نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 472049
توليد، اشتغال و انبوه كالاهاي چيني
بخش تعاملی الف - محسن اختياري
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۴۶


براي خريد گلداني به گلفروشي رفته بودم، نوعي گلدان چيني فانتزي انتخاب نمودم كه فروشنده مدعي بود ساخت كشور چين است! در كمال تعجب پرسيدم چطور مي شود در كشور ما با اينهمه صنايع توليد چيني و سراميك گلدان هم ساخت چين باشد؟! اما تعجب زماني بيشتر شد كه فروشنده توضيح داد كه خاك اين گلدان ها از مناطقي مانند لالجين در استان همدان به كشور چين برده مي شود و در آنجا تبديل به گلدان شده سپس برمي گردد و در داخل كشور فروخته مي شود؟! و علت اين امر هم آنستكه هزينه و دستمزد ساخت اين گلدان در داخل هشت هزار تومان است در حاليكه چيني ها آنرا فقط با هزار تومان مي سازند! و ثمره اين فرايند هم اين مي شود كه اكثر كارگاه هاي توليدي در منطقه لالجين تعطيل و تبديل به فروشگاه شده و در نتيجه اين امر ضمن آنكه فرصت هاي شغلي بسياري بطور مستقيم از دست رفته تاثيرات جانبي و منفي زياد ديگري همچون از دست رفتن خيل انبوه گردشگران داخلي و خارجي را هم به دنبال داشته!

موضوعات اقتصادي و بويژه امور مربوط به معيشت مردم از جمله مباحث اساسي كشور است كه به دليل اهميت بالاي آن در سال هاي اخير همواره شاهد توجه و تاكيد مقامات علي الخصوص مقام معظم رهبري بوده ايم بطوريكه در انتخاب شعار سال چندين سال پياپي است كه اين مسئله نمود عيني پيدا مي كند و بويژه امسال كه يك بحث اساسي و بنيادين همچون توليد و اشتغال مورد عنايت قرار گرفته. بدون ترديد اشتغال شاه كليد حل بسياري از مشكلات جامعه در ابعاد گوناگون بويژه مسائل اجتماعي و فرهنگي است كه به عنوان نمونه يكي از اولين لوازمات حل مشكل ازدواج جوانان حل معضل بيكاري خواهد بود؛ و اما مسئله اشتغال حل نخواهد شد مگر با رونق چرخ هاي توليد در داخل كشور.

اگر چه اين مبحث گستردگي بسيار زيادي داشته و جنبه هاي بسيار متنوعي را همچون بحث مسائل فرهنگي مربوط به استفاده از كالاهاي داخلي و يا پرداختن به معضل عظيم قاچاق و غيره را شامل مي شود كه از حوصله اين مطلب مختصر خارج است، وليكن چيزي كه ما قصد اشاره به آنرا داريم موضوع سيطره و چنبره كالاهاي عمدتا بي كيفيت و بنجل چيني بر فضاي اقتصادي و بازار داخلي كشور است. چيزي كه همگي ما كاملا آنرا به چشم مي بينيم و لمس مي كنيم بطوريكه به اصطلاح معروف اين روزها از شير مرغ گرفته تا جان آدميزاد همه و همه چيني است و چيني ها بعضا كالاهايي همچون مهر و تسبيح و قبله نما و حتي كتب مذهبي ما را هم بنا بر سفارش تاجران ايراني توليد و روانه كشور و خانه هاي ما مي كنند؟! اما سوال اساسي و تعجب بر انگيز اين است كه مگر هيچ حساب و كتاب و هيچ نظارتي بر ورود اين حجم انبوه كالاها وجود ندارد؟! در حاليكه قطعا اگر فقط و فقط همين يك معضل حل شده و براي آن چاره اساسي انديشيده شود بسياري مشكلات داخلي همچون اشتغال به عنوان شاه كليد بسياري مشكلات ديگر حل خواهد شد.

در شرايطي كه ورود بي رويه كالاهاي ارزان و عمدتا بي كيفيت چيني صنايع بسياري همچون كيف و كفش و پوشاك و موارد بسيار ديگر نظير آنرا تعطيل نموده و صاحبان اين صنايع را بعضا به خاك سياه نشانده چرا هيچ عزم جدي براي رفع اين معضل اساسي وجود ندارد؟!

