توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 473976
بازتاب انتخابات ایران در رسانه‌های خارجی: مردم ایران درخشیدند
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۲
ایرنا نوشت: حماسه حضورملت بزرگ ایران در روزجمعه 29 اردیبهشت ماه پای صندوق های رای درصف های طولانی و ساعت ها انتظار، همگان بویژه رسانه های خارجی را متحیر وآنها را وادار به اذعان به این حماسه کردند.

گزارش آسوشیتدپرس از مشارکت بیش از 70 درصدی مردم در انتخابات ریاست جمهوری

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز شنبه از مشارکت بیش از 70 درصدی مردم ایران در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خبر داد.
به گزارش آسوشیتدپرس، بر اساس نتایج اولیه شمارش بخشی از آرا، حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری مستقر در مقایسه با رقیب خود بیش از 58 درصد آرا را کسب کرده است.

براساس آمارهای رسمی که ازسوی علی اصغر احمدی به خبرنگاران در یک مصاحبه تلویزیونی اعلام شده است،بیش از چهل میلیون تن از ایرانیان در انتخابات روز جمعه شرکت کردند که این به معنی مشارکت بیش از هفتاد درصد مردم در رای گیری است.
آسوشیتدپرس در توصیف فضای انتخاباتی روز جمعه در ایران نوشت: مقامات ایران بارها مجبور شدند ساعت رای گیری را تا آخرین ساعت شب تمدید کنند تا پاسخگوی صف طولانی رای دهندگان باشند. در عین حال برخی از مردم گفتند مجبور شدند ساعتها منتظر بمانند تا نوبت رای دادنشان برسد.

نتایج اولیه آرا نشان می دهد که روحانی با کسب چهارده میلیون و ششصد هزار رای از مجموع بیست و پنج میلیون و صد هزار برگه شمارش شده در صدر فهرست نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری قرار دارد.

نزدیک ترین رقیب وی ابراهیم رییسی نامزد اصولگرایان است که ده میلیون و صد هزار رای به دست آورده است.
دو نامزد دیگر به نام های مصطفی میرسلیم و مصطفی هاشمی طبا هر یک به ترتیب دویست و نود و هفت هزار و صد وسی و نه هزار رای کسب کرده اند.

رسانه های فرانسه: روحانی پیشتاز، رئیسی اصولگرا

صفحه توئتر و تارنمای خبری بسیاری از رسانه های فرانسوی زبان با انتشار نتایج اولیه دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، از پیشتازی حسن روحانی رئیس جمهوری وقت در این انتخابات خبر دادند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، تارنمای روزنامه لوموند با اختصاص دادن تیتر یک خود به این خبر، نوشت: حسن روحانی رئیس جمهوری ایران با اختلاف زیادی پیشتاز است.

این روزنامه مشهورفرانسوی در دو گزارش دیگر خود با اشاره به نتایج اولیه انتخابات از تیترهای «حسن روحانی در مسیر انتخاب مجدد ریاست جمهوری» و «ایران: سیاست گشایش حسن روحانی محبوب رای دهندگان» استفاده کرد.
لوموند روز گذشته نیز با انتشار گزارش هایی در زمینه انتخابات ریاست جمهوری ایران از تیترهایی همچون «حسن روحانی، میانه روی به دنبال پایداری» بهره برد.

در این میان برخی رسانه های فرانسوی زبان همچون فیگارو پرشمارگانترین روزنامه فرانسه و «لَکروا» حضور مردم ایران در پای صندوق های رای برای انتخاب رئیس جمهوری جدید را بسیار گسترده ارزیابی کردند.

در حالی که تارنمای خبری فیگارو از نتایج اولیه و پیشتازی روحانی در انتخابات خبر می داد، تارنمای خبری روزنامه لکروا با اشاره به تمدید چند باره ساعت رای گیری در انتخابات ایران، از جمیعت رو به رشد رای دهندگان ایرانی در پای صندوق های رای خبر داد و آن را عاملی برای تمدید کار رای گیری اعلام کرد.

رسانه هایی همچون رادیو بین المللی فرانسه و «اروپ 1» نیز با تیتر مشابه «روحانی رئیس جمهوری کنونی پیشتاز رئیسی محافظه کار (اصولگرا)» علاوه بر تارنمای خبری، اخبار و نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری ایران را شبکه اجتماعی توئیتر نیز پوشش دادند.
تارنمای شبکه تلویزیونی فرانس 24 نیز تیتر یک خود را به این خبر اختصاص داد و نوشت: «انتخابات ریاست جمهوری ایران: بر اساس نتایج اولیه روحانی پیشتاز است».

