توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 367955
سفیر روسیه: امیدوارم تعهد تحویل اس ۳۰۰ به ایران تا پایان سال، کاملا اجرایی شود
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۵۰
سفیر روسیه در ایران اعلام کرد که مسکو امیدوار است تا پایان سال جاری میلادی، تعهدات روسیه برای تحویل سامانه ضد موشکی اس ۳۰۰ به ایران، کاملا اجرایی شود.

به گزارش فارس، سفیر روسیه در تهران می‌گوید که مسکو امیدوار است تا پایان سال جاری میلادی تمام تعهدات این کشور برای تحویل اس ۳۰۰ به ایران اجرایی شود.

در حالی که از چندی پیش اجرای توافق فروش سامانه اس ۳۰۰ روسیه به ایران آغاز شده، سفیر مسکو در تهران ابراز امیدواری کرد که همه تعهدات کشورش در زمینه تحویل سامانه‌های دفاع موشکی تا پایان سال جاری عملی شود.

به گزارش ایتارتاس، «ایوان جاگاریان» به خبرنگاران گفت: «من خیلی امیدوارم که طرف روسی به همه تعهدات قراردادی خود عمل کند و امیدوارم که این موضوع تا پیش از پایان امسال(۲۰۱۶) اتفاق بیافتد».

ابراز امیدواری سفیر مسکو در تهران در حالی مطرح شده که پیش از این روند تحویل سامانه اس ۳۰۰ به ایران آغاز شده است.

اواخر اردیبهشت ماه بود که مشاور رئیس‌جمهور روسیه گفته بود تاکنون یک سامانه عملیاتی اس ۳۰۰ به ایران تحویل داده شده و چند تای دیگر تا پایان سال جاری میلادی (آذرماه) تحویل داده می‌شود(جزئیات بیشتر).

ایران و روسیه در سال ۲۰۰۷ قراردادی برای تحویل دست‌کم ۵ سامانه دفاع هوایی اس - ۳۰۰ به طرف ایرانی امضا کردند اما مسکو در سال ۲۰۱۰ با این بهانه که فروش این سامانه‌ها ناقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است از تحویل آن به تهران امتناع کرد.

وزارت دفاع ایران به دنبال این تصمیم مسکو، به دادگاه بین المللی شکایت کرد که در نهایت و به دنبال فرمان رئیس‌جمهور روسیه برای تحویل اس ۳۰۰ به ایران، این شکایت پس گرفته شد.

ولادیمیر پوتین ۲۴ فروردین امسال با صدور حکمی، ممنوعیت خودخوانده تحویل این سامانه دفاعی به ایران را لغو کرده بود.
 
کلمات کلیدی : دفاع موشکی ، اس 300 ، روسیه ، ایران ، سامانه ، دفاع موشکی
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.