مسائل با امریکا مذاکره‌ای نداشتیم. ولی تحریم‌هایی که برجام برداشته، برنگشته است. اگر امروز می‌بینیم که بانک‌ها در همکاری تعلل دارند چند علت دارد، یکی اینکه فضای روانی در چندین سال گذشته علیه اقتصاد ایران ایجاد شد که شکستن آن دشوار و زمانبر است. دوم اینکه بانک‌های اروپایی در طول سال‌های تحریم تعهداتی به امریکا داده‌اند که هنوز پابرجاست. مشکلات دیگری هم مربوط به مقررات مالی و پولشویی است که به دلیل دوری ایران از فضای جهانی به وجود آمده و نیاز به تغییر دارد. امریکا با اقدامات خود به دنبال آن بوده است که با متشنج کردن فضای بین‌المللی امکان سرمایه‌گذاری در ایران را از بین ببرد که ما آن را نقض برجام می‌دانیم. هیأت نظارت بر برجام تصمیم می‌گیرد که برجام در چه سطحی نقض شده و بر اساس آن ما تصمیم می‌گیریم که در چه فضایی به آن واکنش نشان دهیم.

ایران در جلسه اخیر هیأت مشترک برجام چه مسائلی را به‌عنوان نقض برجام از سوی امریکا گزارش داد؟
مسائلی مانند تأخیر در نهایی کردن قراردادهای اقتصادی یا سنگ‌اندازی که امریکا در اجلاس اخیر گروه 20 در دستور کار داشته از سوی ایران مطرح شد که در پایان تمام طرف‌ها بار دیگر بر لزوم اجرای کامل برجام تأکید کردند که همه باید به آن متعهد باشند و بحث در زمینه‌های مختلف هم ادامه دارد. در این حوزه باید به دقت توجه داشت که آنچه نقض شده، در کدام حوزه است. اینکه یک ماده برجام در کجا عملیاتی شود یک بحث و اینکه یک تخلفی از برجام به اطلاع کمیسیون برسد یک مسأله دیگر است. ما شکایت کردیم از اقدام امریکا اما اینکه این مسأله به معنی تقابل و خروج از توافق باشد، اتفاق نیفتاده است.

آیا در شکایت ایران به طور خاص به مصادیق نقض توافق اشاره شده است؟
بله، در نامه‌هایی که ما نوشتیم به طور خاص مصادیق را توضیح داده ایم، که بعضی از مسائل مانند قرارداد ایرباس با پیگیری‌های صورت گرفته حل شد و بعضی مسائل هنوز حل نشده است ولی اینکه به مرحله‌ای برسد که ما بخواهیم از برجام خارج شویم، قطعاً در دستور کار نبوده و در شرایطی که هنوز حوزه‌های رسمی و اصلی برجام کار می‌کند، ما هدیه خروج ایران از برجام را به آقای ترامپ نخواهیم داد.

موضع‌گیری اخیر شما، درباره اینکه گزینه خروج از برجام روی میز است، بازتاب‌های گسترده‌ای داشت، این موضع تا چه میزان امکان اجرایی شدن دارد؟
گزینه خروج بر اساس متن توافق روی میز قرار دارد، یعنی این خبر و اتفاق جدیدی نیست. در ماده 36 توافق و در قطعنامه شورای امنیت هم به ایران این امکان داده شده و به‌عنوان حق ما به رسمیت شناخته شده است. برجام بر اساس بی‌اعتمادی متقابل نوشته شده نه بر اساس اعتماد متقابل و در هرجمله از برجام این بی‌اعتمادی به چشم می‌خورد. ما تحت هدایت رهبری نظام همواره به امریکا بی‌اعتماد بودیم و این موضوع را در برجام نهادینه کردیم.

اگر ایران تصمیم بگیرد که به دلیل بدعهدی امریکا از برجام خارج شود، در حالی که اتحادیه اروپا به این توافق پایبند بوده، واکنش آنها به این تصمیم چیست؟
ما در این رابطه انتخاب‌های متعددی داریم که تنها یکی از آنها خروج از برجام است. گزینه‌های دیگری نیز مطرح است که اروپایی‌ها هم در آن سهیم هستند. ایران باید تصمیم بگیرد که آیا ماندن در برجام منافعش را تضمین می‌کند یا خروج از آن. اروپایی‌ها نیز از برجام منافع دارند و از این‌رو نمی‌خواهند فضایی به وجود بیاید که امریکا برای آنها تصمیم بگیرد و همین رویکرد نیز بخوبی خود را در طول ماه‌های گذشته
ما در این رابطه انتخاب‌های متعددی داریم که تنها یکی از آنها خروج از برجام است. گزینه‌های دیگری نیز مطرح است که اروپایی‌ها هم در آن سهیم هستند. ایران باید تصمیم بگیرد که آیا ماندن در برجام منافعش را تضمین می‌کند یا خروج از آن.
نشان داده و تداوم دارد. لذا انتخاب‌های ما تا حدی به رفتار و مقاومت اروپا در برابر بدعهدی‌ها و تخلفات امریکا بستگی دارد که اکنون نشانه‌های امیدوارکننده‌ای از این مقاومت اروپا را در برابر مصوبه جدید مجلس امریکا می‌بینیم.

مخالفان برجام ادعا می‌کنند، اطلاع رهبر معظم انقلاب از جزئیات مذاکرات صحت ندارد و دولت به دنبال آن است تا با مطرح کردن این موضوع، مسئولیت عدم موفقیت برجام را از دوش خود بردارد.
ما همواره گفته‌ایم که همه قصورها و اشکالات بر گردن ماست. هیچ کس در این موضوع تردیدی ندارد و رهبری ما را هدایت می‌کردند و ما مدیون این هدایت هستیم. ما گزارش‌های ریز کار را خدمت رهبری انقلاب ارائه می‌کردیم، ایشان هرجا مصلحت می‌دیدند وارد جزئیات می‌شدند و هر جا مصلحت می‌دیدند به هدایت کلی اکتفا می‌کردند. ایشان نیز فرموده‌اند که ما خدمت ایشان گزارش‌ها را ارائه کرده‌ایم. ما تمام تلاش خود را کرده‌ایم و هر جا اشکالی وارد است، از ماست. امروز مخالفان به جای ادامه ادعاها باید پاسخگوی پیش‌بینی‌های سراپا اشتباه خود باشند. باید بگویند که وقتی از هواپیمای کاغذی بر آسمان انتخابات صحبت می‌کردند چرا همه پیش‌بینی‌هایشان غلط در آمد.