تارنمای این شبکه تلویزیونی علاوه بر انتشار آمارهای اولیه، همچنین از بسیج قوی مردم ایران برای رای دادن خبر داد.

این رسانه فرانسوی با اشاره به سخنان وزیر کشور ایران، نرخ مشارکت در این انتخابات را 70 درصد اعلام و اضافه کرد: افزون بر 40 میلیون ایرانی روز جمعه در رای گیری مشارکت کردند. در برابر خیل جمعیت، شعبه های اخذ رای ساعت های زیادی باز ماند.
خبرنگار فرانس 24 در این گزارش با اشاره به اینکه در مواردی دو یا سه ساعت برای ورود به شعبه اخذ رای در صف بودیم، از حضور گسترده جوانان پایتخت در این انتخابات خبر داد.

خبرگزاری فرانسه نیز با انتشار نتایج اولیه این انتخابات، از عنوان «روحانی رئیس جمهوری وقت پیشتاز رئیسی محافظه کار (اصولگرا)» برای گزارش خود استفاده کرد.

در این گزارش که لحظاتی پس از اعلام رسمی نتایج اولیه انتخابات ایران بر روی تارنمای خبری این خبرگزاری منتشر شد، به نقل از علی اصغر احمدی سخنگوی وزارت کشور، آمده است: حسن روحانی رئیس جمهوری میانه رو، پیشتاز ابراهیم رئیسی روحانی رقیب و محافظه کار خود در انتخابات ریاست جمهوری است که روز جمعه برگزار شد.

در ادامه این گزارش آمده است: از شمارش افزون بر 25 میلیون و 900 هزار رای، روحانی 14 میلیون و 600 و رئیسی 10 میلیون و 100 هزار رای کسب کرده است. بیش از 40 میلیون رای دهنده از میان 56 میلیون و 400 هزار واجد شرایط رای دهی، در این انتخابات شرکت کردند.

در ادامه این گزارش آمده است: از لحاظ درصد، این بدان معنی است که بر اساس نتایج اولیه، روحانی حدود 56 درصد از آرا و رئیسی 39 درصد آرا را کسب کردند.

خبرگزاری فرانسه درادامه گزارش خود آورده است: مشارکت گسترده مردم در انتخابات روز جمعه که طبق برآوردها بیش از 40 میلیون نفر از 56 میلیون رای دهنده واجد شرایط در آن شرکت کردند، باعث شد رای گیری برای اخذ رای از مردمی که در صف های طولانی ایستاده بودند، تمدید شود.

این رسانه فرانسوی ادامه داد: روحانی، میانه روی 68 ساله که نقش پیشتازی را در توافق هسته ای سال 2015 با قدرت های جهان داشت، انتخابات را انتخاب بین آزادی های بیشتر مدنی و «افراط گرایی» عنوان کرده است اما با رقابت شدیدی از سوی «ابراهیم رئیسی» 56 ساله که خود را مدافع محرومان توصیف کرده و خواستار خط مشی سختگیرانه تر علیه غرب است، مواجه بوده است.

خبرگزاری فرانسه: سران اصولگرایان به پیروزی روحانی اذعان کردند

خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت:پس از اعلام پیشتازی حسن روحانی بر رقیب محافظه کار (اصولگرا) خود ابراهیم رئیسی درانتخابات، سران جریان اصولگرا شکست را پذیرفته و به پیروزی روحانی اذغان کردند.

خبرگزاری فرانسه با اشاره به نتایج اولیه شمارش آرا افزود:بر همین اساس، در اولین واکنش جریان اصولگرا حتی پیش از اعلام نتایج انتخابات، سران این جریان به پیروزی روحانی اذعان کرده و شکست را پذیرفتند. علیرضا زاکانی نماینده سابق مجلس واز اصوگرایان که در تبلیغات انتخاباتی علیه روحانی فعالیت می کرد، اقرار کرد که آمارهای اولیه نشان دهنده پیروزی روحانی است و باید به وی تبریک گفت.

خبرگزاری فرانسه افزود:وزارت کشور ایران اعلام کرد که بیش از 40 میلیون نفر ارای خود را به صندوق های رای انداخته اند. نتایج اولیه نشان می دهد که روحانی 56 درصد و رئیسی 39 درصد آرا را بخود اختصاص داده اند.

