توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 287018
توافق جدید آمریکا و ترکیه درباره کردها
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۵۰
یک روزنامه چاپ واشنگتن خبر داد که آمریکا و ترکیه بر سر خارج نگهداشتن کردهای سوری از «منطقه امن» در داخل خاک سوریه توافق کردند.

به گزارش فارس، روزنامه آمریکایی از توافق واشنگتن و ترکیه بر سر خارج بودن کردهای سوری از «منطقه امن» مدنظر دو کشور در داخل سوریه خبر داد. در حالی که از چندی قبل و به دنبال توافق آنکارا و واشنگتن، ائتلاف آمریکا از پایگاه هوایی اینجیرلیک ترکیه به منظور انجام حملات هوایی خود در عراق و سوریه استفاده می‌کند، یک روزنامه آمریکایی از توافق دو کشور بر سر موضوع کردهای سوری و «منطقه امن» در داخل سوریه خبر داد.

روزنامه وال استریت ژورنال که پیشتر از دستور باراک اوباما برای حمایت ائتلاف به رهبری آمریکا از نیروهای «شورشی آموزش دیده سوریه» در مقابل حملات احتمالی نیروهای بشار اسد خبر داده بود(+)، اکنون از توافق واشنگتن و آنکارا بر سر «موضوع کردهای سوری» خبر داد.

این روزنامه گزارش داد: «آمریکا و ترکیه بر سر خارج نگهداشتن کردهای سوری از منطقه پیشنهادی امن در داخل سوریه توافق کردند. آنها به یک تفاهم رسیدند تا دولت آنکارا اطمینان یابد که طرحها و برنامه‌ها جهت دور نگهداشتن ستیزه‌جویان داعش از منطقه امن پیشنهادی در شمال سوریه راه را برای ورود جنگجویان کرد هموار نکند».

در همین ارتباط یک مقام دولت ترکیه با اشاره به این موضوع به این روزنامه گفت: «ممانعت از سودجویی نیروهای کردی از حملات هوایی آمریکا و ترکیه در منطقه، برای ترکیه خط قرمز است». این مقام که به نامش اشاره نشده با بیان اینکه در شمال سوریه که دولت ترکیه امیدوار به ایجاد «منطقه امن» است، پر از قومیتهای ترکمن و عرب است، از نگرانیهای رهبران آنکارا از تحرکات کردها برای خارج کردن این قومیتها از منطقه مذکور خبر داد.

مقام ترک مدعی شد: «این خط قرمز است. تقریبا هیچ کردی در منطقه(مورد نظر برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه) که قرار است منطقه عاری از داعش باشد، وجود نخواهد داشت». او همچنین به کمیته‌های پشتیبانی مردمی کرد(YPG) هشدار داد این خط قرمز را به چالش نکشد.

مقام ترک همچنین افزود: «آنها(کمیته‌های پشتیبانی مردمی کرد) دیدند که ما به حملات تروریستی پ‌ک‌ک واکنش نشان دادیم و دیدند که ترکیه چگونه به خطوط قرمز خود پاسخ داد و این باید همان بازدارندگی برای کمیته‌های پشتیبانی مردمی کرد باشد». وال استریت ژورنال در ادامه این گزارش افزود: «مقامات آمریکایی به ترکیه پیشنهاداتی بر این اساس ارائه کرده‌اند که آنها(واشنگتن) در منطقه روی کمیته‌های پشتیبانی مردمی کرد(YPG) اتکا نخواهند کرد».

یک مقام ارشد ناشناس آمریکایی هم تاکید کرد: «ما درباره محدودیتهای حوزه‌های عملیاتی توافق داریم اما ترک‌ها درباره اینکه کمیته‌های پشتیبانی مردمی کرد بخش اعظم مرز را گرفته‌اند، خوشحال نیستند».

خبرها درباره ایجاد «منطقه امن» در شمال سوریه چندی است که از رسانه‌ها منتشر می‌شود؛ موضوعی که پیشتر دولت ترکیه و مقامات آنکارا به منظور ساقط کردن دولت سوریه بارها بر لزوم ایجاد منطقه حائل و حتی پرواز ممنوع تاکید داشته‌اند.
 
کلمات کلیدی : آمریکا، ترکیه، کردها
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.