توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 502387
پاسخ معاون نخست‌وزیر روسیه به ادعای روزنامه آلمانی درباره ایران
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۰۹
معاون نخست وزیر روسیه گفت: روزنامه آلمانی مدعی ارسال تجهیزات نظامی از ایران به روسیه از طریق خاک سوریه، از لحاظ درک موقعیت جغرافیایی کشورها دچار مشکل جدی است.

به گزارش تسنیم، "دمیتری راگوزین" معاون نخست وزیر روسیه در امور همکاری‌های نظامی این کشور در مصاحبه با خبرگزاری «اینترفکس» تاکید کرد که روسیه بطور دقیق به تمامی تعهدات بین المللی خویش، از جمله در زمینه همکاری‌های نظامی-فنی پایبند بوده و آنها را رعایت می کند.

راگوزین افزود: «کلیه صادرات فناوری‌های نظامی روسیه مطابق با فهرست تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد صورت می گیرند.»

چند روز قبل روزنامه «Welt am Sonntag» آلمان به نقل از منابع خبری خود در سرویس‌های اطلاعاتی غربی نوشت که روسیه و ایران قطعنامه شماره 2231 شورای امنیت که فروش و ارائه خدمات به ایران در زمینه تسلیحات تهاجمی را ممنوع کرده، را نقض کرده اند.

معاون نخست وزیر روسیه در این رابطه یادآور شد: «در خصوص مطلب منتشره در روزنامه محترم آلمانی باید بگویم که به نظر من نویسندگان این مقاله مشکل جدی در خصوص درک موقعیت جغرافیایی کشورها دارند (آنها نمی دانند که ایران و روسیه، همسایه بوده و از طریق دریای خزر با یکدیگر ارتباط حمل و نقلی دارند!).»

بر اساس ادعای این روزنامه، در ماه ژوئن، هواپیماهای ایرانی دو بار در پایگاه هوایی «حمیمیم» در خاک سوریه فرود آمدند تا از آنجا یک محموله نظامی را به روسیه منتقل کنند. ظاهرا این محموله ها بعد از این پایگاه، به بندر طرطوس منتقل شده و از آنجا نیز توسط یک کشتی باری روسی به منطقه «نوواروسیسک» روسیه حمل شده است. به عقیده آنها این محموله تسلیحات سنگین تهاجمی بود.

پیش از این در کمیته امور دفاعی و امنیتی شورای فدراسیون (سنای) روسیه نیز خبر منتشره در این روزنامه تکذیب شده بود.

پیرامون این موضوع، "رجب صفروف" مدیر مرکز مطالعات ایران معاصر در روسیه نیز به خبرنگار «اینترفکس» گفته است: «از لحاظ فناوری، ایران نیازی به همکاری با روسیه ندارد، برای اینکه وضعیت تسلیحاتی در ارتش جمهوری اسلامی، برخلاف آنچه روزنامه آلمانی مدعی شده، کاملا متفاوت بوده و از تولیدات داخلی استفاده می شود.»

به عقیده صفروف، انتشار چنین اخباری در رسانه های غربی در رابطه با همکاریهای نظامی روسیه و ایران در خارج از چارچوب قوانین سازمان ملل، صرفا یک جنگ تبلیغاتی و انتشار «اخبار کذب» با هدف ضربه زدن به اعتبار مسکو و تهران است.
 
کلمات کلیدی : آلمان + ایران + روسیه
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.