گاردین: پیروزی روحانی توفیق بزرگی برای اصلاح طلبان است

نشریه انگلیسی گاردین درباره انتخابات ریاست جمهوری و نتیجه آن نوشت: کسب اکثریت آرا و پیروزی حسن روحانی، توفیق بزرگی برای اصلاح طلبان است.

به گزارش ایرنا، گاردین امروزدرمقاله خود نوشت: پس از اعلام نتایج اولیه که حاکی از پیشتازی اصلاح طلبان از رقیب محافظه کار (اصولگرا) ابراهیم رئیسی است، حسن روحانی در شرف یک پیروزی بزرگ و انتخاب دوباره برای دوره دوم ریاست جمهوری خود قراردارد.


گاردین افزود: درست پیش از ساعت 9 صبح به وقت تهران، وزارت کشور ایران اعلام کرد که تاکنون و با توجه به شمارش نیمی از آرا، روحانی با 14میلیون رای نسبت به 10 میلیون آرا رئیسی پیشتاز است.
این نشریه انگلیسی نوشت: دولت اعلام کرد که از 56میلیون واجد شرایط، 40 میلیون نفر رای داده اند و مقامات ایرانی قرار است نتایج دقیق آرا را تا اواخر امروز اعلام کنند.

گاردین افزود: در این کارزار انتخابات به مثابه مبارزه ای قوی از سوی رئیسی یک روحانی با (دیدگاه ها) متفاوت سیاسی افراطی که نگرانی های عوام گرایانه در باره روند کند اقتصاد کشور برانگیخت، روحانی را به خاطر اینکه به دنبال سرمایه گذاری های خارجی است، به باد انتقاد گرفت.

نشریه انگلیسی گاردین درادامه نوشت: برغم آنکه روی هم رفته این رقابت را رئیسی باخته است، اما به نظر می رسد وی از آرای کافی برای محفوظ نگاه داشتن آینده سیاسی خود برخوردار شده و به وی اجازه خواهد داد که بار دیگر برای چنین رقابتی حضور یابد یا توجیهی برای ارتقای وی باشد.

گاردین افزود: روحانی که در انتخابات 2013 توانست 18 میلیون و 600هزار رای کسب کند، پیش بینی می شود که این بار بالای 20 میلیون رای به دست آورد. رئیس جمهوری اصلاح طلب ایران در انتخابات 1997 توانست 20 میلیون رای کسب کند.
این رسانه انگلیسی اضافه کرد: با اعلام نتایج اولیه مبنی بر پیشتازی روحانی، ستاد انتخاباتی وی با صدور بیانیه ای اعلام کرد که برنامه ای برای برپایی جشن ندارد. ایرانی ها معمولا خیلی سریع چنین پیروزی هایی را با بوق زدن و حضور در خیابان و پخش شیرینی جشن می گیرند.

گاردین ادامه داد: در بسیاری از شهرهای ایران حضور مردمی بیش از 70 درصد بود اما آرا کلی در این زمینه هنوز اعلام نشده است. در شهر قم حدود 78 درصد از واجدان شرایط رای داده اند، در شهر یزد خاستگاه رئیس دولت اصلاحات مشارکت 91 درصد و به نقل از فرماندار استان شمالی گیلان حضورمردم دراین انتخابات 80 درصد بود.

گاردین نوشت: ترس از ریاست جمهوری رئیسی بسیاری از ایرانی ها را به رای دادن وا داشت. در تهران حتی افراد در حصر خانگی و برخی زندانیان در زندان اوین رای خود را به صندوق انداختند، اصغر فرهادی در شهر «کن» رای خود را به صندوق انداخت و همچنین هوشنگ ابتهاج شاعر نام آور ایرانی نیز رای داد. پیروزی روحانی از سوی اصلاح طلبان مورد استقبال قرار خواهد گرفت.

این نشریه انگلیسی در ادامه نوشت: نتایج برای آنکه بر صفحه اول روزنامه های تهران قرار گیرد بسیار دیر اعلام شد، روزنامه تندرو وطن امروز تیتر زد: «جشن جمهوریت نظام».

 الجزیره انگلیسی: روحانی پیشتازی قوی دارد

پایگاه اینترنتی شبکه الجزیره انگلیسی در گزارشی اعلام کرد: با شمارش بیش از نیمی از آراء انتخابات ریاست جمهوری ایران، حسن روحانی پیشتازیِ قوی دارد.

