نظر منتشر شده
۷
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 401263
انتشار خبر شلاق خوردن دانش آموزان خیانت است یا تکذیب این واقعه؟
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۹
پس از انتشار خبر شلاق زدن و اخراج دانش آموزان مدرسه شهید چمران، کم ترین انتظاری که از مسئولان آموزش و پرورش استان کرمان می رفت، این بود که ضمن برخورد قاطعانه با معلم خاطی از دانش آموزان کتک خورده نیز دلجویی کنند. نه تنها این اتفاق نیافتاد بلکه آنها به رغم وجود مستندات فراوان اصل خبر را نیز تکذیب کردند؛ تکذیبی که البته صحیح نیست و در ادامه به اطلاعاتی در مورد چرایی این اقدام اشاره می شود.

به گزارش تابناک، در روزهای گذشته مدیر مدرسه شهید چمران در روستای مختار آباد شهرستان رودبار جنوب (استان کرمان) 10 نفر از دانش آموزانش را به جرم نپرداختن 30 هزار تومان حق ثبت نام شلاق زد و از مدرسه اخراج کرد.

پس از چند روز از این اتفاق، مستنداتی از جمله چند فیلم ویدئویی به دست آمد که دانش آموزان کتک خورده در حال تشریح ماجرا هستند. جدا از ویدئوهای مورد اشاره و اطلاعات موجود در فضای مجازی، «تابناک» برای کسب اطلاعات بیشتر، به سراغ خانواده برخی از دانش آموزان کتک خورده رفت که آنها ضمن تأیید خبر شلاق خوردن و اخراج شدن فرزندانشان از مشکلات مالی خود گفتند و از فشار مدیران مدارس برای پرداخت پول، گلایه کردند.

با وجود تأیید خانواده ها و تشریح اتفاقات رخ داده توسط خود دانش آموزان در فیلم های ویدئویی که به آن اشاره شد، «پهلوان» رئیس آموزش و پرورش شهرستان رودبار جنوب در گفت و گو با خبرنگار ما خبر را تکذیب و آن را کذب محض دانست. پس از او « محمد محسن بیگی» رئیس آموزش و پرورش استان کرمان نیز ضمن تکذیب این خبر، رسانه هایی که به انتشار این خبر اقدام کردند را به خیانت در حق افکار عمومی متهم کرد.

سئوالی که پس از اظهارات مسئولان به وجود آمد این بود که چرا به رغم وجود مستندات کافی از جمله فیلم های ویدئویی افشاگری دانش آموزان و تأیید خانواده ها، مدیران آموزش و پرورش استان کرمان به جای پذیرش خطا، عذرخواهی، برخورد با مدیر متخلف و دلجویی از دانش آموزان به تکذیب خبر روی آورده اند؟

در این رابطه یکی از فعالین فرهنگی منطقه که به اتفاق همکارانش در روستاهای شهرستان رودبار جنوب مشغول است و نامش محرمانه باقی خواهد ماند، گفت: ما هم مثل مسئولانی که خبر را تکذیب می کنند، دعا می کنیم این خبر دروغ باشد اما متأسفانه نه تنها این خبر دروغ نیست بلکه کاملاً صحیح است.

او ضمن تشریح جزئیاتی بیشتر از حادثه، ادامه داد: در همان زمان که خبر شلاق خوردن و اخراج قریب به 10 نفر از دانش آموزان مدرسه شهید چمران منتشر شد ما برای مستند سازی اتفاق به سراغ دانش آموزان رفتیم و از آنها فیلم گرفتیم.

همچنین ضمن تهیه لیستی از دانش آموزان کتک خورده با خانواده های آنها تماس گرفیتم که آنها نیز خبر را تأیید کردند. اما حالا اگر شما دوباره به سراغ دانش آموزان و خانواده های آنها بروید، خبری که تا چند روز پیش تأیید می کردند را تکذیب می کنند.

وی در مورد چرایی این تکذیب از سوی دانش آموزان در حال حاضر، گفت: پس از انتشار خبر در رسانه ها و فضای مجازی مسئولان آموزش و پرورش این دانش آموزان و خانواده های آنها را خواسته اند و با تهدید آنها به اینکه اگر خبر شلاق خوردن و اخراج را تکذیب نکنند برای همیشه از مدرسه اخراج خواهند شد، کاری کردند که دانش آموزان و خانواده ها از ترس اخراج دائمی، افشاگری پیشین خود را انکار می کنند.

