توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 471572
هشدار دولت مکزیک به آمریکا
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۵
دولت مکزیک با ارسال پیامی سرگشاده، به آمریکا هشدار داد در صورتی که به طور کامل از قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی(نفتا) کنار بکشد، این کشور نیز چین را جایگزین آمریکا خواهد کرد.

به گزارش فارس به نقل از سی ان بی‌ سی، دولت مکزیک با ارسال پیامی سرگشاده به دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد؛ دیدار پیش روی مقامات این کشور با چین نشان می‌دهد در صورتی‌که آمریکا قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی موسوم به نفتا را پاره کند، دومین اقتصاد بزرگ آمریکای لاتین جاهای دیگری برای صادرات محصولات خود دارد.

با روی کار آمدن ترامپ، آمریکا به طور رسمی از نفتا خارج شد و اقتصاد مکزیک را به‌شدت تحت تأثیر قرار داد؛ چراکه 80 درصد صادرات مکزیک به مقصد آمریکا بوده است. این اقدام دولت ترامپ باعث شد تا مقامات مکزیک به دنبال تغییر رویکرد خود از صادرات آمریکا به دیگر کشورهای جهان باشد. ترامپ طی مصاحبه‌ای با اکونومیست اعلام کرده بود که قصد دارد تراز تجاری آمریکا با مکزیک را که در حال حاضر برای آمریکا منفی است، به صفر نزدیک کند.

وی تأکید کرده است قصد دارد با تجدیدنظر و مذاکره مجدد درباره نفتا شرایط بهتری را برای شرکت‌ها، کارگران و به‌طورکلی آمریکا در تجارت با کانادا و مکزیک فراهم کند.

ایلده فونسو گوآجاردو وزیر اقتصاد مکزیک طی سخنانی در مجمع تجارت مکزیک اعلام کرد ما از دیدار با مقامات چینی به عنوان یک اهرم ژئوپلتیک به نفع خود استفاده خواهیم کرد.

وی تأکید کرد: مکزیک فهرستی از محصولات صادراتی خود به چین ارسال کرده و به نظر می‌رسید دو کشور به‌جای مقابله با یکدیگر به دنبال توسعه همکاری‌های خود هستند.

گوآجاردو همچنین ادامه داد: همه ما می‌دانیم چین تجارت آزاد نمی‌کند و این یک واقعیت است، اما مکزیک توانسته است در بخشی از تلاش‌های خود برای کنار گذاشتن برخی موانع تجاری با چین موفق عمل کند و امیدوار هستیم با بهبود اوضاع اقتصادی بتوانیم موانع بیشتری را در اقتصاد با چین کنار بگذاریم.

وی همچنین اعلام کرد مقامات چین در ماه سپتامبر به آمریکا سفر خواهند کرد، اما جزئیات بیشتری از این سفر ارائه نداد.

یکی از دیپلمات‌های حاضر در چین اعلام کرده است که ارتباطات دو کشور در سطوح بالای سیاسی افزایش چشمگیری داشته است.

گوآجاردو همچنین اعلام کرد مکزیک در حال مذاکره با کشورهای آمریکای جنوبی همچون آرژانتین و برزیل برای توافق ایجاد تعرفه‌های ترجیحی است تا از این طریق هزینه‌ واردات گندم از این کشورها را کاهش داده و دسترسی خود به بازارهای صنعتی این کشورها را افزایش دهد.

وی اعلام کرد: این‌گونه اقدامات می‌تواند خروج آمریکا از نفتا که می‌تواند بدترین سناریو برای مکزیک باشد را بسیار تسهیل کرده و قدرت مذاکره مکزیک را تقویت کند.
 
کلمات کلیدی : مکزیک + آمریکا
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.