دراین گزارش آمده است: همزمان با اعلام نتایج اولیه شمارش آراء انتخابات سرنوشت سازی که می تواند به طور چشمگیری بر آینده ایران تاثیر بگذارد، مشخص شد که حسن روحانی رئیس جمهوری میانه رو این کشور به نظر پیشتازی قوی دارد. الجزیره تصریح کرد: مشارکت گسترده مردم ( بیش از 40 میلیون نفر از 56 میلیون واجد شرایط رای دادن در انتخابات شرکت کردند) باعث شد رای گیری به دلیل صف های طولانی تشکیل شده برای چند ساعت تمدید شود. انتظار می رود نتایج نهایی اواخر شنبه اعلام شود. بسیاری این انتخابات را تصمیم گیری در مورد سیاست حسن روحانی در الحاق ایران به جامعه جهانی و اقداماتش برای بازسازی اقتصاد این کشور خوانده بودند. روحانی چهار سال پیش قول داده بود که با سیاستهایش منجر به کاهش انزوای بین المللی شود.

این رسانه اضافه کرد: اهمیت انتخابات ریاست جمهوری روز جمعه در ایران تا حدودی از آن جهت بود که اولین انتخابات ریاست جمهوری پس از حصول توافق هسته ای ایران با غرب بود.

 دویچه وله: حسن روحانی پیشتاز انتخابات ایران

پایگاه اینترنتی شبکه دویچه وله در گزارشی عنوان کرد: با اعلام نتایج اولیه آرا، حسن روحانی پیشتاز است.

در این گزارش آمده است: مقامات ایرانی روز شنبه از حضور گسترده مردم در انتخابات ریاست جمهوری خبر دادند؛ انتخاباتی که حسن روحانی میانه رو با ابراهیم رئیسی محافظه کار (اصولگرا) رقابت داشت.

رئیس کمیته انتخابات ایران روز شنبه اعلام کرد که تاکنون حسن روحانی 14.6 میلیون و ابراهیم رئیسی 10.1 میلیون رای داشته اند. وزارت کشور از مشارکت 70 درصدی مردم در این انتخابات خبر داد.

دویچه وله در ادامه عنوان کرد: سایت های خبری حامی اصلاحات اوایل شنبه از پیروزی حسن روحانی خبر داده اند اما در آن زمان مدارک کافی برای تایید ادعایشان وجود نداشت.

دویچه وله اضافه کرد: حسن روحانی در انتخابات پیشین، ایران را با چارچوب ارتقای ایرانی آزاد تر و الحاق این کشور به عرصه جهانی پیروز شد. دو سال پیش وی توافق با قدرت های جهان در مورد موضوع هسته ای ایران را تکمیل کرد. روحانی چند روز پیش اعلام کرده بود که انتخابات ریاست جمهوری روز جمعه برای نقش آینده ایران در منطقه و جهان مهم به شمار می رود.

ابراهیم رئیسی نیز در اظهارنظری اعلام کرد: من به نتیجه انتخاب مردم احترام می گذارم. نتیجه انتخابات مورد احترام من و مردم ایران خواهد بود.

تلویزیون دولتی روسیه: جوانان رویکردهای روحانی را برگزیدند

شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه اعلام کرد: جوانان ایرانی دلیل رای دادن خود به حسن روحانی رئیس جمهوری کنونی در انتخابات روز جمعه را تلاش وی برای پیشرفت ایران و روشن اندیشی می دانند.

به گزارش ایرنا، شبکه روسی که چهار خبرنگار و تصویربردار را برای پوشش خبری برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به ایران اعزام کرده، گزارش داد: جوانان می گفتند به روحانی رای می دهند، زیرا در چهار سال گذشته اقدام های بسیاری انجام داده و همچنین به جوانان توجه کرده است.

رسانه روسی روزشنبه دربازتاب انتخابات ودیدگاههای مردم ایران نوشت: جوانان ایرانی طرف گفت وگو با گروه خبری تاکید کردند که روحانی تلاش های زیادی برای پیشرفت ایران انجام داده و روشنفکر است.

شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه همچنین گزارش داد:انتخابات با حضور بسیار گسترده مردم که چشمگیر بود، برگزار شد و در بخش های مختلف مدیریت رای گیری هم اعلام شد، تخلفی رخ نداده و روند پیش بینی شده با آرامش کامل پایان یافته است.

