نظر منتشر شده
۲
توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 414484
هفت استانی که نرخ بیکاری تک رقمی دارند
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۴
مرکز آمار ایران اعلام کرد، هفت استان کشور در تابستان 1395 دارای نرخ بیکاری تک رقمی هستند. تابستان سال گذشته 10 استان کشور دارای نرخ بیکاری تک رقمی بودند.

به گزارش ایرنا، در آمار نرخ بیکاری تابستان 1395 که به تازگی مرکز آمار ایران منتشر کرده است، استان های آذربایجان غربی، خراسان شمالی، زنجان ،سمنان، گیلان ،همدان، مرکزی در فصل یاد شده دارای نرخ بیکاری تک رقمی بودند.
نرخ بیکاری تابستان 1395 نسبت به مدت مشابه سال 1394 از افزایش 1.8 درصدی خبر می دهد، به طوری که از 10.9 به 12.7 درصد رسیده است.

بر اساس گزارش نیروی کار برای تابستان 1395، استان های کرمانشاه، چهار محال بختیاری و اصفهان به ترتیب با 20.3 ،19.8 و 17.4 درصد بیشترین نرخ بیکاری را در میان استان های کشور به خود تخصیص داده بودند.

نرخ بیکاری تابستان 1394 در استان های چهارمحال بختیاری 16درصد، کرمانشاه 15.2درصد و اصفهان 13.3 درصد بود. این استان ها در دو فصل یاد شده دارای بیشترین نرخ بیکاری در میان سایر استان های کشور بودند.

شرایط اقتصادی کشور در هشت سال فعالیت دولت های نهم و دهم به دنبال بی برنامگی و سوء مدیریت باوجود درآمدهای سرشار نفتی به گونه ای رقم زده شد که مردم تبعات آن را در این سال ها حس می کنند.

افزایش نقدینگی، بالارفتن معوقات بانکی، بالارفتن نرخ بیکاری، شرایط رکود و تورمی که در ابتدای دولت یازدهم بر اقتصاد کشور حاکم بود،سیاست های نادرست در حوزه بین المللی که منجر به انزوای ایران و در نهایت تحریم ها شد، تعطیلی واحدهای اقتصادی، فعالیت با ظرفیت کمتر از 30 درصد بسیاری از بنگاه های اقتصادی، تخریب محیط زیست، بیکاری بالای زنان جوان (47.3درصد) و بسیاری از مصائب دیگر همه و همه تبعات هشت سال بی درایتی دولت های نهم و دهم است.
دولت یازدهم در سه سال گذشته توانسته است گام های مهمی در عرصه بین المللی و اقتصادی بردارد و باوجود رفع تحریم ها و فروش نفت هنوز اقتصاد ایران با چالش های بیشماری مواجه است.

فرایند توسعه متکی به تولید و ایجاد ثروت است و باوجود آن که مسوولان همواره از بهره مندی نیروی انسانی جوان و توانمند گفت و گو می کنند، اما بخش وسیعی از نیروی کار جوان کشور بدون شغل هستند و نقشی در تولید ملی ندارند.
کشور ایران پتانسیل های خوبی به لحاظ منابع انسانی و طبیعی دارد و به عبارتی بزرگترین سرمایه ایران نیروی انسانی آن است، اما اگر از این سرمایه بهره ای نبریم همین سرمایه می تواند به ضد خود بدل شود.

مقایسه نرخ مشارکت اقتصادی در استان های کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری و اصفهان در تابستان 1395 به طور عام بین 40.2 تا 40.7 درصد و در تابستان 1394 بین 37.7 تا 40.4 درصد بوده است.

تردیدی نیست، افزایش نرخ مشارکت اقتصادی به دلیل افزایش تقاضای کار و جویندگان کار است و مسوولان باید پاسخگوی نیاز اشتغال آنان باشند.

'علی طیب نیا' وزیر امور اقتصادی و دارایی به تازگی در گفت و گو با ایرنا، یکی از چالش های مهم در کشور را موضوع اشتغال عنوان کرد و افزود: به دلیل عرضه گسترده نیروی کار، دغدغه دولت یازدهم اشتغالزایی برای جوانان است.
وی با تاکید براین که باید رشدی ایجاد کنیم که اشتغالزا باشد، درباره دورنمای وضعیت اقتصادی کشور گفت: دورنما را مثبت می بینم. پس از چند سال کسادی اکنون داریم به رشد اقتصادی پنج درصدی می رسیم که این مقدمه برای سال آتی است تا به رشد بالاتر برسیم.

اقتصاد ایران سال های متمادی است در انتظار تحقق رونق اقتصادی است تا جوانان کشور را از دور باطل تحصیلات دانشگاهی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و سپس بیکاری رها سازد.

«کار نکرده» و « راه نرفته» بسیار است و اقتصاد کشور به ویژه برخی از استان ها در انتظار رخدادهای خوب اقتصادی هستند.
 
کلمات کلیدی : آمار اشتغال+اشتغالزایی + نرخ بیکاری
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۱۰:۵۵:۰۴
لطف کنید وبفرماییدمگر ما بیکاری هم داریم دولت یازدهم چقدر شغل ایجاد کرد اگر هم بیکاری باشد مربوط به دولت قبل است این همه کارهای عمرانی وتوسعه وکارخانه هائی که با صددرصد ظرفیت کارمی کنند همه از اقدامات این دولت است وهرچه بیکاری وتورم وتعطیلی مرکز صنعتی است مربوط به دولت قبل است والسلام (4018509) (alef-13)
 
احمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۸-۲۶ ۱۱:۲۳:۵۷
بعضی از این استانهای تک رقمی مثل گیلان دیگه جوانی ندارند که جویای کار باشند و نرخ بیکاری رو بخوان پایین و بالا کنند.همه مهاجرت کردند تهران شد تهران بزرگ (4018556) (alef-13)
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.