ما به برجام افتخار می‌کنیم و آن را دستاورد بزرگی برای نظام می‌دانیم و لذا نیازی نداریم مسئولیت این دستاورد را از خود دور کنیم. شما به همین لایحه جدید مجلس امریکا نگاه کنید. برجام دست کنگره امریکا را برای تحریم علیه ایران تا آنجا بسته است که حتی وقتی می‌خواهند تحریم‌های شدید علیه ایران وضع کنند مجبور می‌شوند تحریم‌های گذشته را تجمیع کنند. این را مقایسه کنید با 5 سال قبل که هر سال دو بار تحریم‌های جدید و در حوزه‌های اساسی وضع می‌کردند و دنیا هم از آنها تبعیت می‌کرد و حالا برای همین تجمیع تحریم‌های قبلی دنیا با آنها مخالفت می‌کند. یا در همین لایحه تحریم‌های ایران را با تحریم‌های روسیه مقایسه کنید و ببینید اگر برجام نبود امریکایی‌ها در چه حوزه‌هایی می‌توانستند علیه ما اقدام کنند. البته ما در برابر بدعهدی امریکا با صلابت صحبت می‌کنیم و در برابرخودشان هم این حرف‌ها را می‌زنیم. ما حرف‌های محکم خود را مثل برخی دوستان در مقابل جمعی که برای ما تکبیر بگویند بیان نمی‌کنیم‏ بلکه در امریکا و در مقابل امریکایی‌ها و رسانه‌های آنها و نخبگان سیاسی آنها با کمال قدرت و صلابت مطرح کردیم.

شما همواره گفته‌اید که ساختار سیاست امریکا به گونه‌ای است که با جابه‌جا شدن افراد، وضعیت به طور جدی تغییر نمی‌کند، آیا در دولت ترامپ احتمال وجود دارد که خلاف این بحث ثابت شود؟
نخبگان سیاسی امریکا معتقدند که تحول عمده‌ای در سیاست امریکا در دوران ترامپ اتفاق افتاده که البته هنوز برای اظهار نظر قطعی در این زمینه زود است. آقای ترامپ توانسته ساختار سیاسی امریکا را دور بزند و بعد از هفت ماه هنوز وزارتخانه‌ها در بدنه و پست‌ها خالی هستند و لذا ساختاری شکل نگرفته که بتواند عقلانیت ساختاری را حاکم کند. لذا این توقعی
گزینه خروج بر اساس متن توافق روی میز قرار دارد، یعنی این خبر و اتفاق جدیدی نیست. در ماده 36 توافق و در قطعنامه شورای امنیت هم به ایران این امکان داده شده و به‌عنوان حق ما به رسمیت شناخته شده است.
که قبل از ورود ترامپ به کاخ سفید وجود داشت که نهادها بر اراده سیاسی یک نفر حاکم می‌شوند فعلاً عمل نکرده و بسیاری از تحلیلگران از آن به‌عنوان یک پدیده نام می‌برند. من قبل از انتخابات پیش‌بینی می‌کردم که ترامپ انتخاب شود ولی پیش‌بینی همه این بود که پس از انتخاب وی، ساختار سنتی حزبی کار اجرایی را به‌دست می‌گیرد اما بر خلاف پیش‌بینی‌ها حزب جمهوریخواه حاکم نشده است.

آیا این تحولات می‌تواند تغییراتی در رویکرد امریکا نسبت به ایران  ایجاد کند؟
برای سخن گفتن در این زمینه باید صبر کرد و هنوز سیاست  ترامپ در قبال ایران در حال شکل‌گیری است. البته مجموعه نهادهای امریکا هیچ‌وقت رابطه خوبی با ایران نداشتند و از گروه‌های فشار تأثیرپذیر بودند. الان این سازمان‌ها که احتیاط بیشتری دارند، نقش کمی در سیاستگذاری ایفا می‌کنند و لذا بی‌احتیاطی در رفتارها بیشتر است. اینکه مجموعه رفتار دولت قبل با امروز تفاوت جدی داشت یک واقعیت است. اما اینکه دیدگاه و رفتار مجموعه حاکمیت سیاسی امریکا نسبت به ایران منفی بوده، بدون تردید است.

با این تغییراتی که به وجود آمده، آیا احتمال و برنامه‌ای وجود دارد که در چارچوب آن بتوان مذاکره با امریکا در دیگر حوزه‌ها را نیز پیگیری کرد؟
قرار ما بر این بوده که مذاکرات بر سر برجام ادامه داشته باشد تا مطمئن باشیم که بدعهدی امریکا به برجام ضربه نزند. هنوز مبنای رفتار ما گفته رهبر معظم انقلاب است که فرمودند ما رفتار امریکا در برجام را می‌آزماییم و بر اساس آن عمل می‌کنیم. تا حالا امریکا در این آزمون موفق نبوده و در آینده اگر تحولی صورت بگیرد، در همان زمان باید صحبت کرد. این تمایل همواره از سوی امریکا وجود داشته اما این ما هستیم که باید تصمیم بگیریم که آیا این دولت به تعهدات خود پایبند است که بتوان در حوزه‌های دیگر با آنها کار کرد یا خیر.

