توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 509129
اندیشکده آمریکایی: تحولات خاورمیانه جایگاه منطقه ای ایران را ارتقاء داده است
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۱۶
اندیشکده آمریکایی 'سوفان گروپس' روز چهارشنبه در تحلیلی اعتراف کرد که جایگاه و موقعیت ایران در منطقه خاورمیانه پس از تحولات چند سال اخیر ارتقاء یافته است.

ایرنا: در تحلیل این اندیشکده آمریکایی آمده است: موفقیت های میدانی همپیمانان ایران و اقدامات ناموفق دشمنان آنها موجب شده است تا نفوذ این کشور در منطقه خاورمیانه در حد قابل توجهی افزایش یابد.

در ادامه تحلیل امده است : زمانی که ایران توافق نامه چندجانبه هسته ای (برجام) را امضاء کرد، بسیاری بر این باور بودند که لغو تحریم ها موجب دسترسی بهتر و بیشتر تهران به منابع مالی می شود که به واسطه آن نفوذش در منطقه خاور میانه گسترش می یابد و عده ای دیگر برعکس پیش بینی کردند که ایران محدود خواهد شد.

درادامه این تحلیل می خوانیم: اما روند تحولات در منطقه به گونه ای به نفع ایران پیش رفت که هیچ یک از آن گمانه زنی ها نه تنها تحقق نیافت بلکه تهران نیز با پرهیز از آن خویشتنداری مورد نظر، موقعیت و نفوذ قابل توجهی در منطقه خاورمیانه برای خود مهیا ساخت، آن هم نه به خاطر بهره برداری از منابع مالی بیشتر، بلکه به سبب آنکه منازعات جاری منطقه فرصت های نابی در اختیار ایران قرار داد تا به راحتی بتواند در این منازعات دخالت کرده و از آنها بهره برداری کند.

این اندیشکده مستقر در نیویورک، که دارای شعبی در لندن، دوحه و سنگاپوراست در ادامه با اشاره به قدرت گیری ایران به واسطه نیروهای همپیمانش مانند حزب الله لبنان، آورده است: حزب الله به عنوان اصلی ترین همپیمان منطقه ای ایران امروزه به گونه ای در منطقه عمل می کند که به راحتی می تواند اسرائیل را به عنوان دشمن اصلی تهران تهدید کند.

براساس این تحلیل، نفوذ راهبردی ایران در منطقه خاورمیانه به قدری گسترش یافته است که اسرائیل به عنوان دشمن اصلی تهران مجبور شد از روسیه بخواهد از حمایت بیشتر از ایران در سوریه دست بردارد.

در این تحلیل می خوانیم: ایران با لطف دخالت های روسیه در سوریه و نیز به کمک همدست اصلی خود یعنی حزب الله لبنان موفق شد با نجات رژیم بشار اسد در برابر شورشیان تحت حمایت عربستان سعودی و کشورهای عربی خلیج فارس، به موفقیت های بسیار راهبردی در منطقه دست یابد.

سوفان گروپس که از تیمی از دیپلمات ها، افسران ارشد ارتش، نیروهای امنیتی کشورهای مختلف بهره می برد، در ادامه این تحلیل افزود: از یک طرف، به نعمت همین دستاوردهای ایران و حزب الله در سوریه بود که تهران امروزه به آسانی می تواند از مناطق مرزی لبنان و سوریه امنیت اسرائیل را تهدید کند؛ از طرف دیگر، نیروهای طرفدار بشار اسد نیز تاکنون با کمک حزب الله لبنان توانستند ضمن پیشروی به سمت شرق سوریه خود را به شبه نظامیان شیعه عراقی مورد حمایت تهران برسانند.

'بنابراین امروزه با کاهش حضور گروه موسوم به داعش در غرب سوریه، ایران به سهولت می تواند موقعیت خود را در ایجاد یک مسیر امن به سوی سوریه تا لبنان فراهم آورد'.

