توصيه به ديگران
 
کد مطلب: 295432
دستاورد سفر ظریف به بنگلادش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۴۳
وزیر خارجه کشورمان در سفر به بنگلادش با رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر و وزیر خارجه این کشور دیدار و در مورد مسائل مهم فیمابین و منطقه گفتگو و تبادل نظر کرد.

به گزارش تسنیم، دکتر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان که به بنگلادش سفر کرده است، با حضور در کاخ ریاست جمهوری بنگلادش با محمد عبدالحمید رئیس جمهور این کشور دیدار و گفتگو نمود. دکتر محمد جواد ظریف ظریف در ابتدای این دیدار از مهمان نوازی دولت و ملت بنگلادش تشکر و قدرانی کرد.

در این دیدار طرفین ضمن اشاره به عزم دو کشور جهت افزایش همکاری ها در زمینه های سیاسی و اقتصادی بر اهمیت مشورت های مداوم سیاسی بین تهران و داکا تاکید کردند. وزیر امور خارجه کشورمان و رئیس جمهور بنگلادش ضمن رایزنی در مورد تحولات منطقه تاکید کردند بحران‌های موجود در این منطقه راه حل نظامی ندارد و باید به دنبال گفت‌وگو و پیشبرد راه حل سیاسی برای حل این بحران‌ها بود

طرفین در این ملاقات لزوم افزایش همکاری‌های پارلمانی بین دو کشور و تبادل هیات‌های پارلمانی بین تهران و داکا را مورد توجه و تاکید قرار دادند. محمد عبدالحمید در این دیدار دستیابی به توافق هسته‌ای را به جمهوری اسلامی ایران تبریک گفت.

دکتر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان در این سفر همچنین با محمود علی وزیر امور خارجه بنگلادش در داکا دیدار و گفتگو نمود.وزرای امور خارجه دو کشور راه های عملی توسعه روابط فیما بین را بررسی کردند.

دکتر محمد جواد ظریف در این دیدار بر اهمیت گسترش روابط دو کشور در حوزه‌های مختلف اقتصادی از جمله انرژی تاکید و افزود: بعد از رفع تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه علیه ایران زمینه‌های خوبی برای گسترش روابط دو کشور وجود دارد.

وزیر امور خارجه کشورمان موضوع لغو روادید بین دو کشور را از عوامل کمک کننده به توسعه مناسبات ارزیابی نمود و افزود: بر اساس زمینه های موجود در گام اول روادید گذرنامه های سیاسی و خدمت می تواند برداشته شود.

در این دیدار دو طرف بر اهمیت همکاری های دو کشور در مجامع بین المللی از جمله در سازمان همکاری های اسلامی و جنبش عدم تعهد تاکید کردند. دکتر محمدجواد ظریف در این دیدار بر لزوم برگزاری کمیسیون مشترک دو کشور و فراهم ساختن مقدمات آن تاکید کرد که این موضوع مورد استقبال و تاکید وزیر خارجه بنگلادش قرار گرفت. طرفین همچنین تحولات منطقه ای و بین المللی را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

علاوه بر این دو دیدار دکتر محمد جواد ظریف در داکا باخانم شیخ حسینه، نخست وزیر بنگلادش نیز دیدار و گفتگو نمود. وزیر امورخارجه کشورمان در این دیدار اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران آماده گسترش روابط دو جانبه با بنگلادش در همه زمینه ها است و موانع تجاری در راه گسترش روابط دو کشور باید برداشته شود.

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: بخش انرژی ایران می‌تواند یک شریک قابل اعتماد برای بنگلادش باشد. دکتر محمدجواد ظریف همچنین به روابط دوستانه و برادرانه شیعه و سنی در کشور بنگلادش اشاره و آن را یک الگوی شایسته ارزیابی نمود. وی تاکید کرد: در یمن، سوریه و عراق آن چه که باعت جدایی شده است فرقه‌گرایی نیست بلکه اغراض سیاسی است.

در این دیدار نخست وزیر بنگلادش هم از گسترش روابط دو کشور در زمینه های مختلف از جمله فرهنگی و اقتصادی استقبال کرد. خانم شیخ حسینه در بخشی دیگر از دیدگاههای خود در این دیدار بر افزایش تبادل هیات های تجاری بین دو کشور تاکید کرد. وی همچنین با تأیید اظهارات وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: وحدت نظر و هماهنگی مذهبی خوبی در بنگلادش وجود دارد.
 
کلمات کلیدی : ظریف+بنگلادش
 


نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.