توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 500766
ترکیه: همکاری آمریکا با کُردهای سوریه باعث گسترش تروریسم می شود
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۲۳
مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه گفت: همکاری میان آمریکا و کُردهای سوریه باعث زمینه‌ سازی و گسترش تروریسم و فعالیت سازمان‌ های تروریستی در منطقه خواهد شد.

به گزارش ایرنا، چاووش اوغلو روز پنجشنبه در مصاحبه با روزنامه ترکیه افزود: حتی اگر این گونه اقدامات و همکاری ها به دلایل تاکتیکی نیز باشد، استفاده از گروه تروریستی حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) و یگان‌های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) در عملیات الرقه می‌تواند منجر به بسترسازی بیشتر برای آن شود که دیگر گروه‌ های تروریستی در منطقه نیز آزادی بیشتری پیدا کنند.

وی ادامه داد: مبارزه با یک سازمان تروریستی از طریق متحد شدن با یک گروه تروریستی دیگر غیرعقلانی و خطرناک است.

مجموع کمک نظامی آمریکا به گروه های کُرد معارض در سوریه به 809 کامیون رسید
بنا به ادعای دولت ترکیه، گروه های پ.ی.د/ی.پ.گ که آمریکا آنها را متحد خود عنوان می کند، قصد تسلط بر خط مرزی واقع در فاصله بین استان حسکه سوریه تا امتداد مرز استان هاتای ترکیه را دارند.

موضوع تسلیح این شبه نظامیان جزو تنش بین آنکارا و واشنگتن شده است و مقامات آمریکا ادعا می کنند که سلاح های ارسالی پز از سرکوب داعش پس گرفته خواهد شد ولی دولت ترکیه مدعی است که این سلاح ها توسط معارضان کرد سوری در اختیار گروه پ.ک.ک قرار می گیرد.

مقامات ترکیه مصر هستند که حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) یکی از شاخه های گروه تروریستی پ.ک.ک است و کمک تسلیحاتی واگذار شده از سوی آمریکا، به طور غیرمستقیم در اختیار پ.ک.ک قرار می گیرد.

دولت ترکیه، مدعی است که دو تشکیلات شبه نظامی کُردی حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) و یگان‌های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) در صدد ایجاد کشور مستقل در شمال سوریه هستند و بر این اساس ترکیه به رغم دشمنی با دولت قانونی سوریه و تجاوز نظامی به خاک این کشور، همواره از تمامیت ارضی سوریه دفاع و اعلام کرده است که اجازه تاسیس دولت و یا تشکیلات خودگردان کُردی در شمال سوریه را نخواهد داد.
 
کلمات کلیدی : ترکیه، آمریکا، کردها
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.