با توجه به مواضعی که ترامپ طی ماه‌های اخیر در عرصه سیاست خارجی داشته است آیا می‌توان جهت‌گیری او را در آینده نسبت به ایران پیش‌بینی کرد؟
امروز قابلیت پیش‌بینی کمتر شده است اما اینکه چقدر از این پیش‌بینی‌ناپذیری تعمدی است و چه میزان نتیجه به حاشیه رفتن نهادهای تأثیرگذار که باعث شده سیاست‌ها غیرقابل پیش‌بینی شود هنوز معلوم نیست و برای نظر قطعی باید صبر کرد. به نظر من آقای ترامپ تلاش می‌کند که با کمترین هزینه از بهره‌برداری ایران از منافع برجام جلوگیری کند و به همین دلیل است که فضای تنش آلود را حفظ کرده و حتی زمانی که می‌خواهند تمدید تعلیق تحریم‌ها را اجرایی کنند اظهارنظرهای تند می‌کنند. اما تا اینجا موفق نبودند زیرا سرمایه گذاری‌های جدید در ایران مانند قرارداد نفتی توتال نهایی شده و این نشان‌دهنده موفق نبودن  دولت ترامپ حتی در همین سیاست ایجاد فضای نامطمئن اقتصادی است. مهم این است کشوری که هر روز تحریم جدید علیه ایران وضع می‌کرد و بقیه کشورها
در حوزه موانع اقتصادی نیز اصلی‌ترین مسائل کنار رفته‌اند. نفت ما به فروش می‌رسد، پول به کشور وارد می‌شود، بعضی بانک‌ها هنوز با ما همکاری نمی‌کنند که این به دیگر مسائل مربوط می‌شود و برجام عملکرد خود را در این حوزه با موفقیت به ثبت رسانده است.
را به دنبال خود می‌کشید، امروز دستاورد برجام این است که امریکا می‌ترسد با خروج از برجام متحمل هزینه شود و آزادی عمل خود را به طور کامل از دست داده است.

کشورهایی که خرد سیاسی دارند دنباله‌رو ترامپ نیستند اما متأسفانه بعضی از کشورهای منطقه، به این روند دامن می‌زنند، دلیل این تفاوت دیدگاه و عمل در چیست؟
باید گفت این کشورهای منطقه، بیشتر به‌دنبال آن هستند که ترامپ را همراه خود کنند زیرا در زمان اوباما آنها نگران بودند که او وارد بازی آنها نمی‌شود. ما هیچ مشکلی با همسایگان خود نداریم بلکه بعضی از کشورهای همسایه ما هستند که مشکلات ذاتی در داخل جوامع خود دارند و تلاش می‌کنند با دشمن‌سازی از ایران این مشکلات را فرافکنی کنند. اوباما دست این کشورها را خوانده بود و می‌گفت باید از فرافکنی خودداری کنید. مشکلات شما به ایران ربطی ندارد. ما معتقدیم امنیت در کشورهای همسایه ما، امنیت کشور ماست و اگر ناامنی به وجود بیاید برای ما نیز هزینه ساز است. از این‌رو ما به‌عنوان یک کشور با ثبات و امن به دنبال ناامنی نیستیم. این کشورها تا پیش از برجام مشکلات خود را در سایه ایران هراسی مخفی می‌کردند اما امروز این امکان را از دست داده‌اند و  به دنبال آن هستند که با وارد کردن امریکا به بازی‌های منطقه دستاویزی جدید پیدا کنند. ما می‌گوییم آنچه علیه ایران می‌گویند واقعی نیست و به جای این صحبت‌ها بیایند با همکاری ایران خطرات مشترک مانند افراط‌گرایی را رفع کنند، خطراتی که خود ساخته است و آنها خود پول شکل‌گیری آنها را داده‌اند و حالا گریبان خودشان را گرفته است. اشتباه آنها این است که هیولای افراط‌گرایی خطر ذاتی که دارد بیش از همه برای خودشان است و از این‌رو به نفع آنهاست که با ایران همکاری کنند.

آیا این امکان وجود دارد که امریکا وارد بازی سیاسی ضد ایرانی برخی کشورهای منطقه شود؟
تاکنون سیاست‌های اعمال شده، سیاست خصمانه‌ای بوده است. به نظر می‌رسد که فعلاً در بیان همین سیاست دنبال می‌شود. در عمل اما به نظر می‌رسد امریکایی‌ها مشکل اصلی یعنی ناتوانی دولت‌های منطقه در برآوردن نیازهای مردم خود را می‌فهمند و امیدواریم که درک کنند این منطقه نیاز به درگیری و جدال جدید ندارد. آنها در سوریه دیدند که بهترین دفاع در مقابل داعش، مقاومت مردم بود و همین روند می‌تواند در سایر حوزه‌ها نیز در نظر گرفته شود.

یکی از مسئولیت‌های وزارت خارجه پیگیری شرایط ایرانیان خارج از کشور است. این شهروندان برای بازگشت یا سرمایه‌گذاری در ایران باید چه برنامه‌ای داشته باشند و وزارت خارجه برای آنها چه برنامه‌ای دارد؟
تا جایی که به وزارت خارجه مربوط است، ما تمام توان خود را برای خدمات‌رسانی به آنها در نظر گرفته‌ایم. هیچ جا خانه انسان نمی‌شود و ما امیدواریم که آنها برای سرمایه‌گذاری و بازگشت اقدام کنند زیرا امروز هیچ بازاری به اندازه ایران سود آور نیست و اگر تنها ایرانیان داخل کشور اطمینان و امید پیدا کنند و سرمایه‌های خود را در ایران به‌کار تولید بیندازند و ایرانیان خارج از کشور نیز سرمایه‌های خود را وارد کنند شاید ما در بسیاری از حوزه‌ها دیگر نیازی به جذب سرمایه خارجی نداشته باشیم.
۱۳۹۶/۰۶/۰۳ ۱۱:۰۴
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۱ ۲۲:۲۳
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۱ ۱۹:۵۲
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۱ ۱۶:۴۹
 