خبرنگاران رسانه روسی درگزارش های خود اعلام کردند که وجود صف های طولانی از ویژگی های این رای گیری بود و براساس اطلاعات اعلام شده رسمی، 75 درصد واجدان شرایط رای دادن در انتخابات شرکت کردند که بیشتر از پیش بینی ها بود.

شبکه دوم تلویزیون دولتی روسیه در پایان گزارش داد که با وجود رسیدن به زمان اولیه اعلام شده برای اتمام رای گیری، حضور جمعیت پرشمار منتظران رای دادن وجود داشت.

بلومبرگ: پیروزی روحانی الحاق ایران به اقتصاد بین الملل را تقویت خواهد کرد

پایگاه اینترنتی شبکه بلومبرگ در گزارشی عنوان کرد: حسن روحانی در مسیر پیروزی در انتخابات ایران قرار گرفت.
به گزارش ایرنا، دراین گزارش آمده است: براساس نتایج اولیه شمارش آراء انتخابات ریاست جمهوری در ایران مشخص شد که حسن روحانی پیشتازی آشکاری در این انتخابات دارد؛ نتیجه ای که ضربه ای است به تندروهایی که به دنبال منحرف کردن سیاست روحانی در تعامل گسترده با جامعه جهانی بودند.

بلومبرگ نوشت: نتایج اولیه آرا نشان می دهد که حسن روحانی در مسیر شکست دادن ابراهیم رئیسی رقیب تندرو اش قرار دارد. گزارش شده که حدود 40 میلیون رای شمارش شده است. انتظار می رود نتایج نهایی انتخابات اواخر روز شنبه اعلام شود.
بلومبرگ تصریح کرد: پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری هدف وی در الحاق ایران به اقتصاد بین الملل را تقویت خواهد کرد. با این حال موفقیت وی به همکاری تشکیلات محافظه کار (اصولگرا) نظام حاکم در ایران که به طور ضمنی در رقابتهای انتخاباتی از ابراهیم رئیسی حمایت کرده بود، بستگی دارد. همچنین موفقیت حسن روحانی به اقدامات و سیاست های دونالد ترامپ که روز شنبه برای مذاکره با مقامات عربستان در مورد مهار نفوذ منطقه ای ایران وارد ریاض شد، خواهد داشت.

بلومبرگ عنوان کرد: صفوف رای گیری در چندین حوزه رای گیری مهم در سراسر تهران تا اواخر روز جمعه نیز طولانی بود که این مساله باعث تمدید چند ساعته رای گیری شد. مشارکت گسترده تر در انتخابات در ایران به طور سنتی به نفع نامزد میانه رو تر بوده است. هر کسی که در نهایت رئیس جمهوری آتی ایران شود، با یک دونالد ترامپ در جایگاه تقابلی تر که پیشتر توافق هسته ای را 'فاجعه' توصیف کرده بود، روبرو خواهد شد.

روزنامه الزمان: مردم ایران با حضور چشمگیر در انتخابات درخشیدند

روزنامه الزمان چاپ لندن در شماره امروز شنبه خود بر مشارکت گسترده مردم ایران در انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد.
براساس این گزارش، بسیاری از افراد حایز شرایط رای دادن در پای صندوق های رای گیری حاضر شدند و با نوشتن نامزد موردنظرشان رای خود را به صندوق ریختند.

مسوولان پس از مواجه شدن با خیل بی شمار رای دهندگان مجبور شدند مدت زمان تعیین شده برای اخذ رای که در ابتدا ساعت 18 تعیین شده بود را در چند نوبت تمدید کرده و درنهایت تصمیم به بستن صندوق های رای در ساعت 24 گرفتند.

درهمین راستا آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران جزو اولین کسانی بود که رای خود را به صندوق انداخت و از شهروندان خواست تا در اسرع وقت و به طور گسترده در انتخابات حضور به هم رسانند.

الزمان در ادامه نوشت: بسیاری از ایرانیان به طور خانوادگی در انتخابات شرکت کردند و بسیاری از افراد کهنسال با صندلی و کرسی های کوچک تاشو در صفوف حضور به هم رساندند و بسیاری به منظور تسهیل در روند رای دادن اسامی کاندیداهای موردنظر خود را بر روی تلفن های همراه خویش ثبت کرده بودند.