این تحلیل ضمن اقرار به اینکه پیشرفت های ایران در منطقه مورد توجه دولت ترکیه به عنوان یکی دیگر از بازیگران کلیدی منطقه نیز قرار گرفته، آورده است: گسترش نفوذ ایران در منطقه موجب شد تا دولت ترکیه برای نخستین بار بعد از انقلاب 1979 (1357) ایران که به سرنگونی رژیم شاه انجامید، از بالاترین سطح هیات نظامی این کشور میزبانی کند.

تحلیلگر این اندیشکده آمریکایی مستقر در نیویورک در فراز دیگری از مدیریت ایران در بهره برداری از بحران های منطقه نوشت: تهران در موضع دیگر نیز پیروز میدان بود، مثلا خطاهای راهبردی عربستان سعودی و همپیمانان او در خلیج فارس فرصت هایی را برای ایران بوجود آورد تا بتواند دسترسی های منطقه ای خود به ویژه در یمن و حتی در خلیج فارس را بیشتر کند.

تحلیلگر بار دیگر تاکید کرد: 'در این میان نباید فراموش کنیم که هیچ یک از این موفقیت های نظامی ایران به واسطه رفع تحریم های اقتصادی غرب علیه این کشور نبوده و نیست، بلکه تهران همه این موقعیت های موفقیت آمیز را مدیون اقدامات غیرمدبرانه دشمنان عرب سنی مذهب خود به رهبری عربستان سعودی است'.

'چرا که این اقدامات عرب ها در یمن علیه شورشیان حوثی مورد حمایت ایران و نیز منزوی ساختن و تحریم های زمینی، دریایی، هوایی قطر توسط ریاض و همپیمانان آن در شورای همکاری خلیج فارس به نوعی پیروزی برای تهران به حساب آمده است'.

تحلیلگر در اثبات ادعای خود افزود: جنگ ائتلاف به سرکردگی سعودی ها در یمن ثابت کرد که از یک سو نه تنها اقدامات آنها تاکنون دستاورد نظامی نداشته است بلکه در عین حال غیرانسانی نیز جلوه کرده است و از طرف دیگر به انزوا کشاندن قطر نیز به آنجا انجامید که دوحه به تهران نزدیکتر شد و در نتیجه همبستگی شورای همکاری خلیج فارس از هم پاشید و شکاف در این شورا را به ارمغان آورد.

در این تحلیل می خوانیم: در این میان عمان نیز به سبب بروز بن بست سیاسی در بحرین به واسطه حمایت عربستان سعودی از رژیم تندروی سنی و سرکوبگر شیعیان در منامه، به ایران نزدیکتر شد.

تحلیلگر سوفان گروپس در بیان بعد دیگری از شکست اقدامات ائتلاف سعودی در برابر ایران افزود: فشار عربستان بر قطر در عین حال موجب شد گروه مقاومت حماس در فلسطین به ایران روی آورد در حالی که این گروه پیشتر در سال 2012 به سبب حمایت تهران از دولت بشار اسد از ایران فاصله گرفته و به قطر تمایل پیدا کرده بود.

همچنین در این باره می خوانیم: شکست عربستان سعودی در خارج از حوزه خلیج فارس در عین حال موجب شد تا ترکیه نیز در اهداف خود در منطقه و به ویژه برای گسترش نفوذ در شورای همکاری خلیج موفق شود.

سوفان گروپس در پایان چنین نتیجه گرفت که با توجه به پیشرفت های راهبردی ایران و همپیمانان آن در منطقه و هرچه قدرتمندتر شدن آنها در دیگر میدان های نبرد با دشمنان تهران، بعید به نظر می رسد دشمنان آن با توجه به منازعات درهم پیچیده میان خود، به پیروزی خاصی در منطقه دست یابند.
 
کلمات کلیدی : آمریکا، ایران، خاورمیانه، عربستان
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.