۱۳۹۶/۰۶/۰۱ ۰۹:۰۷
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۲ ۱۰:۲۱
 
۱۳۹۶/۰۵/۲۱ ۱۵:۲۵
 
۱۳۹۶/۰۵/۱۸ ۱۰:۳۵
 
۱۳۹۶/۰۵/۰۹ ۰۹:۰۹
 
۱۳۹۶/۰۴/۲۸ ۰۸:۴۷
 
 
کلمات کلیدی : ظریف + برجام + آمریکا + تحریم ایران
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۸:۲۹:۵۵
خداوند امثال جناب آقای ظریف را برای این کشور حفظ بفرماید . (4494519) (alef-13)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۸:۴۹:۲۸
مگر میشود در ایران مسئولی بگوید من اشتباه کردم که حالا امیر کبیر زمان بخواهد بگوید که اشتباه کرده؟! (4494562) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۹:۱۴:۵۵
مسئولین آمریکایی کمتر حرف می‌زنند و بیشتر عمل می‌کنند و هر روز هم شاهد تحریم‌های جدید علیه کشورمان هستیم ولی دریغ که مسئولین ما بیشتر حرف می‌زنند و کمتر عمل می‌کنند. (4494616) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۹:۱۷:۰۲
دولت قلب رآکتور هسته‌ای کشور را با سیمان پر و تمام اورانیوم غنی شده از کشور را خارج کرد. دیگر رجزخوانی امروز آقایان دردی را درمان نمی‌کند. با این حرف‌ها آب رفته به جوی برنمی‌گردد. (4494623) (alef-13)
 
Germany
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۹:۳۰:۵۵
ظریف بر علیه خود و روحانی صحبت کرده !
آقای ظریف این هنر نیست که با یانکیها درشت صحبت کنی ولی در عمل ریز و ناامید کننده باشی .
ملت ایران تشخیص میدهند و قضاوت خواهند کرد .
برخی از شما سعی در القاء کدخدایی متوهمانه ی شیطان به ملت بودید !!!!!
تلاش برای تطهیر ، عبس است . (4494646) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۰۰:۴۸:۱۲
ملت ایران تشخیص دادند وعمل کردند با رای 24 ملیونی ! (4496040) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۲:۵۵:۳۲
کاسبان تحریم به دنبال لغو برجام (4495072) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۸:۵۷:۲۹
خداوند امثال سردار سلیمانی و افرادی را که در برابر دشمن استقامت میکنند و از خود سستی نشان نمیدهند را حفظ کند. آمین (4494583) (alef-13)
 
احمد
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۰۰:۲۱
بله خدا حفظ شون کند و خدا امثال ظریف را نیز حفظ کند که شب و روز پای میز مذاکرات نشست و تا حد توان جنگید که خیلی از امتیازهایی که تیم مذاکره کننده قبلی حتی خوابش را هم نمی دید بگیرد (4494728) (alef-13)
 
امین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۱:۱۴:۴۶
چه امتیازاتی البته وقتی رشد 8 درصدی به وجود بیاد معلومه باید بگن امتیاز گرفتیم و تورم هم که تک رقمی هست و چرخ کارخونه ها هم همه میچرخه

اخه اگه نتیجه داذه برجام چرا وضع اقتصاد هیچ تغییری نمیکنه و همین نشون میده هیچ تاثیری نداشته فقط پر کردن راکتور با بتن (4494886) (alef-13)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۴:۵۴:۴۴
شما میخوای کره بشی با یک برجام (4495272) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۲۲:۳۸:۱۶
کره در صنعت پیشرفت کرده، ما بدون برجام در صنعت های پیشرفته پیشرفت کردیم، برجام آمد به این پیشرفت ما یک قفل 25 ساله زد ، حالا شما این عقب گرد را کم میدانید و میخواهید با برجام های دیگر 200 سال کشور را عقب برگردانید واسمش را بگذارید پیشرفت، عینا مثل اینکه اسم یک آدم کچل سرطاس مثل هندوانه را بگذارند زلفعلی.
حد اقل اول فکر کنید بعد اظهار نظر بفرمایید. (4495918) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۰۰:۵۵:۱۰
اولا که وضع اقتصادی تغییر کرده در ثانی طوری حرف می زنید که انگار وضع اقتصادی با زدن یک دکمه مثل لامپ به سرعت روشن وبهبود می یابد !! نه جانم وضع اقتصادی رو به بهبود است وروابط با دیگر کشورها در حال بهتر شدن واعتماد سازی است واین اعتماد در آینده بر اقتصاد ما تاثیر فراوات خواهد داشت ! (4496046) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۴:۰۹:۴۴
میشود چندتا از امتیازات کسب شده را نام ببرید ؟ جسارتا تصور میکنم فرق بین حق و امتیاز را متوجه نیستید .....آنچه روی کاغذ یعنی رفع تحریمهای بانکی کشتیرانی ووو داده شده حق خودمان است اکه با ترفندهای خودشان در واقع همان هم در دست نداریم ...کدام پول نفت وارد کشور میشود ؟ بجز توتال که با هماهنگی آمریکا و عربستان این دشمن خونی ما وارد معامله ای مشکوک شده کدام شرکتها برای سرمایه گذاری پیش قدم شده اند ؟ اینقدر دفاع کور انجام ندهید بحث منافع ملی است نه جناح و حزب ...امتیاز یعنی چیزی فراتر از حق (4495209) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۱۰:۴۳
هم ظریف و هم سردار سلیمانی در زمینه کاری خود کارهای بزرگی انجام داده اند. هر دو را خداوند برای این کشور حفظ کند (4494762) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۰۱:۰۴
اشتباه کردید برجام بدجام شد لااقل یه معذرت خواهی بکنید نه اینکه افتخار بکنید به برجامی که قابلیت وضع تحریمهای سنگین تر را دارد.

رو که نیست سنگ پاست (4494730) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۲۵:۱۷
خداوند همه مسئولین را حفظ فرماید و به راه راست هدایت کند. (4494790) (alef-13)
 
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۳۴:۵۲
اقای ظریف به شروط نه گانه رهبری عمل نمی کردید از جمله شرط اقدامات متقابل و پایاپای و با عجله به تمام تعهدات عمل کردید
در شرط دیگری گفته بودند اگر تحریم جدیدی به هر بهانه ای وضع شود نقض برجام خواهد بود و ایران از برجام خارج خواهد شد باز هم عمل نکردید و .....

