نظر منتشر شده
۱
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 438370
هشدار پلاسكو
بخش تعاملی الف - محسن اختياري
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۱۰


ساختمان پلاسكو فرو ريخت ؛ تعداد قابل توجهي از هموطنان و آتشنشانان فداكار جانشان را بر سر انجام رسالت و نجات ديگر هموطنان گذاشتند؛ خانواده هاي زيادي داغدار و بعضا بي سرپرست شدند؛ صدها ميليارد تومان خسارت مالي برجاي ماند؛ شايد صدها نفر سرمايه و زندگيشان را از دست دادند كه به اين راحتي ها قابل جبران نخواهد بود و احتمالا چند صد نفر هم كه شايد نان آور خانواده هايي بودند فعلا بيكار شدند؛ و بسيار جنبه هاي قابل بحث و تاثربرانگيز ديگر . . .

اما نكات بسيار قابل تامل ديگري در اين حادثه تاسف بار هست كه اگر تجربه و عبرتي نباشد چه بسا در آينده نيز شاهد چنين حوادث و شايد بدتر از آن هم باشيم.

اينكه گفته مي شود بارها و بارها در خصوص عدم ايمني و فرسوده بودن اين سازه حساس تذكر داده شده ولي روزمرگيها مجال پرداختن به آن را گرفته است كه چه بسا با صرف درصد اندكي از اين خسارت عظيم مي شد از اين حادثه هولناك پيشگيري كرد؛ واينكه گفته مي شود سازه هاي بسيار ديگري هم هستند كه وضعيت مشابهي دارند و اين حادثه دلخراش نشان داد كه توجه به آن از نان شب هم واجبتر است .

پلاسكو تنها يك ساختمان بود، اما آيا هيچ انديشيده ايم كه اگر خداي ناكرده زلزله اي حتي با بزرگي متوسط در اين كلانشهر بزرگ رخ دهد با وضعيت سازه هاي موجود چه اتفاقي خواهد افتاد؟! زلزله اي كه بر مبناي محاسبات و احتمالات مهندسي كه براي هر رخدادي دوره بازگشتي قائل مي شوند در كلانشهر تهران حتي از زمان بروز آن هم سالياني گذشته است!

قطعا از دست مردم عادي كار چنداني بر نمي آيد و توجه به اين امر مهم بيشتر بر عهده مسئولين و مديران ارشد كشور است كه از كنار اين تجربه تلخ به سادگي عبور نكنند و چاره اي اساسي بينديشند كه چه بسا اگر خداي ناكرده زلزله اي در كلانشهر تهران رخ دهد شايد دنيا شاهد بزرگترين فاجعه قرن باشد!
۱۳۹۳/۰۱/۲۴ ۱۰:۲۴
 
 
کلمات کلیدی : محسن اختياري
 
صمصام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۰۵ ۰۹:۱۲:۱۵
من قصد دارم از یک دید دیگر نظرم رو راجع به این حادثه بگم . ضمن عرض تسلیت و اعلام همدردی با خانواده های شهدای اتش نشان داغدار و زیان دیده در این حادثه ،یعنی میخواهم به فردای این حادثه نگاه کنم
سایت الف اگر حرفم منطقی بود لطفا در سایت بگذار
ساختمان پلاسکو یک بنای قدیمی با نیم قرن قدمت بود بدون تجهیزات و امکانات ایمنی برای چنینن مواقعی که در ابتدای ساخت ان مالک تصور چنین آینده ای را برایش نمیکرد
در این ساختمان کسبه بدون توجه به شرایط آن اقدام به ایجاد کارگاههای دوخت البسه و همچنینن انبارهایی برای نگهداری لباسهای دوخته شده کرده بودند .نیز اضافه کنید به این تعداد دهها وشاید صدها واحد تجاری که مشغول فروش لباس بوده اند .که همگی با خطر و ریسک بسیار بالا و اقلام قابل اشتعال سریع !!
استناد کنیم به نظرات مقامات اتش نشانی وشهرداری که گفته اند چندین بار به مسئولین و مالکین این مجموعه در خصوص ناایمن بودن وضعیت ان هشدار داده اند اما هیچ اقدامی از سوی مالکین و موجرین صورت نگرفته است و از کل 600 واحد تجاری تنها 1/6 یعنی 100واحد فقط بیمه بوده اند !!!!

واقعیت این است که در کشور ما کمترین فعالیت و کاری ،با رعایت اصول ایمنی و بیمه ای حرفه ای انجام میشود .و افرادی که در امر تجارت وکسب هستند اینده نگری رابا اطمینان انجام نمیدهند
بیمه ای داریم به نام بیمه مسئولیت و اتش سوزی که در کشور ما به دلیل فقدان دیدگاه حرفه ای تجار محترم هنوز ناشناخته است .
از طرفی ،طبق آماری که اعلام شده حدودا"600 واحد در این ساختمان مشغول به کار بودند که اگر شاغلین در هر کدام از این واحدها را 15نفر متوسط ، نیز اعلام کنیم با محاسبه خانواده های انها با جمعیتی تقریبا 15000 نفره مواجه هستیم که در پی این حادثه انهم در آستانه شب عید یا داغدار شده اند و یا بیکار شده اند یا تمام دارایی وزندگی شان به اتش کشیده شده است !
اگر به بیمه اتش سوزی در دنیای تجارت کشورمان به صورت جدی نگاه شود میتوان جلوی درصد زیادی از این حوادث تلخ وغم انگیز را گرفت یا دست کم از انها کاست .

امید است که حادثه ساختمان پلاسکو تلنگری بسیار جدی باشد برای تجار و کسبه ای که هنوز برای ایمن سازی کسب و تجارتشان اقدامی نکرده اند . و همین امروز نسبت به بیمه کردن ویا ایمن سازی کسب وکارشان اقداک کنند که متاسفانه هر ان حوادثی از این دست در کمین انهاست ! (4133146) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته