توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 472109
اردوغان: مردان اوباما درباره سوریه بر ترامپ نفوذ دارند
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۸
رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در اظهاراتی تاکید کرد، اینکه ترکیه علیه گروه تروریستی داعش به حد کافی اقدام نکرده یک "تهمت" از سوی دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا است و در حال حاضر برخی مقام‌های منصوب شده از سوی اوباما تلاش می‌کنند تا در تصمیم‌های دونالد ترامپ درخصوص سوریه و عراق اعمال نفوذ کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه حریت، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه به یک گروه از خبرنگاران در شهر پکن گفت: ترکیه خیلی قبل از آنکه آمریکا خطر داعش را درک کند متوجه این خطر شد و درمقابل آن ایستاد.

او که قرار است فردا(سه شنبه) با دونالد ترامپ در واشنگتن دیدار کند گفت: اینکه گفته شود ترکیه با داعش مبارزه نکرده یک خیانت به ترکیه است و این "تهمتی" است که دولت اوباما مطرح کرد. هنگامی که دونالد ترامپ به ریاست جمهوری رسید از سوی این مقام‌ها با یک چنین تلقی "غلطی" مواجه شد.

رئیس‌جمهور ترکیه اظهار داشت:‌ در دولت فعلی آمریکا نیز سیاستمداران وابسته به اوباما در جایگاه‌های درجه پایین‌تر وجود دارند. او (ترامپ) از طریق اطلاعاتی که آنها می‌دهند وضعیت عراق و سوریه را نگاه می‌کنند. من پیش از این گفتم که احتیاجی به یگان‌های مدافع خلق کرد نداریم زیرا که اینها سازمان‌های تروریستی هستند. اینکه آمریکا همکاری با یگان‌های مدافع خلق کرد را به عنوان شرط مبارزه با داعش بررسی می‌کند درحقیقت موجب از بین رفتن وجهه آمریکا و ائتلاف مبارزه با داعش تحت رهبری آن خواهد شد.

چند روز پیش یک هیات تدارکاتی عالی رتبه شامل خلوصی آکار، رئیس ستاد کل ارتش ترکیه و هاکان فیدان، رئیس سازمان اطلاعات این کشور به همراه ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه به واشنگتن رفتند تا با همتایان آمریکایی خود مذاکره کنند.

اردوغان به خبرنگاران گفت: آنها اسناد زیادی را ارائه کردند تا به روشن کردن موضع آمریکا درباره یگان‌های مدافع خلق کرد کمک کنند. ‌اکنون ما می‌خواهیم نشست نهایی را داشته باشیم و تصمیم نهایی را بگیریم. اگر ما شرکای راهبردی هستیم باید به شکل یک ائتلاف تصمیم بگیریم. اگر قرار باشد این ائتلاف تحت الشعاع قرار بگیرد، مجبور خواهیم شد خودمان مراقب باشیم. بگذارید بگویم ما اجازه نخواهیم داد رویکردهای ضد ترکیه این ائتلاف را از بین ببرد.

اردوغان اظهار داشت: جنگ با داعش همچنین می‌تواند از سوی هم‌پیمانان ناتو و کشورهای منطقه نیز انجام شود.

او اظهار کرد: ما خیلی خوب می‌توانیم به همراه قدرت‌های دیگر که در ناتو کنارشان هستیم و همچنین دیگر کشورهای منطقه نظیر عربستان، قطر، لبنان و اردن این جنگ را به پیش ببریم. ما به این سازمان‌های تروریستی (گروه‌های کرد) احتیاج نداریم. این موضوع را در جرابلس،‌ دابق، الرای و الباب ثابت کردیم و در منبج و رقه نیز ثابت خواهیم کرد. متاسفانه دولت اوباما به چیزی که ما گفتیم علاقه‌ای نشان نداد و ما گفتیم می‌توانیم امور آموزش و تجهیز را انجام داده و خواهان مناطق پرواز ممنوع شدیم. ما خواهان مناطق عاری از ترور شدیم و ترامپ نیز حرف‌های مشابهی زد.

اردوغان گفت: ترکیه اقدام به آموزش شبه‌نظامیان ارتش آزاد سوریه کرده که با کمک ارتش ترکیه داعش را از مرز ترکیه و سوریه در عملیات سپر فرات خارج کردند.

وی افزود: اگر ما این تعداد نیرو را افزایش دهیم به هیچ کس احتیاج نداریم. ما می‌توانیم در صورت لزوم پشتیبانی مضاعف به عمل آورده و به این مساله خاتمه دهیم. ما از ابتدا این حرف‌ها را زدیم اما متاسفانه آنها به آن توجه نکردند. برخی در آمریکا با استفاده از بازی‌های رسانه‌های چاپی و بصری و همچنین با استفاده از گستاخی و غرور این "تهمت" را به ترکیه زدند که اقدام کافی علیه داعش انجام نداده است. اما ترکیه درحقیقت "بزرگترین مبارزه کننده با این گروه تروریستی" است و تعداد پرسنل امنیتی و غیرنظامی که ترکیه توسط داعش از دست داده جنگ ما با این گروه تروریستی را ثابت می‌کند!

اردوغان گفت: نشستش با ترامپ یک نشست "تعیین کننده" خواهد بود.

او ادامه داد: این مشکلات برای مدت بیش از حد طولانی ادامه پیدا کردند و ما دیگر تحمل ادامه آنها را نداریم.
 
کلمات کلیدی : ترامپ + آمریکا + کردهای سوری + ترکیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.