چقدر رهبری صبور هستن که به فرموده هایش عمل نمی کنید و بعد با زیرکی و به شکل معناداری می گویید رهبری خبر داشت. (4494807) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۰۰:۵۶:۲۸
هر گونه تحریم در رابطه با هسته ای نه هر تحریمی ! (4496047) (alef-11)
 
United States
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۰۴:۴۴:۰۳
اضافه به توضیحات دوستمان اینکه

جناب ظریف!
اعتماد به قول شفاهی جان کری آنهم در مسئله به آن مهمی، را هم نمی توانید توجیه کنید.

رهبری همانطور که فرمودند وظیفه دخالت در جزئیات را ندارند

لذا وقتی شما جزئیات را به ایشان می دادید همین عدم دخالت ایشان یعنی مسئولیت تصمیمات اشتباه جزئی را به عهده شما گذاشته اند .

چرا شروط 9 گانه و واضح و رسمی رهبری نادیده گرفته می شود و شما به زدن ایمیل و یکسری اظهارات کلی بسنده می کنید؟ (4496123) (alef-11)
 
Australia
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۴۸:۵۶
اگر قرار هم هست از برجام خارج بشید، بذارید اول به طور رسمی امریکا خارج بشه. اگه ایران اولین کشوری باشه که بخ طور رسمی از برجام خارج بشه، همه گناهها و تقصیرها میافته گردن ایران و ایران حتی نزد شرکای خودش مثل روسیه و چین هم منزوی میشه. (4494840) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۲:۳۱:۴۶
امریکا دیگه باید چجوری خارج بشه از برجام؟ میگه ایران باید به تعهداتش عمل کنه ولی خودش نقص میکنه. خوب ما هم همین کار رو بکنیم. بگیم باید اونا به تعهداتشون عمل کنن در عمل سانتریفیوژها و درصد غنی سازی و ... که هنوز بتن نگرفتیم رو بالا ببریم (4495015) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۰۰:۵۸:۳۴
آمریکا از برجام خارج نشده اما این طبیعیه که ایران هر گونه فشار آمریکا بر ایران را بزرگ وخطرناک جلوه دهد و نگاه دنیا را به نفع خود بچرخاند . (4496048) (alef-11)
 
امیر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۵:۴۱:۱۸
شما در هر حالتی افتخار میکنی حتی وضع اسفبار فعلی (4495389) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۸:۴۰:۴۶
یعنی تحریم ها را با جان و دل پذیرا باشیم . بعد دلخوش باشیم که امریکا زهی خیال باطل . ما از برجام خارج نخواهیم شد! (4494537) (alef-13)
 
Italy
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۹:۱۱:۲۰
شما امتحان خود را با مذاکرات آقای جلیلی و تحمیل تحریمهای کمرشکن به مردم پس داده اید. حرف تازه برای گفتن چی دارید؟ (4494608) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۴:۱۰:۲۹
خوب الان تحریمهای ادعائی رفع شده ؟ یا بیشتر شده ؟ (4495210) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۰۱:۰۰:۵۷
رفع شده واین تحریمها اغلب همان تحریمهای قبلی هستند با کمی تغییر . (4496052) (alef-11)
 
امانپور
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۱۳:۱۵:۵۹
تحریمهای مربوط به هسته ای برداشته شده است. در رابطه با سایر تحریمها هم اقای روحانی فرمودند اگر موافقت گردد میتوانند انها را نیز بردارند.ایشان مرد تدبیر و عمل است. (4496791) (alef-11)
 
احمد
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۹:۵۸:۱۵
شما که عاشق تحریم ها بودید و میگفتید اونا بی تاثیرند پس اینها را هم با جان و دل پذیرا باشید (4494721) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۱:۰۳:۵۹
نه که دیپلماسی لبخند شما جواب داد! (4494872) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۳:۱۱:۱۵
فعلا که چواب داده.
بجای داروی هندی داری داروی اروپایی مصرف میکنی.
بجای هواپیمای عهد دقیانوس آفریقایی داری بویینگ و ایرباس سوار میشی. حتی روسیه شریک عزیزتون حاضر نبود بهتون سوخو بفروشه اما حالا آویزونه همش که ازش سوخو بخرید.
به جای عکس یادگاری با نگهبان های فرودگاه داری با رییس جمهور هاشون نشست و برخاست میکنی.

البته قبول داریم نون خیلی ها آجر شد و دیگه نمی تونن برج های میلیاردی بخرن و روزی یه ماشین سوار شن اونم از جیب مردم. (4495098) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۲۲:۵۱:۱۵
آره جواب داده !!!!!!!!
منم میتونم جشمم را ببندم بگم جواب داده !!!!
برو از اقتصاد دان ها بپرس ببین همین قرار دادهای اقتصادی یک سویه و چپاولگرانه غربی ها با ایران جطور دارد تولید و اقتصاد کشور را نابود می کند الان صنعت بزرگ خودروسازی یک تمونه آنست، ما با این همه مهندس دانشمند و توانا نمی توانیم یک خودروی ، در حد متوسط دنیا بسازیم، چرا که برجام اینجور جواب داده که باید ایران بازار مصرف کننده خودروهای فرانسوی و چینی باشد و مشکل بیکاری کارگران پژو و رنو فرانسه را حل کند !!!!!!! (4495937) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۳:۴۳:۴۸
شما "جواب" به چی ميگی؟
- شکستن اجماع جهانی عليه ايران جواب نيست؟
- برداشته شدن تحريمهای نفتی جواب نيست؟
- برداشتن تحريمهای کشتيرانی جواب نيست؟
- خروج کشور از انزوا جواب نيست؟
- بستن قراردادهای جديد جواب نيست؟
- ... (4495168) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۴:۳۰:۱۶
اگر جواب نمیداد که الان ایران یک بشکه نفت هم نمیتونست بفروشه (4495230) (alef-3)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۴:۵۵:۲۳
قیمت دلار نشون میدهد کی راست میگه (4495277) (alef-3)
 
