توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 440819
"آمار را نقد نکنید"، عجیب‌ترین حرفی است که از یک دولتمرد شنیدم
یک اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه، عدم انتقاد به آمارهای اقتصادی را عجیب‌ترین حرف یک دولتمرد نامید و گفت:‌ نقد به آمار از سوی رسانه ها حُسن است نه زشت و قبیح، به ویژه وقتی آمارهای متناقض ارائه می شود حتماً جای نقد دارد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۰۵
محمد خوش‌چهره در گفت‌وگو با تسنیم در واکنش به اظهارات معاون اول رئیس جمهور که از رسانه ها خواسته بود، آمارها را نقد نکنند، اظهار داشت:‌ این حرف حرف درستی نیست. آمار ها و گزارش‌هایی که ارائه می‌شود بر مبنای اطلاعات نظری و تئوری است و برای مثال نرخ رشد اقتصادی یک آمار مهم است که باید مبتنی بر یک نظام مناسب اطلاعات آماری باشد و این اطلاعات باید درست باشد.

وی با تأکید بر اینکه اگر رسانه‌ها ایراد و یا نقدی به این آمار می‌کنند زشت و قبیح نیست، بلکه یک حسن است، گفت: این انتقادات کمک می‌کند تصمیمات درستی اتخاذ شود زیرا همه تصمیمات و سیاست‌گذاری‌ها بر اساس اطلاعات و آمار تعیین می‌شود در غیر این صورت سیاست‌های رویایی خواهیم داشت.

این کارشناس اقتصادی در مورد تناقضات آماری و نداشتن مبنای یکسان در اعلام آمار اقتصادی خاطر نشان کرد:‌ این تناقضات یعنی هر کسی از هر منظری که به نفعش است این آمار‌ها را بررسی می‌کند بنابراین همین تناقضات خود جای انتقاد از سوی رسانه‌ها را دارد. اینکه بگوییم سیاست‌ها نقد شود و آمارها مورد انتقاد قرار نگیرد غلط است زیرا همه تصمیمات بر اساس این آمارها گرفته می‌شود.

خوش‌چهره با اشاره به اینکه عدم نقد آمارها و صرفاً انتقاد به سیاست‌ها عجیب‌ترین حرفی است که یک دولتمرد می تواند بزند، تصریح کرد: نکته مهم این است که باید آمارها نقد شود تا سیاست‌های درست اتخاذ شود و این حرف یک حرف غیر علمی و استدلال غلطی است که تنها سیاست‌ها نقد شود.
۱۳۹۶/۰۶/۱۵ ۱۱:۱۵
 
۱۳۹۶/۰۶/۱۳ ۱۰:۳۶
 
۱۳۹۶/۰۳/۰۷ ۱۱:۴۷
 
۱۳۹۶/۰۲/۱۲ ۰۸:۵۰
 
۱۳۹۶/۰۲/۰۳ ۱۰:۴۹
 
۱۳۹۵/۱۱/۲۴ ۱۳:۰۰
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۳ ۱۴:۵۷
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۳ ۱۳:۴۴
 
۱۳۹۵/۱۱/۱۳ ۰۶:۱۹
 
۱۳۹۵/۱۱/۰۹ ۱۳:۲۷
 
 
کلمات کلیدی : آمار+اقتصاد ایران+محمد خوش‌چهره
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.