بعضا در خبرها مي بينيم كه انبارهايي از كالاهاي وارداتي كشف مي شود و زمانيكه كاشف بعمل مي آيد متعلق است به دختر فلان وزير كه در چنين شرايطي همان هايي كه به عنوان مسئول مي بايد مشكل توليد و اشتغال را حل كنند در صدد توجيه اين امر بر مي آيند؟! و قطعا تا زمانيكه دختر فلان وزير يا پسر فلان وكيل و يا هر فرد صاحب منصب و صاحب نفوذ ديگري بدون در نظر گيري مصالح ملي و منافع عمومي و صرفا براي رسيدن به سودهاي شخصي چه بصورت قانوني و يا غير قانوني كالاهاي خارجي و بويژه چيني وارد كند حل مشكلات اساسي همچون توليد و اشتغال فقط در سطح شعار باقي خواهد ماند.
۱۳۹۵/۱۱/۰۵ ۰۸:۱۰
 
۱۳۹۳/۰۱/۲۴ ۱۰:۲۴
 
 
کلمات کلیدی : محسن اختياري
 
حمید نظری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۵ ۱۱:۴۴:۵۵
سایت محترم الف :
...بعنوان یک شهروند جوابم را میدهم باشد تا حداقل یک خواننده .. از آن آگاهی یابد .
همانگونه که آقای روحانی بدرستی در مناظرات اشاره کرد امروزه قاچاق تنها به مواد مخدر یا سلاح اطلاق می شود بعبارت دیگر در بسیاری کشورها هزینه های تولید داخلی را آنقدر پائین می آورند تا چند برابر هزینه مبارزه با قاچاق را ندهند !
هیچ کاندیدایی به این مهم اشاره نکرد که آیا مردم مجبورند کالاهای انحصاری تحت پوشش تولید داخلی بخرند با قیمتی گرانتر و بعضا بی کیفیت تر ؟
اینکه می شود همان تولید خودروی بی کیفیت و انحصاری داخلی که همین سایت شما بارها به آن انتقاد کرده است !
بنده وقتی کالا یا جنسی نیاز دارم با آگاهی از کیفیت آن خرید می کنم اگر کالای داخلی با کیفیت باشد ولو با 5 درصد قیمت گرانتر ترجیح می دهم آنرا خریداری کنم چون داخلی است و میتوانم در صورت نقص آن به تولید کننده پس دهم !
پر واضح است که نمی توان مردم را مجبور به خرید مثلا پوشاک منحصرا داخلی نمود
باید با تنوع تولید ، رضایت به سود کمتر و کاهش هزینه ها ، مصرف کننده را راغب به تهیه جنس داخلی نمود !
این چه استدلالی است که تولید کننده داخلی میخواهد یک شبه میلیاردر شود از کیفیت کالایش بزند تا سود بیشتری ببرد کمکهای دولت را دریافت کند تازه طلبکار هم باشد که چرا مجوز ورود کالای خارجی با قیمت ارزانتر می دهند !!
اساسا چرا مثلا لباس در کشور ترکیه با تنوع کیفیت و قیمت مناسب تری تولید شده به داخل کشور ورود می کند اما تولید کننده ما بعضا نمی تواند با آن رقابت کند ؟
یا در چین انواع پوشاک عامه پسند با قیمت ارزان تولید می شود اما تولید کننده ما توان اینکار را ندارد ؟
تازه انتظار داریم دولت متر به متر مرزها را مرزبانی کند تا تولید کننده داخلی چند برابر گرانتر بفروشد
البته باور کنید اگر پوشاک یا سایر اجناس وارداتی به اصطلاح قاچاق مانند خودرو حجیم بود تا الان بر اثر فشارهای رانتی انحصاری شده بود .
پس ای کاش با نگاه مناسب و اتخاذ شیوه های منطقی جلوی واردات را می گرفتیم نه با زور و تهدید مصرف کننده و غیره . (4354598) (alef-11)
 
Russian Federation
۱۳۹۶-۰۳-۰۳ ۲۰:۳۴:۳۴
... عوام که این کارها رو نمیکنن خواص و برخی مسئولین نزدیکانشون پدر مملکت رو درآوردن باقی نشستن و نگاه میکنن پس ... (4388626) (alef-11)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.
 
 
هفته
 
 
 
 
ديروز
هفته