امیری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۱۳:۱۹:۱۳
قیمت دلار به 100 چیز مربوط میشه.یکی از انها هم اقتصاد مقاومتی است .معنای ان اینست که جنس خارجی طوری گران بشه که مردم ناگزیر از خرید جنس داخلی شوند. (4496799) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۰۱:۰۲:۵۱
خوب می گید برجام جواب نداد ؟ پس چیزی عوض نشده شما که تحریم دوست داشتید اونو باعث پیشرفت می دونستید حالا دوباره پیشرفت کنید ! (4496054) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۲:۰۳:۳۱
همه تاسیسات هسته ای رو تعطیل کردن بتون ریختن و تحریم ها هم ماند این کارو هر آدم بی سواد دیگه ای هم می تونست که انجام بده این همه مذاکره نیاز نداشت

لااقل اگر در زمان جلیلی تحریم بودیم هسته ای هم بودیم
ولی الان چی ؟!!! تحریم هستیم+ هسته ای نیستیم + قلب راکتور رو بتون ریختید ........ مذاکره برای چی بود؟!!!!! (4494969) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۴۰:۳۲
این تحزیمها به شما ربطی نداره. به سپاه و بقیه ربط داره. تحریمی که به شما ربط داره تحریم نفت و تحریم بانگ مرکزی که الحمدلله هر دوشون رفع شده هستند فعلا. (4494825) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۲:۲۷:۵۸
منظورت مبادله ی نفت با کالاست؟!!!

میبینم چرا چوب بستنی و سنگ پا وارد میکنیم، نگو مجبوریم پول نفتو یجوری زده کنیم!!! حالا هرجوری!

بله جانم همین الانم داریم نفتو با کالا بر میزنیم، نه با پول.

متاسفم برای دیپلماسی لبخند. (4495004) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۲:۳۴:۱۸
کاش حرف خود ظریف رو میخوندید که بانک ها هنوز با ما کار نمیکنن جناب کبک (4495023) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۰۱:۰۷:۳۲
خوب معلومه ظریف حتی اگر یک بانک هم مونده باشه که با ایران ارتباط برقرار نکرده باشه اونو بزرگ کنه و روش مانور بده وابراز نارضایتی کنه وبکوبه تو سر آمریکا . انتظار داری ظریف بیاد بگه ممنون ودستتان درد نکند که به ما همه چیز دادید وما را از رنجها رهانیدید !! (4496057) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۴:۱۰:۵۸
روی کاغذ بله (4495212) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۸:۴۲:۴۲
اگر روزی امریکا حمله نظامی به ایران بکند ، اقایان خواهند گفت که پاسخ این حملات را ندهیم ، چون عکسالعمل شدید ما، خواسته امریکاست!!! (4494544) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۸:۴۴:۱۶
ان زمان که برای رسیدن به اهداف جناحی ، از شوق توافق ، در بالکن هتل کوبورگ ،بالا و پایین می پریدید، باید فکر امروز را می کردید. (4494547) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۹:۲۲:۰۰
بحث جناح نیست. ولی در کلمات ایشون جملاتی هست که بر اساس طبع ایشون و طیفشون، جملات جالبی نیست. از جزییات دخالت در جزییات پرونده تا جلوی جمعی نگفتیم تکبیر بگن و رفتیم آمریکا گفتیم و... و با اون خیالات خامی که در مورد سلاح های آمریکا داشتند، ایشون مشخص هست مبنی تصمیم گیریشون به چه صورت هست. قطعاً آدم مغرض و فاسدی هم نیستند، ولی مبانی تصمیم گیریشون (کل طیف مرتبط و هدایت کننده برجام ) مشخص هست.
رهبری از اول هم مخالف بودند و مکرر گفتند به درخواست آقایون و برای آزمون مجدد آمریکایی ها اجازه دادند که رییس جمهور مذاکره رو شروع کنند. بارها هم گفتند دستاورد برجام تقریبا هیچ بوده!
حالا صبح و شب آقایون میگن نه، خیلی بوده. قسمت کمیش نشده. حق دارند، امثال آقای ظریف دیپلماتیک میرن و میان، خبر ندارند چین پیزوری هم پول از منبع بانک های ایران قبول نمیکنه. خبر ندارند صراف ها کماکان جولان میدن. وضعیت اقتصادی هم که مشخص هست. (4494631) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۸:۴۶:۰۰
برجام برای ما ۲ سر باخت شده. نه می توان از ان خارج شد و نه ادامه این روند یکطرفه ، به صلاح است. (4494550) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۱۳:۲۹
هنوز برای این قضاوت زوده. اروپا برای اولین بار در دوره حیاتش داره با آمریکا مخالفت می کنه. باید به اروپا هم فرصت داد تا به این باور برسه. شکافی که برجام بین اروپا و آمریکا انداخته باور نکردنیه (4494765) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۲:۳۲:۰۹
پلیس بد، پلیس خوب.

امریکای بد، اروپای خوب!!!