این فعال فرهنگی منطقه ادامه داد: همین موضوع سبب شده تا مسئولان آموزش و پرورش شهرستان و استان نیز با خیال راحت نسبت به تکذیب خبر فوق اقدام کنند و مطمئن باشند که اگر کسی دوباره به سراغ دانش آموزان و خانواده هایشان برود آنها نیز حرف مسئولان را خواهند زد.

در این باره «احمد حمزه ای» نماینده مردم شهرستان رودبار جنوب در مجلس شورای اسلامی به خبرنگار ما گفت:  به منطقه سر نزده ام و تنها پس از شنیدن ماجرا با مسئولان تماس گرفتم که آن را کذب محض خواندند.  «حمزه ای» ادامه داد: با توجه به فیلم های منتشر شده و اخبار و گزارش هایی که می رسد حتماً ماجرا را پیگیری خواهم کرد.

گفتنی است موضوع مذکور را تا رسیدن به نتیجه مشخص پیگیری خواهد کرد و  نیز آماده است با هدف روشن شدن ابعاد دیگری از ماجرا، مستندات و پاسخ های مسئولان را منتشر کند.
 
کلمات کلیدی : کتک زدن در مدرسه+تنبیه دانش آموزان+کتک زدن
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۰ ۱۵:۰۵:۲۴
بنده اگر جای پدر دانش آموز بودم شخصا معلم رو ادب میکردم و دستش رو با چماق میشکستم تا درسی براش باشه و بقیه معلمها هم بفهمن نتیجه کارشون میشه این. (3969830) (alef-13)
 
بی نام
Russian Federation
۱۳۹۵-۰۷-۲۰ ۱۷:۴۸:۳۸
خدارا شکر که همه مثل شما فکر نمیکنند وگرنه مدرسه صحنه ی لات بازی وکتک کاری افراد بی فرهنگ با فرهنگیان میشد (3969943) (alef-11)
 
مزبان حبیبی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۴ ۱۱:۴۸:۵۳
هم وطن گرامی،
معلم خاطی باید مجازات شود آن هم بر اساس قانون.
اما اگر شما جای همسر و فرزندان و پدر ومادر معلمی بودید که با ضربه چاقوی دانش آموز در کلاس درس کشته شد، چکار می کردید؟ (3973290) (alef-11)
 
شهلا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۰ ۱۵:۰۸:۱۳
حالا دوباره طفلکی ها شلاق نخورن که چرا حرف زدین؟؟ (3969835) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۰ ۱۵:۱۶:۰۴
به نظر بعید می آید! هرکسی می داند که اخراج دانش آموز مسئله شخصی نیست، خصوصا وقتی پرونده ملی شده باشد، مگر آنکه دانش آموز یا خدایی نکرده اولیا وی اقدام به پرونده سازی کرده و حال ابعاد داستان از دستشان خارج شده باشد! آن مدرسه فقط یک مدیر و 10 دانش آموز که ندارد، کادر علمی و خدماتی مدرسه و تعدادی دانش آموز دیگر نیز هستند، همه تهدید به اخراج شده اند؟!! (3969843) (alef-13)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۰ ۱۶:۰۹:۱۶
ای کاش دو نفر از آنهایی که بی جا با افکار عمومی بازی می کردند بازداشت و محاکمه می شدند .
در کشوری که بر پایه دروغ بنا شده حرف راستی وجود دارد که باور کرد .
از سازمان های جهانی باید تقاضا کرد تا بعد از تحقیق مستند ،درست یا کذب بودن را اعلام نماید . (3969873) (alef-13)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۷-۲۰ ۱۶:۱۳:۴۱
من هم اون فیلم مصاحبه با دانش اموزان را دیدم . بیشتر شبیه به یک نمایش مسخره می ماند . لحن صحبت این دانش اموزان نشان می داد که قضیه را شوخی گرفته اند . یعنی قضیه جدی نیست . (3969876) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.