بازتاب پیشتازی روحانی در رسانه های پاکستان

تقریبا همه رسانه های پاکستان روز شنبه ضمن انتشار اخبار و گزارش هایی از حماسه بزرگ انتخابات ریاست جمهوری در ایران، حضور چشمگیر مردم در این انتخابات را بیش از هر چیز دیگر مورد توجه قرار دادند و برخی از این رسانه ها نیز از پیشتازی روحانی نسبت به سایر نامزدها تا این لحظه خبردادند.

سایت اینترنتی روزنامه انگلیسی زبان 'داون' نوشت که دکتر حسن روحانی پیشتاز بلامنازع انتخابات است و تقریبا در آستانه پیروزی قرار گرفته است.

این رسانه به نقل از وزارت کشور ایران اعلام کرد که بیش از 40 میلیون رای در دوازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری ایران به صندوق ها ریخته شد و به عبارت دیگر، این دوره از انتخابات شاهد مشارکت 70 درصدی مردم بودم.

سایت های اینترنتی شبکه خبری 'جیو' پاکستان و روزنامه 'نیوز' این کشور هم ضمن ارائه سوابقی از انتخابات روز گذشته، اخبار مشابهی را در خصوص پیشتازی روحانی در انتخابات اعلام کردند.

این رسانه ها همچنین میزان مشارکت مردم در انتخابات روز گذشته را 'عظیم' توصیف کردند.

بازتاب پیشتازی روحانی در رسانه های افغانستان

رسانه های افغانستان، نتایج شمارش اولیه آرای دوازدهیم دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران را در بخش های مختلف خبری بازتاب دادند و افزودند که حسن روحانی رئیس جمهوری ایران از مجموع حدود 25 میلیون رای، 56.5 درصد و ابراهیم رئیسی 39 درصد آراء را به خود اختصاص داده اند.

 شبکه «یک» تلویزیون افغانستان روز شنبه اعلام کرد که براساس نتایج اعلام شده روحانی بیش از 14 میلیون رای و ابراهیم رئیسی 10 میلیون رای کسب کرده اند.

این شبکه خبری افغانستان افزود که «سید مصطفی میرسلیم» و «سید مصطفی هاشیمی طباء»، هر دو در مجموع کمتر از یک میلیون رای به دست آورده اند.

شبکه خبری «طلوع نیوز» افغانستان نیز در بخش های مختلف خبری خود به زبان های پشتو و فارسی، نتایج شمارش اولیه آرای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران را اعلام کرد و افزود: تازه ترین گزارش ها، حاکی از پیشتازی حسن روحانی در این انتخابات است.

این شبکه پرمخاطب افغانستان افزود: روحانی بیش از 14 میلیون و 600 هزار رای از مجموع 25 میلیون رای شمارش شده را از آن خود کرد و نفر بعدی در این انتخابات حدود 10 میلیون رای به دست آورده است.

طلوع نیوز شرکت مردم ایران را در انتخابات روز گذشته (جمعه) چشمگیر دانست و افزود: به دلیل حضور گسترده مردم و صف های طولانی زمان رای گیری تا ساعت 24 تمدید شد.

خبرگزاری صدای افغان (آوا) نیز روز شنبه نوشت که انتخابات دوازدهم ریاست جمهوری ایران با حضور گسترده و حیرت آور مردم ایران، پس از 16 ساعت به پایان رسید.

این خبرگزاری افزود که انتخابات ریاست جمهوری ایران به علت حضور گسترده مردم در پای صندوق های رای، در جهان بی نظیر بود و مشارکت مردم در این انتخابات بیش از 70 درصد اعلام شده است.
رادیو آزادی نیز با انتشار گزارشی از پشتازی نامزد اصلاح طلبان در مقابل اصول گرایان در انتخابات ریاست جمهوری ایران، نوشت: حسن روحانی پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری ایران است.

پیشتازی روحانی در انتخابات ریاست جمهوری ایران در شبکه های اجتماعی افغانستان نیز بازتاب گسترده داشته است.

 مردم ایران روز جمعه با حضور در پای صندوق های رای در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شهر و روستا و اولین دوره انتخابات میاندوره ای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی شرکت کردند.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در سال 92 موفق به کسب 18 میلیون و 613 هزار و 629 رأی شد و به عنوان یازدهمین رئیس جمهوری اسلامی ایران انتخاب شد.

در آن دوره از انتخابات 36 میلیون و 704 هزار و 156 نفر پای صندوق های رای رفتند که مشارکتی 72.7 درصدی را شاهد بودیم.
 
کلمات کلیدی : انتخابات 96 + انتخابات ایران + رسانه‌های خارجی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.