واردات چی! ایران بازار جنس های خارجی!!! (4495018) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۰۱:۱۲:۲۷
خوب این عینک بدبینی که شما در مورد اروپا وآمریکا به چشم زدی باعث میشه هر حرکت مثبت از طرف مراکره کننده را با دید شک نگاه کنی !! (4496062) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۸:۴۸:۱۲
اقای ظریف ، رایی را که با گفتمان « بزن و برقص» و رقیب هراسی جمع شده را می خواهد تایید برجام از طرف ملت جا برند. (4494554) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۰۲:۲۷
ما کی ميخواهيد از توهين به 24 ميليون دست برداريد؟ ش (4494736) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۰۵:۰۹
يعنی 24 ميليون نفر به خاطر بزن و برقص و هراس به آقای روحانی رای دادند؟! متاسفم ...از تک تک کلماتت می بارد. (4494745) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۰۹:۴۰
پيروزی روحانی رای به برجام بود. فردا کامنت نذاری که من به روحانی رای دادم ولی برجام را قبول ندارم!!! (4494760) (alef-3)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۲:۰۶:۳۲
من باافتخارمی گویم نه به روحانی رای دادم ونه برجام راقبول دارم! وقتی کسی ازمدافعان برجام حاضرنیست دریک برنامه ی تلویزیونی-- مثل جهان آرا و ثریا--- برای دفاع ازبرجام حاضرشود معلوم است که برجام خیلی هم افتخارآمیزنیست!!! (4494971) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۱۵:۲۵
این حرف شما توهین به شعور اکثریت کشور است. ادب رو رعایت کنید (4494768) (alef-13)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۲۰:۳۴
دوست گرامی چرا توهین می کنی ؟ شما رقاص هستی یا ما ؟ یعنی حدود 24 میلیونی که رای دادند همه رقاصند که با بزن و برقص رفتند پای صندوق حتما می خواهی بگی توی ایران فقط طرفدارای آقای رئیسی مسجدی و مسلمون هستند و بقیه ملت رقاصند ؟
برجام یک توافق بین مللی است و هم مزایا و هم معایبی دارد اما مزایای آن بیشتر از معایبش هست . حداقل نفتمان را به بابک جون و دیگران نمی دهیم بفروشند و هاپولی کنند . حداقل چهار تا هواپیمای نو خریداری شد که بدون استرس به مسافرت برند . حداقل قیمت سکه و ارز هر روز بالا نمی رود و برای خرید سکه ساعتها توی صف نمی ایستیم . حداقلش سرمایه کشور را نمی بریم برای جیبوتی مجلس بسازیم و بعدش دهن کجی کنه برامون . حداقلش اینه نمی گذاریم بیش ترازاین قطر تو پارس جنوبی سرمایه کشور را ببره و ما تماشا کنیم (4494779) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۲:۳۶:۰۷
واقعا خودمونو به خواب زدیم.

نفتو که به جاش جنس بنجل وارد میکنیم (سنگ پا یادمون نرفته!)
تو تحریم جدیدم گفته فقط نفت در ازای کالا. برو ببین.

هواپیما هم که برای از ما بهترونه.

حتی حاضر نشدن حجاجو باهاش ببرن عربستان.

فقط اروپایی!!!!!

تو دستور خریدش لابد نوشته فقط مسیر اروپا رو خوب میره!!! (4495030) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۸:۵۶:۱۹
واقعا این صحبتها جای تاسف دارد. خوب یکهو بگید هر بلایی سر ما بیاورند ما کاری نکنیم چون آتو میگیرند !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! توجیه دولتمردان ما را نگاه کنید !! (4494580) (alef-13)
 
Korea, Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۸:۵۷:۱۶
جناب آقای دکتر ظریف

برای من به عنوان یک ایرانی، شما مایه سربلندی هستید. (4494582) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۹:۲۱:۴۴
دقیقا علتش را میتوانید بگویید ؟؟؟؟؟؟؟ خواهشا نگید برجام که بجز ضرر چیز دیگری برای کشور نداشته. (4494629) (alef-13)
 
China
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۹:۴۰:۰۴
پس کره چکار می کنی؟ (4494672) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۰۳:۴۷
ترامپ هم مایه افتخار برخی امریکایی هاست. (4494739) (alef-3)
 
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۰۶:۱۵
جناب اقای ظریف

ربع قران اینده مملکت رو در برجام به حراج گذاشتید و زنجیر اسارت 25 ساله به گردنمان اویختید
اونوقت به این اسارت مفت افتخار می کنید و می گویید حاضر به لغو ان نیستید

البته باید هم دفاع کنید چون به قول اذری ها
هیچ کس به دوغ خود نمی گوید ترش است (4494750) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۳:۱۵:۵۰
از ضرب المثل نوشتنت معلوم چقدر سواد داری.
دوغ تا جایی که ما می دونیم همیشه ترشه و اونی که نباید ترش باشه ماسته. :) (4495109) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۵:۵۶:۳۹
مثلا برجام نبود میخواستید چکار کنید؟ قصد ساخت بمب داشتید که نگذاشتند؟
چه چیزی را ظریف به حراج گذاشته؟!
صنعتهای ضررده را هر شخصی باعث تعطیلیش شود ثواب کرده
مثلا فکر کرده اید صنعت ورشکسته مونتاژ خودرو چینی اگر در ایران تعطل شود مردم ناراحت میشوند؟
منتظر امیرکبیر دیگری هستیم این صنعت را نابود کند تا بیش از این به مردم و کشور ضربه نرسد (4495418) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۹:۰۸:۵۷
جای برخی سوالات خالی بود: چقدر خروج آمریکا از برجام را محتمل می دانید (با توجه به خروج آسانی که در برجام پیش بینی شده و تمامی تحریمها و قطعنامه ها و حقوق اعطایی را برمی گرداند) و چقدر استفاده آمریکاییها از بازرسی های بی قید و شرط که در برجام پذیرفته شده را محتمل می دانید؟ و واکنش ما چه می تواند باشد. (4494601) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۹:۲۰:۳۶
برخی از کاربران به نابودی صنعت هسته ای و در قبال آن بدست آوردن (( هیچ )) چه افتخاری میکنند !!!!!!! همه چیز در دنیای امروز معکوس شده. خوبی را بدی و بدی را خوبی میبینند.

دوست عزیز آمریکا رسما برجام را پاره کرده شما اومدی میگی برجام مایه سربلندی ایران است، خدا را شکر زمان جنگ تحمیلی این تفکر وادادگی در برابر زورگویی در بین مردم کشور نبود وگرنه الان کل منطقه دست صدام بود. (4494626) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۴:۵۳:۴۹
دوست عزيز درست ميگی . اما چرا معکوس نمايی خودت را مذمت نميکنی؟!
مثلا حذف تحريمهای نفتی "هيچ" است؟ يا برداشتن تحريمهای کشتيرانی "هيچ" است؟ يا خروج ايران از انزوا "هيچ"است؟ يا ... (4495270) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۰۱:۲۰:۳۱
بگو ببینم صنعت هسته ای که به آن افتخار می کنی و به خاطر آن نان مردم آجر شده بود و مملکت را به سمت انزوا می برد چه فایده ای برای ما داشت توان هسته ای که حتی قرار نبود به بمب هسته ای هم برسد ؟! (4496070) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۹:۲۱:۲۴
ظرف چندروزاخیر برنامه های "جهان آرا" و "ثریا" ازتلویزیون پخش شدکه به گفته ی مجریان این برنامه ها علی رغم دعوت ازمسولین ومدافعان برجام برای حضوردراین برنامه هاکسی حاضرنشد تشریف فرمابشود..!!! خوب اگه به برجام افتخارمی کنیدچراباحضوردریک برنامه ونشستن روبروی یک منتقد---خودتان یانماینده تان-- ازاین مایه ی افتخاردفاع نمی کنید..؟؟؟؟ (4494627) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۵:۳۰:۰۱
این جماعت جرأت مناظره جدی رو ندارند... وقتی هم که بالاجبار میان پای مناظره، از لوله و گازانبری و دیوار توی پیاده روها میگن! دریغ از یک کلمه حرف حساب... (4495360) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۹:۲۵:۱۷
اگرهمین تفکر درزمان حمله ی صدام هم بوداحتمالا کسانی می گفتند: مانبایددرزمین صدام بازی کنیم حتی اگرصدام قراردادالجزایرراپاره کرده باشد..!!! (4494635) (alef-13)
 
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۹:۲۸:۵۶
از مصاحبه مطلب درستی بدست نمی آید اگر جرائت دارند مناظره برگزار کنند تا سیه روی شود هر که در او غش باشد.
یک طرف جلیلی طرف دیگر ظریف (4494643) (alef-13)
 
teo
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۹:۳۶:۳۱
مشکل رسانه های ما این است که مثل رسانه های غربی خبرنگار پرور نیستن متن مصاحبه را ملاحظه کردین هزاران سوال امثال بنده عوام در ذهن شان هست که هیچ کدام را مصاحبه گر نمی پرسد
مگر قرار نبود تمام تحریم ها (حتی غیر هسته ای ) بالمره لغو و نه حتی تعلیق شود
پس چرا کی روش گفت فدراسیون پولش را نمی تواند بگیرد چرا سفیر کره می گوید پول هزینه های جاری را در جمدان میاورد
چرا خود ظریف می گن این روزها کمتر به جابجایی چمدانی نیاز داریم
چرا حتی یکی از سفارت خانه های ما چه رسد به افراد حقیقی نمیتوانند حساب ارزی باز کنند
چرا هر روز یک تحریم الان هم که تحریم مادر که به سیاه چاله معروف است خیلی مخوف به نظر میرسد
چرا امریکا ما سپاه را در خلیج فارس تحریک میکند
چرا سانترفیوزها قفل شد چرخ اقتصاد هم همین طور
میدانم که این مطالب را الف چاپ نمی کند برای خودتان توشتم در خانه اگر کس است یک حرف بس است (4494662) (alef-13)
 
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۹:۳۷:۴۳
باسلام
دوستان برجام را لکه ننگ میدانند .....ما هم آن را مشعشع وتابان نمیدانیم.....در بستر
زمان لاجرم به این توافق تن داده شد وگرنه چه خوب بود که با تمام توان به راه خود
یادمان باشد دوباره عنان مملکت را به کسی نسپاریم تا دوباره ما
را ناگزیر به برجام های دیگر کند. (4494665) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۳:۴۲:۲۶
دوستان به اینکه چه چیزی ما را مجبور به این برجام کرده که اصلا توجهی ندارند. (4495165) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۰۹:۵۲:۰۱
دلواپسان خودشون هم میدونند برجام تنها راه حل ممکن بود ولی غرور و منیت مانع میشه که به این واقعیت اعتراف کنند. (4494701) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۲:۳۹:۴۳
مگه با این برجام غروری هم باقی مونده؟! بابا ضایع شدیم رفت! غرور کیلویی چند.
شما فعلا نفتو بده جاش آدامس خرسی وارد کن. (4495038) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۹ ۰۱:۲۵:۰۴
اگر برجام غروری برای ما به ارمغان آورده بود قطعا به سراغ برجام نمی رفیم . (4496074) (alef-11)
 
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۰۳:۵۷
خسته نباشی دلاور
یه دو تا دادو فریاد هم سر مردم کشورت می زدی راه دوری نمی رفت بلدی اینکار و که (4494740) (alef-11)
 
استاد دانشگاه تهران
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۰:۱۸:۱۴
برجام حاصل تصمیم نظام بود نه دولت. لطفا سطحی و احساسی صحبت نکنیم.
شرایط کشورقبل از برجام و بعد از برجام و در صورت عدم تصویب برجام را از منابع معتبر مطالعه کنیم انگاه نظر دهیم.با ارزوی سربلندی برای ملت ایران. (4494772) (alef-13)
 
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۱:۲۶:۱۹
جناب استاد دانشگاه تهران
رهبری بارها فرمودند بنده دلخوش نیستم بعد شما میفرمایید تصمیم نظام ....
شروط گذاشتند که اقدامات پا به پا باشد بعد دولت از سر ذوق زدگی و شتابان همه مراحل رو داوطلبانه و جلو جلو انجام داد ... وبعد دستشون رو گذاشتند توپوست گردو ....
ایکاش یا لاقل یکم تفکر میکردید و این کامنت رو میزدید یا لااقل بنام استاد دانشگاه تهران نمیزدید . (4494908) (alef-13)
 
معلم
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۱۱ ۲۰:۳۶:۵۲
حق با شما است.برای همین برجام ظرف ده دقیقه در مجلس وشورای نگهبان تایید شد. (4501042) (alef-3)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۱:۰۶:۱۴
اقای ظریف که فرق تعلیق ورفع تحریم را نمی داند چگونه می تواند با حرف مقاومت کند (4494879) (alef-13)
 
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۱:۲۳:۴۴
به این استاد محترم توصیه می کنم 100 صفحه ضمیمه برجام را به زبان اصلی بخوانند (4494902) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۵:۳۲:۲۶
البته اگر بتونند و حوصله اش رو داشته باشند... (4495367) (alef-11)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۵-۰۸ ۱۳:۱۲:۳۹
ما رسما نباید اجازه ی بازرسی نظامی بدیم.
والسلام.

حالا هرکی میخواد تکبیر بگه، بگه هرکی نمی خواد نگه! (4495101) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.